Іімунізація проти кору та краснухи протягом 2009 року неможливa

Іімунізація проти кору та краснухи протягом 2009 року неможливa

3 лютого 2009 р. у м.Києві відбулася науково-практична конференція на тему: “Актуальні питання щодо проведення додаткової імунізації проти кору та краснухи в Україні"

Учасниками наукового заходу стали головні спеціалісти з усіх регіонів України з педіатрії, терапії, сімейної медицини, головні інфекціоністи та імунологи, представники регіональних СЕС, керівники кафедр вищих медичних закладів зі згаданих спеціальностей. До участі в науково-практичній конференції було запрошено широке коло експертів-медиків міжнародного рівня: д-р Noni MacDonald (професор, Відділення педіатрії та інфекційних хвороб, Університет Далхаузі (Галіфакс, Канада)), д-р Dina Pfiefer (медичний експерт, Штаб квартира ВООЗ, Женева), д-р Edward Hoekstra (головний спеціаліст з охорони здоров’я, Глобальна програма з кору та невідкладних ситуацій в охороні здоров’я (США)), д-р Rebecca Martin (елімінація кору та краснухи, Європейський регіональний офіс ВООЗ, Копенгаген, Данія), д-р Steven Wassilak (Центри з контролю та профілактики захворювань, Атланта, Джорджія, США) та інші.

4 лютого ц.р. на прес-конференції, присвяченій зазначеному заходу, заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець, директор Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення Раїса Моісеєнко, начальник Юридичного управління МОЗ України Владислава Бронова та директор ДП “Центр імунобіологічних препаратів” Анна Моісеєва відповіли на запитання журналістів та поінформували про результати конференції.

Зокрема, відзначалося, що за результатами роботи науково-практичної конференції було ухвалено резолюцію, де серед іншого фахівці констатували, що рішення про необхідність позапланової вакцинації було обґрунтованим. Значне зростання захворюваності на кір та краснуху реєструвалося в Україні кожні 4-5 років. Передостанній спалах кору в Україні зареєстровано в 2001-2002 роках, під час якого захворіло понад 24000 осіб. Найбільшу кількість випадків було зареєстровано серед підлітків та дорослих.

Починаючи з другої половини 2005 року, відбулося зростання захворюваності. Якщо у 2005 році було зареєстровано 2392 випадки кору (у 2004 році - 146), то у 2006 р. зафіксовано пік епідемічного підйому захворюваності - 42724 особи. Це в 17,86 раз більше, ніж у попередньому році. Протягом січня-травня 2006 року щомісячно реєструвалось від 4000 до 10 000 хворих на кір. За період спалаху кору в 2005-2006 роках зареєстровано 5 летальних випадків. Епідемічною особливістю цього процесу була його висока інтенсивність, реєстрація захворюваності у всіх регіонах та те, що 65% випадків відмічались серед осіб 16-29 років.

Крім того, в резолюції зазначалося, що в Україні спостерігається постійно високий рівень захворюваності на краснуху. Останніми роками реєструється понад 15 тисяч випадків щороку, при тому, що у країнах Скандинавії спостерігаються поодинокі, в основному, завезені випадки. В Україні не налагоджена система епіднагляду за синдромом вродженої краснухи, захворюваність на який в світі складає 0,6-2,2 випадків на 1000 живонароджених під час спалаху.

Небезпека цих інфекцій, за словами лікарів, полягає:

1) у тяжких ускладненнях внаслідок кору (енцефаліт, менінгіт, токсичне ураження нирок, пневмонія, отит, поліневрити), що можуть призвести до смерті пацієнта;

2) у загрозі виникнення тяжких, іноді не сумісних з життям вроджених вад розвитку немовлят, матері яких під час вагітності були у контакті, або перенесли краснуху;

3) захворювання жінки на краснуху у першому триместрі вагітності є 100% показанням для переривання вагітності.

Після наукового аналізу ситуації міжнародні організації ВООЗ, СDС (Атланта) та Європейський СDC (Стокгольм) рекомендували Україні провести додаткову імунізацію проти кору та краснухи у віковій групі від 16 до 29 років, незалежно від їх вакцинального статусу та перенесеного захворювання в анамнезі.

