Про перспективи сімейної медицини в регіоні та в Україні
- Автор
- Дата публикации
Про перспективи сімейної медицини в регіоні та в Україні йшлося на засідання Товариства терапевтів, головних лікарів ДЛ, ЛА та сімейних лікарів, яке відбулося в Житомирі. З доповіддю перед учасниками зібрання виступила доцент кафедри сімейної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти, головний позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров'я України зі спеціальності загальна практика – сімейна медицина Лариса Матюха.
Вона відвідала амбулаторію сімейного лікаря в селі Глибочиця та обласний медичний центр. За словами Л.Матюхи, на прикладі діяльності цих установ вона пересвідчилася в успішному функціонуванні моделі сільської та міської сімейної медицини, викристалізуванні первинної медико-санітарної допомоги у вторинній.
“В обласному медичному центрі цей елемент моделі діє досить ефективно, - відзначила вона. – Так, направлення хворих до вузькопрофільних спеціалістів, тобто на вторинний рівень медико-санітарної допомоги, здійснюється лише через первинний рівень – сімейних лікарів. До того ж цей процес добре інформатизований, сімейні лікарі належним чином оснащені, громада обізнана з доцільністю такої схеми надання допомоги - а це дуже важливий елемент”.
Загалом же поняття „сімейна медицина” існує на Житомирщині вже не перший рік і сімейних лікарів тут підготували найбільше. Тим не менше, потреба в сімейних лікарях залишається. Тож, метою зустрічі й було обговорення зі спеціалістами регіону державної політики стосовно подальшого впровадження сімейної медицини. Л.Матюха представила законопроект про загальнодержавну програму розвитку сімейної медицини.
У ньому запропоновано, зокрема, зробити розмежування фінансових потоків – розділити замовника та виконавця послуг. При райдержадміністраціях мають бути створені відділи або управління охорони здоров'я, які замовляють медичні послуги у закладах вторинної допомоги та центрах сімейної медицини. Останні укладають із ФАПами та амбулаторіями угоди про надання послуг та їх оплату. Для обслуговування складніших випадків допомогу на договірній основі з центрами сімейної медицини повинні здійснювати центральні районні лікарні. Це має на меті покращити якість медичної допомоги, не збільшуючи коштів. Тоді, на переконання Л. Матюхи, зменшиться потреба у вузькопрофільних фахівцях, між ними буде конкуренція.
Головний позаштатний спеціаліст МОЗ поінформувала, що свого часу була зроблена інвентаризація і її результати засвідчили, що на сьогодні в Україні немає системи первинної медичної допомоги. Однією з причин є децентралізація управління. Вона призвела до того, що замовником послуг є громада села, яка на свій розсуд може закрити медичний заклад, а кошти спрямувати на потреби школи або дитсадочка. На думку Л.Матюхи, порушилася вертикаль управління, яку потрібно відновити з урахуванням того, що базисом має бути первинна медична допомога.
Наприкінці минулого року в Алмати (Казахстан) відбулася Міжнародна конференція сімейних лікарів, де й був прийнятий дороговказ іти шляхом розвитку первинної медичної допомоги, укріплювати її в усіх країнах, які входять до складу ВООЗ.