Україна потребує завершення створення цілісної системи захисту дітей від насильства
- Автор
- Дата публикации
Україна потребує завершення на законодавчому рівні створення цілісної системи захисту дітей від насильства і, зокрема, від сексуального.
Таким був один із висновків міжнародного семінару: "Застосування міжнародних стандартів, пов’язаних з розслідуванням, переслідуванням, нормами карного процесу щодо випадків сексуальної експлуатації та сексуального насильства проти дітей", який відбувся 25-26 березня в Києві.
Захід організовано рамках Проекту зі зміцнення та утвердження прав жінок і дітей в Україні (TRES), який фінансується спільно Європейським Союзом і Радою Європи.
У другий день роботи семінару учасники обговорили досвід Польщі та Естонії щодо організації умов ефективного та безпечного інтерв’ю потерпілої від насильства дитини, створення мереж, які надають допомогу постраждалим від кримінальних злочинів дітям, а також узагальнено рекомендації для України в світлі положень Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.
Дискусія розгорнулася довкола питання узагальнення інформації про насильство над дітьми, яку отримують від потерпілих громадські організації та правоохоронні органи. Зокрема, було наголошено на тому, що інформація про злочини стосовно дітей відповідно до норм міжнародного права має обов’язково надаватися до правоохоронних органів, незалежно від згоди дітей чи їхніх батьків. Водночас, інформація про такі злочини стосовно дорослих, які звертаються по допомогу до громадських організацій, не завжди передається до правоохоронців, оскільки потерпілі часто не дають на це своєї згоди. Поряд з цим, як наполягають представники Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції та Генеральної прокуратури, згідно законодавства члени неурядових організацій як громадяни обов’язково мають інформувати про випадки насильства правоохоронні органи. Водночас в Законі «Про попередження насильства в сім’ї» прописано норму, згідно якої для надання інформації до міліції потрібна згода потерпілого, за винятком того, коли потерпілий – дитина чи недієздатна особа. Таким чином, ці правові колізії потребують вирішення.
Довгостроковий радник Проекту зі зміцнення та утвердження прав жінок і дітей в Україні (TRES) Бруно Ромаззотті, підбиваючи підсумки семінару, зазначив, що в Україні є потреба у тренінгах для фахівців профільних державних відомств, які працюють з дітьми, котрі наражаються на насильство, як то: служб у справах дітей, міліції, судів, прокуратури тощо.
Учасники семінару також дійшли висновку про необхідність створення на законодавчому рівні цілісної системи захисту дітей від насильства і, зокрема, від сексуального, поліпшення співпраці та координації роботи між усіма відомствами, які займаються протидією насильству над дітьми.
У семінарі взяли участь представники Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України, Верховного Суду України, Генеральної прокуратура України, експертів Ради Європи, фахівці зі Швейцарії, Польщі, Естонії, представники міжнародних та неурядових організацій, науковці, журналісти.