Подібну додаткову імунізацію проти кору та краснухи було проведено в ряді інших епідемічно неблагополучних країн, а саме: у 2000-2002 роки - у Киргизстані, Молдові, Албанії; у 2003 році - у Туреччині; у 2004 році - у Таджикистані; у 2005 - у Казахстані; у 2006 році - у Азербайджані; у 2007 році - у Вірменії, Туркменістані, Узбекистані, у 2008 році - у Грузії. Оголосили про проведення додаткової імунізації проти кору, краснухи та паротиту Швейцарія та Великобританія.

Нагадаємо, у 2005 році на п'ятдесят п'ятій сесії Регіонального комітету Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) було прийнято резолюцію "Зміцнення національних програм імунізації, використовуючи елімінацію кору, краснухи та профілактику і попередження синдрому вродженої краснухи в Європейському регіоні ВООЗ". Україна, як країна - член ВООЗ, підтримала цю Резолюцію, з метою здійснити до 2010 року елімінацію кору, краснухи та попередження вродженої краснушної інфекції.

Медики висловили свою послідовну позицію підтримки Глобальної програми елімінації кору та краснухи. Крім того, вони підкреслили, що в Україні залишаються сприйнятливі до кору і краснухи групи населення, що несе загрозу виникнення спалахів захворювань і ризик появи випадків вродженої краснухи; зберігається необхідність елімінації зазначених захворювань шляхом проведення позапланової додаткової імунізації згідно чинного законодавства та міжнародних зобов'язань України.

Учасники конференції підтвердили висновки експертів про якість вакцини проти кору і краснухи, що застосовувалась при проведенні додаткової імунізації та наполягають: смерть підлітка Т. співпала в часі з проведенням додаткової імунізації і немає підстав стверджувати про причинно-наслідковий зв'язок з щепленням проти кору і краснухи.

В своїй резолюції учасники науково-практичної конференції зазначили:

“Враховуючи:

- економічну та політичну нестабільність в країні, при якій питання проведення щеплень використовуються, як інструмент політизації ситуації;

- низький рівень готовності суспільства та громадськості до додаткової імунізації, що підтверджено соціологічним дослідженням, проведеним у 2008 році;

фінансову кризу, що охопила у тому числі і медичну галузь;

- неможливість, з одного боку, в існуючих умовах залучити бюджетні кошти для здійснення заходів посиленої інформаційної підтримки та проведення додаткової імунізації; а з іншого - термін придатності наданої для додаткової імунізації вакцини проти кору та краснухи обмежений вереснем 2009 року.

ВИЗНАТИ, що протягом 2009 року не є можливим досягти індикативний показник 95% охоплення цільової групи вакцинацією проти кору та краснухи.

У зв'язку із цим пропонувати МОЗ України ЗВЕРНУТИСЬ:

- до Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України з метою доведення до відому Рішення цієї конференції щодо неможливості завершення додаткової імунізації населення проти кору та краснухи у 2009 році через недостатню готовність суспільства до додаткової імунізації;

до Всесвітньої організації охорони здоров'я та Дитячого Фонду Організації об'єднаних націй ЮНІСЕФ щодо неможливості використання в Україні протягом 2009 року вакцини проти кору та краснухи, яку було надано у якості гуманітарної допомоги;

до Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо проведення додаткового вивчення ситуації з кором та краснухою в Україні (підвищення захворюваності на ці інфекції прогнозується у 2010-2011 роках) з наданням пропозицій щодо розробки подальшої тактики елімінації кору та краснухи в країні;

- до фахівців АМН України взяти участь у подальшій розробці тактики елімінації кору та краснухи;

- до виробника вакцини проти кору та краснухи з пропозицією зареєструвати її в установленому порядку;

до медичної спільноти забезпечити широку інформаційну підтримку заходів, спрямованих на формування прихильності населення до імунізації;

до політиків, медичної громадськості, представників засобів масової інформації у своїх зверненнях використовувати матеріали щодо імунопрофілактики, які не суперечать національній безпеці, та принципам доказової медицини”.

Заступник міністра охорони здоров’я Василь Лазоришинець на прес-конференції в черговий раз підкреслив: “Міністерство охорони здоров’я переконане, що рішення про проведення позапланової імунізації задля елімінації кору/краснухи було ухвалене правильно”.

У зв’язку з ситуацією, яка склалася навколо кампанії позапланової вакцинації, у МОЗ попереджають, що Україну очікує низка проблем, які державі доведеться розв’язувати тепер власними силами: прогнозований спалах інфекційних хвороб, пошук коштів на проведення кампанії з елімінації кору/краснухи, закуповування вакцини та багато ін.