Україна потребує державної ідеології підвищення ролі батька в суспільстві
- Автор
- Дата публикации
Україна конче потребує світоглядної та державної ідеології підвищення ролі батька в суспільстві.
Про це йшлося на засідання круглого столу на тему: "Становище чоловіків в Україні" (щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків), яке відбулося 19 лютого в Києві.
Круглий стіл зібрав представників центральних виконавчих та законодавчих органів влади, неурядових та міжнародних організацій, громадськості та засобів масової інформації.
Під час обговорення учасники акцентували свою увагу, зокрема, на тому, що суспільна модель батька в останні десятиліття була втрачена, натомість продукуються інші стереотипи в суспільстві, які не сприяють повноцінному функціонуванню сім’ї, адекватному розподілу ролей в родині, батьківській та подружній відповідальності чоловіків. Від цього страждають усі – діти, батьки і матері.
Міністерствj України у справах сім’ї, молоді та спорту ще в 2005 році ініціювало, а потім повторно в 2008 році порушило питання про встановлення святкування Дня батька в Україні. Однак це питання було відкладено з аргументом, що, мовляв, слід дочекатися кращих часів – часів цілковитого подолання кризи.
Водночас, як зазначила директор Департаменту сімейної та гендерної політики Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту Елла Ламах, встановлення такого свята в жодному разі не загострило б кризу, а якраз навпаки - допомогло суспільному духовному відродженню, що саме по собі вже є противагою кризі.
Сьогодні таке свято існує в 40-а країнах світу і є вагомим, хоч далеко не єдиним, аргументом до підвищення ролі батька в суспільстві.
Керівник Департаменту також запропонувала переглянути Державну програму з утвердження гендерної рівності, зазначивши, що вона всуціль спрямована на захист прав жінок, при цьому жодного згадування про проблеми чоловічі в ній не має, в той час як гендерна рівність якраз передбачає паритет в реалізації можливостей обох статей. Тому до програми мають бути внесені доповнення, що стосуються реалізації потреб чоловіків.
Елла Ламах також запропонувала повернутися парламенту до розгляду законопроекту про відпустки по догляду за дитиною для татусів, який було повернено з Верховної Ради ініціаторам для опрацювання, і питання після цього так і не зрушилося з місця.
Вона також наголосила, що підрозділи Міністерства активно працюють над тим, щоб компанія «Стоп насильству» була дієвою в протидії насильству в сім’ї, зокрема, в розрізі роботи з кривдниками, якими, за статистикою, у 80 % є чоловіки. У двох областях, за її словами, вже почалося пілотне впровадження моделі роботи з кривдниками, яка активно проводиться в європейських країнах, однак практично не налагоджена в Україні.
Учасники круглого столу підтримали як рекомендації: повернутися до встановлення на державному рівні Дня батька в Україні, провести гендерну оцінку законодавства та активніше підтримати дії Міністерства в сфері запобігання насильству в родині