3 592 жінки отримали звання Мати-героїня за два місяці поточного року

3 592 жінки отримали звання Мати-героїня за два місяці поточного року

10 березня 2009 року Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко під час урядової прямої телефонної лінії повідомив, що Указами Президента України Віктора Ющенка за два місяці поточного року почесне звання "Мати-героїня" присвоєно 3 592 жінкам.

Юрій Павленко висловив глибоке занепокоєння тим, що деякі багатодітні матері скаржилися під час прямої лінії на створення районними органами влади непередбачених нормативними документами черг на подання документів стосовно присвоєння почесного звання.

Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко запевнив стурбованих жінок, що це питання буде вирішене. Зокрема, Міністр пообіцяв звернутися до Президента України з метою притягнення до відповідальності посадовців, які порушують порядок подання документів.

"Міністерство не створює жодних перепон чи зволікань щодо подачі в Секретаріат Президента України необхідних документів на присвоєння почесного звання. Такі дії не допустимі, на чому не раз наголошував Віктор Ющенко", - запевнив Міністр.

Юрій Павленко нагадав, що відповідно до Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України, почесне звання України "Мати-героїня" присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку. Звання надається, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Юрій Павленко також повідомив, що на кінцевій стадії оформлення документів на отримання звання "Мати-героїня" сьогодні перебуває ще близько трьох тисяч подань.

"За результатами перепису 2001 року в Україні нараховувалося понад 400 тисяч жінок, які мають право претендувати на отримання почесного звання "Мати-героїня". Завдання Міністерства – зробити все можливе, аби кожна жінка, яка виховала своїх дітей належним чином, змогла якомога швидше отримати це Почесне звання", - зазначив Юрій Павленко.

Довідково:

Почесне звання "Мати-героїня" засновано у 2004 році.

У 2004 р. його отримали 3 жінки. У 2005 р. – 136, 2006 р. – 727, 2007 р. – 1193, 2008 р. – 3000 жинок.

За перші два місяці 2009 року почесне звання "Мати-героїня" вже присвоєно 3592 жінкам.

Сума винагороди жінкам, яким почесне звання присвоєно у 2008-2009 роках, обчислюється, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який діяв у грудні 2008 року (6690 грн.).

Документи, необхідні для присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»

1) подання Ради міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій для присвоєння почесного звання „Мати-героїня”;

2) нагородний лист встановленого зразка.

„Мати-героїня” за радянських часів

Якщо ви у радянські часи отримали звання „Мати-героїня”, Вам необхідно повторно подавати документи на присвоєння почесного звання України „Мати-героїня”, оскільки звання «Мати-героїня» не входило до переліку почесних звань CРСР, визначеного статтею 19 Загального положення . про ордени, медалі і почесні звання СРСР, затвердженого Указом Президії Верховної Ради СРСР від 3 липня 1979 року).

Відповідно до статті 13 зазначеного Загального положення звання «Мати-героїня» присвоювалось матерям, що народили та виховали десять та більше дітей. Матерям, удостоєним звання «Мати-героїня», вручалися орден «Мати-героїня» і грамота Президії Верховної Ради СРСР.

Крім того, для нагородження матерів за багатодітність і виховання дітей у СРСР були встановленні такі державні нагороди як: орден «Материнська слава» І,ІІ,ІІІ, ступеня та медаль «Медаль материнства» І і ІІ ступеня.

Відповідно до Положення про почесні звання України затвердженого Указом Президента України від 29.06.2001 № 476/2001 почесне звання України «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п’ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім’ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

З огляду на вищезазначене звання «Мати-героїня» в СРСР та почесне звання України «Мати-героїня», що присвоюється відповідно до Закону України «Про почесні звання України», не є за своєю суттю рівнозначними нагородами.