Що таке Європейський тиждень імунізації?

Що таке Європейський тиждень імунізації?

Що таке Європейський тиждень імунізації?

Європейський тиждень імунізації (ЄТІ) являє собою ініціативу, спрямовану на підвищення рівня інформованості та знань про керовані інфекції, переваги імунізації. Його метою є забезпечення охоплення імунізацією шляхом підвищення рівня інформованості про необхідність та право кожної дитини на захист проти інфекційних хвороб.

З 20 по 26 квітня 2009 р. Україна вперше долучиться до Європейського Тижня Імунізації, який є щорічним загальнорегіональним заходом, що було започатковано в 2005 році в дев’яти країнах. У 2007 році в Тижні імунізації взяли участь близько 20 країн регіону. У 2008 році 32 із 53 держав-членів Європейського регіону ВООЗ взяли участь в Європейському тижні імунізації. “Ми сподіваємось, що значно більша кількість країн візьме участь в цій кампанії у 2009 р. Не дивлячись на беззаперечну важливість імунізації, нам все ще належить зробити велику роботу для роз’яснення того, наскільки важливу роль вакцини відіграють в захисті здоров’я дітей”, - підкреслює заступник директора Європейського регіонального бюро ВООЗ Ната Менабде.

Саме з метою забезпечення здорового старту життя кожної дитини, безпеки життєдіяльності населення, підвищення обізнаності громадськості про імунопрофілактику, наказом Міністерства охорони здоров’я України затверджено план заходів до Європейського тижня імунізації. Серед іншого передбачено організацію в медичних навчальних закладах різних рівнів акредитації низки навчальних семінарів щодо популяризації щеплень, публікацію в ЗМІ інформаційних матеріалів, присвячених порівняльному аналізу переваг та загроз вакцинопрофілактики, проведення тематичних “круглих столів” та ін.

Навіщо проводиться популяризація вакцинопрофілактики?

Рівень охоплення вакцинацією значно відрізняється в різних країнах Єврорегіону ВООЗ. У багатьох країнах групи дітей, що не пройшли вакцинацію, залишаються незахищеними проти інфекційних захворювань, які можна попередити. Масові спалахи хвороб, які легко розповсюджуються, як і раніше трапляються в Європейському регіоні, піддаючи не щеплених дітей зайвому ризику та лягаючи тяжким економічним тягарем на національні системи охорони здоров’я.

Імунізація є досить ефективним з економічної точки зору способом профілактики смертності та інвалідності у порівнянні з затратами на лікування. Незважаючи на цей факт, у 2005 році майже 600,000 дітей до 1 року не отримали базової імунізації проти дифтерії, коклюшу та правця в Європейському регіоні.

Існує багато іноді складних причин чому діти не отримують вакцинацію: складний фізичний доступ до служб імунізації; батьки/вихователі не інформовані про важливість своєчасних щеплень; діти належать до маргінальних співтовариств з обмеженими контактами зі службами охорони здоров’я; батьки/вихователі не розуміють, наскільки серйозні деякі захворювання та їх ускладнення.

В багатьох країнах захворюваність інфекційними хворобами на сьогодні низька, і у деяких груп населення виникає питання про доцільність імунізації взагалі. Окремі групи навіть вважають вакцинацію небезпечною. Іноді преса використовує таке занепокоєння, культивуючи недовіру, а в результаті страждає впевненість батьків в необхідності імунізації в низці країн регіону.

Імунізація життєво важлива для кожної дитини, тож необхідно кожній дитині забезпечити рівні можливості бути здоровою.

Європейське регіональне бюро ВООЗ є координатором цього заходу в регіоні. Всі держави-члени ВООЗ в Європейському регіоні, в тому числі й Україна, запрошені до участі в тижні імунізації. Активна участь сформує імпульс та буде генерувати подальше зростання зацікавленості в пропаганді імунізації. Кожна держава-член ВООЗ планує та здійснює цілий спектр заходів, в залежності від потреб країни. Регіональні та національні партнери відіграють суттєву роль в забезпеченні підтримки при плануванні та реалізації заходів.