Забезпеченням лікування хворих на цукровий діабет

Забезпеченням лікування хворих на цукровий діабет

Днями відбулася селекторна нарада під головуванням Головного державного санітарного лікаря України Олександра Біловола. Участь у нараді взяли заступник Міністра охорони здоров’я України Зіновій Митник, заступник Державного інспектора Державної інспекції контролю лікарських засобів Андрій Захараш, керівники структурних підрозділів МОЗ України та представники обласних управлінь охорони здоров’я.

Під час селекторної наради значна частина уваги була приділена Європейському Тижню імунізації, до якого Україна приєдналась у поточному році. Виступаючи перед учасниками наради, Головний державний санітарний лікар України наголосив, що добре функціонуюча система імунізації є одним із ключових елементів ефективної роботи системи охорони здоров'я. Тому дані про відсоток населення охопленого щепленням можуть бути використані як показник оцінки можливостей системи охорони здоров'я і доступності та ефективності первинної медико-санітарної допомоги. Хоча сьогодні в Україні вперше за останні десятиріччя рівень охоплення щепленням населення є таким, що не забезпечує колективного імунітету і сягає менше 95%.

Олександр Біловол зазначив, що інвестування людських, матеріальних і технічних ресурсів в імунізацію формує потенціал первинної медико-санітарної допомоги. Однак, в той же час Україні треба бути готовою до вирішення проблем, пов'язаних з впровадженням комбінованих вакцин. Підводячи підсумки, Головний державний санітарний лікар України звернувся до ректорів вищих медичних навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації та закладів післядипломної освіти з проханням удосконалити систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації медичних працівників з питань імунопрофілактики та запровадити на постійній основі інформаційно-освітню роботу з населенням щодо необхідності проведення вакцинації з метою попередження інфекційних хвороб серед дітей та дорослих.

Ключовою темою, що обговорювалася на селекторній нараді став стан забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну. Доповідаючи з даного питання заступник директора Департаменту розвитку медичної допомоги МОЗ України Зоя Крушинська зазначила, що у 2009 році видатки на закупівлю препаратів інсуліну залишилися на рівні 2008 року і становлять 234675,2 тис. грн. В той же час до суттєвого дефіциту коштів призвело значне зростання вартості препаратів інсуліну, а також збільшення кількості хворих на інсулінозалежний цукровий діабет

Заступник директора Департаменту розвитку медичної допомоги МОЗ України наголосила, що Міністерством було розроблено чіткі розрахунки та пропозиції щодо забезпечення хворих на цукровий діабет та нецукровий діабет лікарськими засобами та виробами медичного призначення, які було направлено до регіональних органів охорони здоров’я для використання при формуванні тендерної документації. Окрім того, Міністерством було проведено 2 селекторні наради, на яких було розглянуто питання щодо забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну і наголошено на забезпеченні керівниками регіональних органів охорони здоров’я особистого контролю за проведенням тендерних закупівель лікарських засобів для лікування хворих на цукровий діабет та їх вартості. Тому МОЗ України проводить постійний моніторинг забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну. Так, у двох областях – Чернігівській і Полтавській - 2 роки поспіль забезпечення хворих на цукровий діабет препаратами інсуліну здійснюється через рецептурну систему. Інші регіони проводять тендерні закупівлі лікарських засобів для лікування хворих на цукровий діабет.

На селекторній нараді відзначили, що за даними регіональних органів охорони здоров’я станом на 08.04.2009 тендерні процедури закупівлі препаратів інсуліну проведені у переважній більшості регіонів (Вінницька, Донецька, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Тернопільська, Харківська, Чернівецька, м.Київ, м.Севастополь). Ряд регіонів частково закупили препарати інсуліну і найближчим часом завершать тендерні процедури на залишок коштів (АР Крим, Дніпропетровська, Сумська, Хмельницька, Черкаська). Хоча в деяких регіонах із проведенням закупівель препаратів інсуліну, а відтак із забезпеченням лікування хворих на цукровий діабет є проблеми.

Окрім викладеного, серед питань, що обговорювалися на селекторній нараді стан виплати заборгованості по заробітній платі медичним працівникам, результати перевірок Державної інспекції контролю лікарських засобів закладів охорони здоров'я та відділів лікарень, де було закуплено лікарські засоби за кошти державного бюджету.