Сучасний стан та проблемні питання соціального захисту безпритульних дітей
- Автор
- Дата публикации
Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту проаналізувало стан дитячої безпритульності та бездоглядності в усіх регіонах України та направило у всі регіони листи щодо посилення контролю за відвідуванням дітьми навчальних закладів, охоплення їх організованими формами дозвілля, своєчасним виявленням сімей, в яких батьки втратили роботу або ухиляються від виконання батьківських обов’язків. Про це під час засідання Координаційної ради з питань соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей, яке відбулося 30 березня, повідомила заступник Міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту, заступник голови Координаційної ради з питань соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей Тетяна Кондратюк
Участь у засіданні, яке пройшло під головуванням Міністра праці та соціальної політики України Людмили Денісової, взяли представники Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства внутрішніх справ, Державного департаменту з виконання покарань, інших центральних виконавчих органів влади.
На засіданні йшлося про сучасний стан та основні проблемні питання соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей загалом в Україні та в окремих її регіонах, організацію соціального захисту безпритульних дітей та запобігання безпритульності і бездоглядності через формування цілісної системи виховання дітей та підлітків, узагальнення змін та пропозицій до Закону „Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей”, організацію проживання бездомних громадян шляхом утворення необхідної кількості закладів відповідного спрямування та ін.
Заступник Міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту Тетяна Кондратюк, виступаючи з доповіддю, наголосила на стійкій тенденції до зниження кількості безпритульних і бездоглядних дітей, яка спостерігається впродовж останніх років. Так, у 2008 році, порівняно з 2007 роком, кількість дітей, виявлених під час проведення профілактичних рейдів, зменшилась на 30%. Заступник Міністра пов’язує зменшення кількості неповнолітніх, вилучених з вулиці, із своєчасними заходами, яких вживає для захисту дітей держава. Зокрема, за словами Тетяни Кондратюк, йдеться про вчасне вилучення дітей із неблагополучних сімей, що унеможливлює потрапляння дітей на вулицю, вдосконалення мережі закладів соціального захисту для дітей, розробку нормативно-правового забезпечення їх функціонування, запровадження нових, більш ефективних форм сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
За її словами, в регіонах, де усиновлюють більше дітей, рівень безпритульності значно нижчий.
Тетяна Кондратюк також наголосила на новій тенденції, яка окреслилася минулого року, - спростування хибної думки, начебто дітей, які потрапили до притулку, не усиновлюють. Так, за даними Міністерства, протягом 2008 року з притулків для неповнолітніх та центрів соціальної реабілітації дітей було усиновлено 44 дитини.
Заступник Міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту звернула увагу на те, що в умовах соціально-економічної кризи ризики потрапляння дітей на вулицю зростають. Причина тому – зниження рівня життя населення, зростання загрози втрати батьками або одним з них роботи, асоціативна поведінка батьків та ухиляння їх від виконання батьківських обов’язків, зростання рівня трудової міграції, порушення законодавства на ринку житла, жорстокість та насильство в сім’ях тощо.
Тетяна Кондратюк, серед іншого, закликала підтримати пропозиції Міністерства щодо законодавчого запровадження заборони на перебування дітей до 14 років без батьків на вулиці до 22-ї години.
Підсумовуючи виступ, Тетяна Кондратюк зазначила, що питання, які розглядалися на засіданні Координаційної ради стосовно захисту безпритульних дітей, обов’зяково мають бути враховані при підготовці Плану заходів до виконання Загальнодержавної програми “Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року, яка нещодавно набула чинності.
Учасники засідання вирішили затвердити План роботи Координаційної ради з питань соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей на 2009 рік.
Також було вирішено провести в 2009 році три засідання Координаційної ради, одне з яких буде виїзним і відбудеться на базі міста Миколаєва.
Довідка:
Відносний показник кількості дітей, виявлених під час проведення рейдів, до загальної кількості дитячого населення в Україні у 2008 році становив 0,38 % , у 2007- 0,44% ( у 2001 році - 0,57%.)
Співвідношення кількості дітей, вилучених з вулиці, до дітей, які вилучені із неблагополучних сімей, починаючи з 2007 року становить приблизно 50% до 50%, (у 2003 році це співвідношення становило 87 % до 13%)
На сьогодні існує два типи закладів соціального захисту дітей: притулки для дітей (92 заклади, у 2005 році - 96) та центри соціально-психологічної реабілітації дітей (30 закладів, у 2005 році їх було 19)
Процес зменшення загальної кількості дітей, вилучених з вулиці, обумовлює зменшення кількості дітей у притулках: у 2007 році - 20 тис. у 2008 р.- 17, 7 тис. (у 2002 році в притулках перебувало 30 тис. дітей.)