Роз’яснення про правомірність присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» жінкам, які отримали це звання в роки існування СРСР
- Автор
- Дата публикации
- Автор
Департамент сімейної та ґендерної політики Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту підготував роз’яснення про правомірність присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» жінкам, які отримали звання «Мати-героїня» в роки існування СРСР, та жінкам, які були нагороджені в той час «Медаллю материнства» І і ІІ ступеня та орденами «Материнська слава» І, ІІ, ІІ ступеня.
У Радянському Союзі звання «Мати-героїня» було визначено, як «найвищий ступінь відзнаки» (пункт «г» статті 8-ї Загального положення про ордени, медалі і почесні звання СРСР, затвердженого Указом Президії Верховної ради СРСР від 3 липня 1979 року).
Відповідно до статті 13-ї зазначеного Загального положення, звання «Мати-героїня» присвоювалося матерям, котрі народили і виховали десять та більше дітей. Матерям, удостоєним звання «Мати-героїня», вручали орден «Мати-героїня» і грамоту Президії Верховної Ради СРСР.
При цьому слід зауважити, що звання «Мати-героїня» не входило до переліку почесних звань СРСР, визначеного статтею 19-ю вказаного Загального положення.
Крім того, за багатодітність і виховання дітей у СРСР були встановлені такі нагороди для жінок: орден «Материнська слава» І, ІІ, ІІІ ступеня та медаль «Медаль материнства» І, ІІ ступеня.
Таким чином, звання «Мати-героїня» в СРСР та почесне звання «Мати-героїня», що присвоюється відповідно до Закону України «Про почесні звання України», не є за своєю суттю рівнозначними.
Враховуючи, що Україна має власну систему державних відзнак, на нашу думку, присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» жінкам, які за роки існування СРСР отримали звання «Мати-героїня», а також нагороджених орденами «Материнська слава» І, ІІ, ІІ ступеня та медаллю «Медаль материнства» І, ІІ ступеня є правомірним.
Підставою для роз’яснення є лист Міністерства юстиції від 19.02.2008 за № 17-26-520.