Комбіновані вакцини – майбутнє імунопрофілактики

Комбіновані вакцини – майбутнє імунопрофілактики

Вітчизняний календар профілактичних щеплень, затверджений у 2006 р., відповідає Європейським стандартам. У календарях щеплень багатьох країн світу існує положення, згідно з яким можливе поєднання усіх необхідних за віком дитини щеплень, що відповідає рекомендаціям ВООЗ.

Одним із основних нововведень у календарі щеплень є можливість поєднання усіх необхідних за віком дитини щеплень, шляхом застосування комбінованих вакцин. Основна мета такого підходу – досягнення максимального охоплення щепленнями при мінімальній кількості відвідувань лікувально-профілактичних установ.

Використання в сучасній імунопрофілактиці комбінованих вакцин дає можливість зменшити ін‘єкційне навантаження на дитину, психоемоційну напруженість батьків, виникнення технічних помилок при проведенні щеплень медичним персоналом та спростити облік післявакцинальних реакцій та ускладнень. Для суспільства в цілому - це можливість контролю розповсюдження інфекцій та забезпечення системи вакцинації, сприйнятливої для дітей та їх батьків, для системи охорони здоров’я - економія коштів, які були б витрачені на транспортування, зберігання вакцин, а також на організацію вакцинації.

В якості прикладу можна дослідити календар щеплень у США (2008), де дитина рутинно отримує вакцинацію проти 16 інфекційних хвороб (не менше 25 ін’єкцій до двох років). Для того, аби полегшити виконання календаря щеплень та зменшити кількість ін’єкцій, застосовують комбіновані вакцини.

Доведено, що комбіновані вакцини збільшують кількість дітей, які вчасно щеплені від небезпечних інфекцій. У 2002 р. в США було встановлено, що лише 18% дітей вакцинуються своєчасно, у 25% вакцинація чотирма з шести вакцин відтерміновується до 2-річного віку.

Спостереження за дітьми, які народилися в період 1996-2003 рр. в Німеччині засвідчило, що збільшення валентності вакцини (від моновалентних до 4-, 5- и 6-валентних) супроводжувалось збільшенням показника охвата імунізації: діти раніше отримували першу дозу вакцини і раніше закінчували курс вакцинації, збільшилась доля дітей, вакцинованих своєчасно до 15-місячного віку.

Використання комбінованих вакцин, що містять антигени кількох збудників в одній дозі, дозволяє швидше та меншими зусиллями виконати календар щеплень. Еволюція багатокомпонентних вакцин пройшла шлях від 2-4-валентнх до сучасних шестивалентних вакцин.

Враховуючи фактори єдиного епідеміологічного простору та постійної міграції населення, Україна на сьогодні має найбільш прогресивний календар профілактичних щеплень серед пострадянських республік, який максимально наближений до європейських календарів. Ціла низка полівакцин, - вакцин останнього покоління, - зареєстровані в Україні і мають дозвіл на використання. Таким чином, подальше застосування комбінованих вакцин сприятиме довірі населення щодо проведення профілактичних щеплень та покращенню імунозахисту населення до європейського рівня .