Додаткові заходи щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип А (H1N1)

Згідно з постановою Головного державного санітарного лікаря України Олександра Біловола від 5.05.2009 р. №12 визначено додаткові протиепідемічні заходи щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип А (H1N1).

В тексті постанови, зокрема, зазначається:

“З метою недопущення виникнення та розповсюдження на території України випадків захворювання людей на грип A (H1N1), забезпечення готовності підприємств, установ і закладів до роботи в умовах пандемічного поширення вірусу та відповідно до статті 40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24 лютого 1994 року № 4004-ХІІ

ПОСТАНОВЛЯЮ:

1. Рекомендувати керівникам центральних органів виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:

1.1. Розглянути епідемічну ситуацію щодо захворювання на грип А (H1N1). Переглянути та привести у дію заходи, передбачені регіональними планами на міжпандемічний період. Розглянути та затвердити ці плани щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип А (H1N1). Мобілізувати всі органи влади на виконання заходів. Перевірити готовність до пандемії грипу та вжити заходів для усунення недоліків.

1.2. Створити оперативні штаби для координації діяльності щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип А (H1N1). Забезпечити обмін оперативною інформацією між відповідними відомствами і службами, проводити засідання протиепідемічних та протиепізоотичних комісій.

1.3. Передбачити виділення додаткових асигнувань на вжиття профілактичних та протиепідемічних заходів, створення запасу діагностичних, лікувальних та дезінфекційних препаратів, діагностикумів для проведення лабораторних досліджень на віруси грипу у людей, у тому числі на грип А (H1N1), та на підготовку госпітальних баз на випадок поширення захворювання, формування додаткових бригад медичних працівників для здійснення подвірних обходів з метою виявлення хворих на грип та інфікованих.

1.4. Розробити та ввести в дію відповідні відомчі, територіальні, об’єктові плани заходів щодо запобігання виникненню серед населення захворювання на грип А (H1N1).

1.5. Розробити плани роботи органів управління та об’єктів, від яких залежить життєдіяльність населених пунктів, регіонів, країни в цілому на випадок виникнення надзвичайної епідемічної ситуації.

1.6. При проведенні прикордонного та митного контролю виявляти осіб, у т.ч. такі, які проїжджають транзитом і перебували на території країн, де має місце поширення захворювання на грип А (H1N1). У разі виявлення хворих з підозрою на грип А (H1N1) та осіб, що мали з ними безпосередній контакт, здійснювати їх ізоляцію та оперативно інформувати працівників медичного пункту, СКП або територіальні органи охорони здоров’я та заклади державної санітарно-епідеміологічної служби.

1.7. Вжити додаткових заходів щодо припинення незаконної міграції в Україну. У разі виявлення незаконних мігрантів проводити їх обов’язковий медичний огляд. При підозрі на грип ізолювати хворих та контактних і повідомляти про них у територіальні органи охорони здоров’я та заклади державної санітарно-епідеміологічної служби

1.8. Визначити потребу та забезпечити створення необхідних матеріальних ресурсів на випадок виявлення грипу А (H1N1) та його поширення - антивірусні препарати, засоби індивідуального захисту, дезінфекційні засоби, діагностичні та витратні матеріали для проведення лабораторних досліджень. Забезпечити їх належне зберігання.

1.9. Розробити плани щодо залучення спеціально виділеного персоналу, який буде терміново мобілізований у випадку виявлення грипу А (H1N1) та його поширення. Організувати його навчання та тренувальні заняття із складанням іспитів.

1.10. Забезпечити друк та поширення серед населення інформаційних матеріалів, пам’яток про епідемічну ситуацію та заходів запобігання захворюванню на грип А (H1N1).

2. Рекомендувати Державному комітету ветеринарної медицини України:

2.1. Розробити плани ветеринарно-санітарних заходів з метою локалізації і ліквідації епізоотії грипу А (H1N1).

2.2. Проводити моніторинг циркуляції вірусу грипу А (H1N1) серед тварин.

2.3. Забезпечити працівників свинокомплексів та свиногосподарств, незалежно від форм власності, засобами індивідуального захисту на випадок виникнення свинячого грипу.

2.4. Навчити працівників свинокомплексів та свиногосподарств навичкам захисту і запобігання зараженню вірусом грипу.

3. Керівникам аеропортів, авіакомпаній, морських та річкових портів, перевантажувальних терміналів, поромних комплексів, морських агентуючих компаній, судновласникам, державних територіально-галузевих об'єднань - залізниць та автовокзалів України:

3.1. Забезпечити готовність приміщень для тимчасової ізоляції на випадок виникнення захворювання на грип А (H1N1), формування додаткових бригад медичних працівників для здійснення обходів об’єктів з метою виявлення хворих на грип та інфікованих.

