Педіатри та імунологи працюють над попередженням розповсюдження гемофільної інфекції в Україні

Автор

Враховуючи критичні зауваження та некваліфіковану інформацію щодо недоцільності планової імунізації проти гемофільної інфекції в Україні, Міністерство охорони здоров’я надає повну інформацію з цієї проблематики: загальні відомості про захворювання, стан захворюваності в Україні тощо.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, інфекція викликана збудником Haemophilus influenzae типу b (Hib), зумовлює в світі 3 млн. важких захворювань щорічно, з яких понад 450 тисяч закінчується летально. Ця інфекція належить до 5 провідних причин смерті дітей у віці від 1 місяця до 5 років. Смертність дітей вказаної вікової групи від пневмонії, викликаної цим збудником, посідає друге місце після кору. Понад 10-30% дітей, хворих на менінгіт, викликаний Hib, помирають, а серед тих дітей, що виживають, у 10-35% випадках захворювання перебігає з ускладненнями, що нерідко призводять до інвалідизації. Летальність у результаті пневмонії, спричиненої Hib, становить 2-2,5%. А у третини дітей, що хворіли на менінгіт, викликаний збудником Hib, виникають паралічі, розумова відсталість, туговухість та інші ускладнення.

За статистичними даними МОЗ України, в країні щороку реєструється до 2 тис. випадків захворювань на бактеріальні менінгіти та приблизно 80 тис. випадків захворювання на гострі пневмонії. Лише у 2007 році в Україні, не досягши 1 року життя, від збудників інфекційних захворювань, які на сьогодні можуть бути попереджені засобами імунопрофілактики, померли 277 дітей, у тому числі від пневмонії – 123, менінгіту та менінгококової інфекції – 62 та від септицемії – 62 дитини. Щороку бактеріальні інфекції забирають життя більш як у 400 дітей, у тому числі у 100 дітей віком до 1 року. Майже 250 немовлят, п’ята частина яких помирає, проходять лікування в стаціонарах України з приводу захворювання на септицемію.

Разом з тим, за даними вітчизняних дослідників, серед бактеріологічно розшифрованих гнійних менінгітів у дітей віком від 1 місяця до 5 років в Україні 41 % - викликані менінгококом, 35 % - пневмококом, 18 % - Haemophilus influenzae типу b та приблизно 6 % - іншими збудниками. Серед рентгенологічно підтверджених пневмоній у дітей вказаної вікової групи 34 % становлять пневмонії, викликані Hib.

Захворювання, обумовлене Hib, кваліфікується як інвазивне у тому випадку, коли збудник виділяється у тканинах та рідинах організму, які в нормальних умовах є стерильними (кров, спинномозкова рідина, черевна та плевральна рідини). Відповідно до результатів вивчення епідеміологічних та клінічних особливостей Hib-інфекції в Україні встановлено, що інвазивні форми цього захворювання у 52 % випадків проявляються у вигляді менінгітів, у 18 % - пневмоній, у 8-10 % - епіглотитів та септицемій відповідно та у 12 % іншою клінічною картиною.

Як відомо, збудник Hib-інфекції локалізується та розмножується у носоглотці дитини, що впливає на характерні особливості прояву епідемічного процесу Hib-інфекції, які обумовлені бактеріоносійством, повітряно-крапельним механізмом передачі інфекції та поширенням захворювання.

До того ж мінімальні розрахункові економічні втрати тільки від Hib-менінгіту та пневмоній в Україні становлять понад 67 млн. гривень. Таким чином, рівень носійства Hib-інфекції у дітей у віковій групі до 2-х років, етіологічна структура бактеріологічно розшифрованих випадків інфекції, тяжкість перебігу захворювання, високий рівень ускладнень, інвалідизації та висока летальність при Hib-інфекції свідчать про епідеміологічну та економічну доцільність проведення специфічної імунопрофілактики групи захворювань, які викликаються Haemophilus influenzae типу b.

Широке використання вакцин для профілактики інфекції, викликаної збудником Haemophilus influenzae типу b, в розвинутих країнах призвело до практичної елімінації в цих країнах захворювань, спричинених гемофільною паличкою типу b. На сьогодні ця вакцина включена до Національних календарів щеплень 137 країн світу, в тому числі всіх країн ЄС. З січня 2009 р. вакцина введена до календаря профілактичних щеплень Москви, Московської області та інших регіонів Російської Федерації.

Починаючи з 1997 року, системою епіднагляду за цією інфекцією було охоплено всі країни ЄС. Багато країн почали проводити масову вакцинацію проти інфекції, викликаної збудником Haemophilus influenzae типу b, одночасно із введенням епіднагляду.

Для отримання цілісної картини щодо захворюваності на інфекції, викликаної збудником Haemophilus influenzae типу b, в Україні для проведення дозорного епіднагляду (наказ МОЗ України від 02.04.2007 № 159) визначено декілька територіальних одиниць, які відповідають певним критеріям: м. Київ, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Київська, Хмельницька області.

На сьогодні вакцинопрофілактика залишається єдиним дієвим способом боротьби з групою інфекційних захворювань, які викликає Hib. Специфічна профілактика Hib-інфекції дозволяє суттєво знизити та навіть повністю ліквідувати інвазивні форми захворювань, значно знизити рівні носійства та в цілому вплинути на циркуляцію збудника. Профілактична ефективність сучасних кон’югованих вакцин сягає 94-100% та характеризується високою безпечністю.

Безпечність вакцинації та її ефективність була доведена понад двадцятирічним досвідом використання цієї вакцини в країнах Західної Європи та Північної Америки. В країнах, де вакцинація проти інфекції, викликаної Haemophilus influenzae типу b, введена до національних календарів щеплень, спостерігається суттєве зниження загальної захворюваності на гнійні менінгіти, тяжкі пневмонії, а також майже не реєструються менінгіти, викликані Haemophilus influenzae типу b, значно знижено рівень носійства Hib-інфекції.

Так, у США до початку широкого застосування специфічної профілактики цього захворювання рівень носійства збудника Hib-інфекції серед дітей дошкільного віку становив приблизно 5 %. У Російській Федерації рівень носійства сягає 5,6 % серед здорового дитячого населення. Результати проведеного у м. Києві дослідження щодо оцінки поширеності носійства збудника Hib-інфекції серед здорових дітей віком до 2-х років свідчать про те, що у 6,06 % відібраних із носоглотки мазків виділено культуру Haemophilus influenzae типу b.

Рівень носійства Hib-інфекції у дітей у віковій групі до 2-х років у м. Києві можна співвіднести із такою у Російській Федерації та у довакцинальний період у США (до 1991 року), що свідчить про епідеміологічну доцільність проведення специфічної імунопрофілактики групи захворювань, які викликаються Haemophilus influenzae типу b.

Вакцинація проти гемофільної інфекції типу b включена до Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 03.02.2006 № 48 та зареєстрованого в Мін’юсті України від 02.06.2006 № 665/12539. Щеплення проводять чотириразово вакциною проти Hib- інфекції у комбінації з іншими антигенами та моновалентною.

Таким чином, вакцинація проти Hib-інфекції у комбінації з іншими антигенами впродовж лише трьох років з моменту її запровадження збільшила охоплення щепленням дітей та зменшила майже вдвічі захворюваність на важкі форми пневмоній в дітей віком до 2-х років.