Хоча вилікувати глаукому, на жаль, не можна, зберегти зір - можливо

Серед всіх офтальмологічних захворювань глаукома є найпідступнішою. Непомітно, як правило, безболісно вона приводить до повної незворотної втрати зору - сліпоти. Найчастіше це відбувається внаслідок підвищення тиску в оці.

На глаукому може захворіти будь-хто. Медики застерігають: якщо у Вас в роду хтось страждав на глаукому, якщо Вам за 40 років, маєте супутню судинну патологію (цукровий діабет, мігрені), схильні до спазму судин, палите, мали травми або хірургічні втручання на оці, - Ви знаходитесь в групі ризику. Якщо при погляді на світло бачите райдужні кола, відчуваєте затуманювання, в полі зору відчуваєте зміни не втрачайте час, звертайтесь до офтальмолога.

Кількість хворих на глаукому у світі збільшується за кожні 10 років приблизно на 20 млн. Динаміка захворюваності на глаукому в Україні характеризується аналогічними тенденціями та є невтішною. За період з 2002 по 2007 роки зростання показника поширеності глаукоми складає +36,7%, захворюваності - 29,6%, чисельності диспансерної групи – 40,33%. В 2007 році в Україні на кожні 100 тис населення було зареєстровано 542 хворих на глаукому. Ще стільки ж можуть не здогадуватись про наявність у них захворювання, і кожен пересічний громадянин може бути ним вражений. Щорічно виявляється 25 тисяч нових випадків захворювання. Глаукома займає друге місце серед причин сліпоти в Україні.

В 2008 році вперше на підтримку ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації (WGA) та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, що мають глаукому (WGPA), в Україні було оголошено День боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми. У виконання наказу МОЗ України №30 від 28.01.2008 “Про заходи щодо удосконалення профілактики, раннього виявлення глаукоми та попередження інвалідності по зору” було організовано широку просвітницьку діяльність в засобах масової інформації щодо профілактики, ранньої діагностики та алгоритмів лікування глаукоми, підготовлені та видані методичні посібники. Актуальні питання епідеміології, ранньої діагностики, профілактики, лікування глаукоми обговорювались в рамках конференцій, присвячених питанням офтальмопатології.

Вимірювання внутрішньоочного тиску, огляд зорового нерву, перевірка поля зору сучасними комп'ютерними методами, та інші методи діагностики дозволяють своєчасно виявити захворювання, призначити лікування (медикаментозне, лазерне, або хірургічне) та запобігти сліпоті.

Глаукома відноситься до "дорогих" захворювань, оскільки має хронічний тривалий перебіг, потребує постійного динамічного лікувально-діагностичного спостереження. Отже з метою запобігання інвалідності внаслідок глаукоми актуальним питанням є не тільки удосконалення профілактичних, діагностично-лікувальних заходів, але й підвищення обізнаності населення щодо суті захворювання, методів профілактики та раннього виявлення цієї тяжкої хвороби, а також - необхідності суворо дотримуватись рекомендацій офтальмолога.

Боротьба з глаукомою неможлива без залучення широких верств населення та активної просвітницької діяльності, оскільки недостатність мотивації та інформованості – значущі бар’єри на шляху до успішної профілактики глаукоми.

І хоча вилікувати глаукому, на жаль, не можна, зберегти зір - можливо.