У м.Києві за 3 місяці 2009 року зареєстровано 198 випадків краснухи

У м.Києві за 3 місяці 2009 року зареєстровано 198 випадків краснухи

Як повідомляє Київська СЕС, серед слухачів військового інституту телекомунікацій та інформатизації, який функціонує на базі національного технічного університету “КПІ”, станом на 03 квітня 2009 року зареєстровано 12 хворих на краснуху. 10 іногородніх хворих проживають у київському гуртожитку №12, ще двоє хворих киян проживають у Дарницькому та Солом'янському районах.

Всі захворілі чоловічої статі, не щеплені проти краснухи.

Перші 9 термінових повідомлень надійшли до епідвідділу Солом'янської районної СЕС 30 березня 2009 року, протягом 1 та 2 квітня виявлено ще 3 хворих.

Із числа захворілих 6 осіб госпіталізовано до Київської міської клінічної лікарні №4 м.Києва, 4 слухачів виїхали за межі м.Києва до батьків у Черкаську, Хмельницьку, Рівненську області та м.Алчевськ. Територіальні СЕС поінформовані про випадки краснухи для організації нагляду по місцю мешкання батьків хворих.

По місцю проживання та навчання у м.Києві виявлено 205 контактних осіб, фахівцями студентської поліклініки забезпечується постійний медичний нагляд за ними. Для проведення щеплень контактним з хворими на краснуху, студентською поліклінікою отримано 100 доз протикраснушної моновакцини. Станом на 03.04.2009 року вже щеплено 19 осіб, щеплення продовжуються.

Всього у м.Києві за 3 місяці 2009 року зареєстровано 198 випадків краснухи, з них 66 дітей віком до 14 років.

Станом на 06 квітня 2009 року, згідно діючого законодавства, заплановано проведення забору крові для серологічного дослідження від 6 хворих.

Головний державний санітарний лікар України О.Біловол звернувся до головних державних санітарних лікарів АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя, водного, залізничного, повітряного транспорту взяти під особистий контроль проведення заходів з метою недопущення епідемічних ускладнень з краснухи.

Довідково:

Краснуха – захворювання, яке калічить ще не народжених дітей

Краснуха (багряниця) – гострозаразне вірусне захворювання, яке виявляється сипом, що швидко розповсюджується на шкірі, збільшенням лімфовузлів (частіше потиличних), як правило незначним підвищенням температури. У дітей до 90% випадків захворювання протікає без видимих симптомів.

Передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період складає 1-2 тижні. Людина, що захворіла, заразна за 7 днів до появи висипу і до 7-10 дня після висипання. Типовим є набряк потиличних лімфовузлів. Можуть відзначатися симптоми гострого респіраторного захворювання. В цілому, захворювання у дітей протікає досить легко, ускладнення спостерігаються досить рідко. Найбільш загрозливим ускладненням є краснушний енцефаліту (запалення мозку), його частота складає 1:5000-1:6000 випадків.

У підлітків та дорослих краснуха протікає значно важче. Більше виражена лихоманка, явища інтоксикації (недомагання, розбитість), відзначаються враження очей (кон’юнктивіт). Характерним для дорослих (більш часто у жінок) є враження дрібних (фалангові, зап’ястно-фалангові) та, рідше, великих (колінні, ліктьові) суглобів.

Більшість хворих не потребують спеціального лікування. Застосовуються засоби для лікування симптомів і ускладнень, що полегшують загальний стан. Після перенесеного захворювання розвивається сталий імунітет.

Захворювання вагітної жінки призводить до інфікування плода. В залежності від терміну вагітності, на якому відбувається зараження, у плода з різною ймовірністю (в I триместрі ймовірність досягає 90%, у другому - до 75%, у третьому - 50%) формуються чисельні пороки розвитку. Найбільш характерними є ураження органу зору (катаракта, глаукома, помутніння роговиці), органу слуху (глухота), серця (вроджені вади). Також до синдрому вродженої краснухи (СВК) відносять дефекти формування кісток черепа, головного мозку (малий розмір мозку, розумова відсталість), внутрішніх органів (збільшення печінки, міокардит та ін.) та кісток. В 15% випадків краснуха у вагітних призводить до зриву вагітності, мертвонародженню. При виявленні краснухи у першому триместрі, вагітній рекомендують штучне переривання вагітності.

Протягом епідемії краснухи у США в 60-х роках ХХ ст.. (після чого у 1968 р. була введена планова вакцинація дітей проти краснухи), було зареєстровано 12,5 млн. випадків краснухи та 20 тисяч випадків СВК. У більше, ніж 11 тисяч дітей з СВК, була зареєстрована глухота, 3850 втратили зір та більше ніж у 1800 дітей відзначались дефекти у розумовому розвитку.

За оцінками, в Росії кожна п’ята жінка (у Москві – кожна третя) не має достатнього імунітету проти краснухи. Відзначається стійке зростання захворюваності серед дорослих. За оцінками ВООЗ загалом на планеті краснуха щорічно калічить близько 300 тис. дітей.

Принципи вакцинації проти краснухи

Існує три підходи до викоренення краснухи та СВК - вакцинація дітей, вакцинація дівчат-підлітків та вакцинація жінок дітородного віку. Перша стратегія ефективна проти боротьби з самою краснухою, але повністю не вирішує проблеми СВК, оскільки вакцинація захищає на термін близько 20 років, а значить теоретично вона здатна зсунути захворюваність краснухою на дітородний вік. Друга стратегія: вакцинація дівчат-підлітків в 11-14 років ефективна в плані викоренення СВК, але не вирішує проблеми захворювання краснухою взагалі (наприклад, у Росії пік припадає на вік 7-14 років). В Україні, згідно з календарем щеплень передбачена вакцинація дітей та дівчаток підлітків. Вакцинація жінок вкрай ефективна в плані боротьби з СВК, хоча домогтися 100% охоплення дорослого населення практично не реально.

Враховуючи вищевикладене, ВОЗ рекомендує поєднувати по можливості всі три стратегії. Прикладом такого поєднання є США, де крім вакцинації дітей, вакцинація проводиться в коледжах та збройних силах. В Росії, в частині регіонів поєднується вакцинація дітей та підлітків. Цікавий вихід з проблеми вакцинації жінки дітородного віку знайшли у Франції – відмова в реєстрації шлюбу за відсутності відмітки про щеплення проти краснухи, або запису про перенесену інфекцію.