3.2. Утворити оперативні штаби для координації діяльності із запобігання поширенню захворювання на грип А (H1N1), забезпечити щоденний обмін інформацією між відповідними службами.

3.3. Забезпечити наявність дезінфікуючих засобів в аеропортах, морських та річкових портах, поромних комплексах, залізничних вокзалах, в пасажирських, приміських поїздах та автовокзалах тощо. Посилити дезінфекційний режим в аеропортах, морських та річкових портах, поромних комплексах, залізничних вокзалах, в пасажирських, приміських поїздах та автовокзалах тощо. Створити запас дезінфікуючих засобів.

3.4. Привести в готовність санітарні причали (санітарну стоянку, санітарний майданчик, санітарний тупик).

3.5. Забезпечити засобами індивідуального захисту (марлеві пов’язки, гумові рукавички, респіратори тощо) особовий склад працівників аеропортів, літаків, морських та річкових портів, поромних комплексів, залізничних вокзалів, пасажирських, приміських поїздів та автовокзалів тощо. Терміново ввести обов’язкове носіння особовим складом засобів індивідуального захисту (марлеві пов’язки). Створити запас засобів індивідуального захисту.

3.6. Провести інструктажі особового складу аеропортів, літаків, морських та річкових портів, поромних комплексів, залізничних вокзалів, пасажирських, приміських поїздів та автовокзалів тощо щодо основних симптомів грипу і порядку здійснення профілактичних заходів у випадку виявлення хворих з підозрою на це захворювання.

3.7. Забезпечити поширення серед пасажирів інформаційних матеріалів, пам’яток про заходи запобігання захворюванню на грип А (H1N1). Періодично інформувати пасажирів по радіотрансляційній мережі про симптоми грипу та заходи профілактики.

4. Керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від відомчої підпорядкованості та форми власності:

4.1. Розробити плани щодо запобігання виникненню захворювання на грип А (H1N1) серед працівників підпорядкованих установ та забезпечення роботи об’єктів на випадок виникнення надзвичайної епідемічної ситуації.

4.2. Створити запас засобів індивідуального захисту працівників (марлеві пов’язки, гумові рукавички, респіратори) та запас дезінфекційних засобів.

4.3. Посилити протиепідемічний режим об’єктів, визначити осіб, відповідальних за дотримання протиепідемічного режиму.

5. Міністру охорони здоров’я АР Крим, начальникам управлінь охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, головним державним санітарним лікарям Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, на водному, залізничному та повітряному транспорті, об’єктів з особливим режимом роботи, головному лікарю Центральної СЕС:

5.1. Створити оперативні штаби для координації протиепідемічних заходів та оперативного реагування у випадках ускладнень епідситуації захворювання на грип А (H1N1). Відкоригувати оперативні плани на випадок виникнення захворювань на грип А (H1N1).

5.2. Забезпечити готовність лікувально-профілактичних закладів до роботи на випадок виникнення та розповсюдження захворювань на грип А (H1N1) серед населення, достатній запас лікарських препаратів та дезінфекційних засобів.

5.3. Створити в інфекційних та інших лікувально-профілактичних закладах спеціалізовані палати для розміщення хворих на грип А (H1N1).

5.4. Розробити плани додаткового розгортання або перепрофілювання ліжок для госпіталізації хворих, організації роздільного прийому грипозних та інших хворих у поліклініках, залучення додаткової кількості медичних працівників для надання допомоги населенню вдома, виділення санітарного транспорту на випадок епідемічного підвищення захворюваності на грип А (H1N1).

5.5. Організувати та провести навчання медичних працівників щодо клініки, диференціальної діагностики, лікування, епідеміології і профілактики захворювання на грип А (H1N1).

5.6. Проводити роз’яснювальну роботу серед населення щодо заходів індивідуального захисту та профілактики захворювань на грип А (H1N1).

5.7. Забезпечити моніторинг циркуляції вірусів грипу і захворюваності на грип. Терміново повідомляти МОЗ та Українському центру грипу та ГРВІ про загострення епідемічної ситуації з грипу та гострих респіраторних інфекцій, летальні випадки від грипу, виділення вірусів грипу й масові захворювання на грип.

6. Керівнику Українського центру грипу та ГРВІ рекомендувати для координації діяльності підтримувати тісний зв'язок із Всесвітньою організацією охорони здоров'я з питань розвитку епідемічної та епізоотичної ситуації, терміново розробити та подати в установленому порядку на затвердження до МОЗ план протиепідемічних заходів щодо запобігання поширенню грипу А (H1N1).

7. Департаменту організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ довести цю постанову до відома та виконання відповідних відомств, організацій та суб'єктів підприємницької діяльності.

Контроль за виконанням постанови залишаю за собою”.