Питання ВІЛ/СНІД - необхідно вирішувати комплексно

Питання ВІЛ/СНІД -  необхідно вирішувати комплексно

Міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко вважає, що вберегти Україну від епідемії ВІЛ/СНІД може лише знання українців про цю хворобу. "Інформація з дитсадка, школи, робочого місця - про те, як захиститись, як не стати жертвою – єдино можливий вихід з ситуації катастрофічного поширення хвороби у нашій країні. Інформація має бути включена в усі сфери життя - медицина, освіта, економіка, засоби масової інформації, програмах пропаганди здорового способу життя", - заявив під час прямого ефіру на радіо "Ера" Юрій Павленко.

Міністр зазначив, що проблема ВІЛ/СНІД стосується не однієї людини, однієї родини чи групи людей кожного, а стосується всіх українців і держави загалом.

"Як свідчить статистика, люди, що хворіють на ВІЛ/СНІД – здебільшого працездатного і репродуктивного віку. Щодня 46 українцям ставлять діагноз ВІЛ/СНІД, щодня від цієї недуги помирає 8 наших співгромадян. 80% з них – молоді люди. Так що сьогодні проблема ВІЛ/СНІД – не є суто медичною чи соціальною. А є економічною, демографічною, і врешті-решт, проблемою національної безпеки", - зазначив Юрій Павленко.

Міністр вважає, що вирішення питання ВІЛ не може бути ізольованим - його необхідно вирішувати комплексно. "

Особливий акцент у державній політиці необхідно зробити на молоді, якій треба привити і знання про цю проблему, і відчуття відповідальності за своє власне життя.

ДОВІДКА

Починаючи з 2000 року, в державі діють спеціалізовані служби соціально-профілактичної роботи з молоддю, яка вживає наркотики ін'єкційним шляхом, яких на сьогодні діє 218.

Головне завдання служб - робота, спрямована на запобігання ВІЛ-інфікуванню молоді, яка веде ризикований спосіб життя щодо ВІЛ, мотивування до ведення безпечної поведінки. Крім того, починаючи з 2004 року соціальні послуги почали надаватися дітям, молоді та сім’ям, яких торкнулася проблема ВІЛ. Статистичні дані центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за останні чотири роки свідчать про динаміку розвитку цього напрямку діяльності. Зокрема, збільшилась чисельність отримувачів послуг з числа дітей та молоді з проблемою ВІЛ/СНІД: у 2005 р. – 1364 особи, у 2006 р. – 2973 осіб, у 2007 р. – 4492 осіб і за 9 місяців 2008 р. – 6561 особа.

Одним із шляхів забезпечення потреб ВІЛ-інфікованих дітей, молоді та членів їх сімей є розвиток та організація діяльності розгалуженої мережі спеціалізованих соціальних закладів – центрів для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді, а також сприяння діяльності існуючої мережі подібних закладів, які створені та діють при недержавних організаціях. Станом на 01.12.2008 в Україні функціонують 7 центрів для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді:

Центри для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді

АР Крим- 1

Дніпропетровська область (створений за кошти HoltInternational в рамках програми “Родина для дитини”)- 1

Луганська область- 1

м. Одеса - 1

Харківська область- 1

м. Київ- 2

Відповідно до покладених завдань центри виконують такі функції:

- надання ВІЛ-інфікованим дітям та молоді різних видів соціальних послуг;

- організація клубів за інтересами, проведення конкурсів;

- залучення батьків або осіб, що їх замінюють, до співпраці, надання їм методичних рекомендацій;

- організація роботи груп взаємодопомоги для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді, а також батьків або осіб, що їх замінюють;

- співпраця із закладами охорони здоров'я, навчальними закладами та іншими організаціями, які надають допомогу ВІЛ-інфікованим дітям та молоді;

- направлення у разі потреби осіб, що звернулися до центру, до закладів та установ, які можуть забезпечити задоволення їх потреб.

За офіційними даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІД МОЗ на липень 2008 року кількість офіційно зареєстрованих:

- випадків ВІЛ-інфекції в Україні склала 134 000, з них 18 999 – діти до 14 років;

- число випадків захворювання на СНІД – 24 719 (з них 725 діти до 14 років);

- померли від СНІД – 13 860 людей (з них 245 – діти до 14 років).

Експерти ООН вважають, що ця цифра приблизно в 3-10 разів менше

реальної: за оцінками UNAIDS і ВОЗ сьогодні в Україні з ВІЛ-інфекцією

живе 400 040 людей, що складає 1,63% дорослого населення.