Українським жінками радять іти в політику

6 листопада в Києві Програма Розвитку ООН в Україні за підтримки Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту провели круглий стіл: «Участь жінок у політичному житті та жіноче лідерство в Україні».

В заході взяли участь представники Регіонального Бюро ПРООН для Східної Європи та СНД, представники парламенту, Уряду, бізнесу, громадських організацій, журналісти.

Учасники обговорили проблеми недостатньої участі українських жінок в політичному житті країни, проаналізували загрози, які можуть очікувати українську жінку і українську сім’ю через глобальну економічну кризу та її наслідки, висловили пропозиції щодо підвищення впливу жінок на основні сфери суспільного життя.

Під час круглого столу були оприлюднені результати досліджень гендерної ситуації, низки провідних українських соціологічних інститутів, Департаменту сімейної та гендерної політики Міністерства України у справах сім’ї молоді та спорту і дані останніх досліджень ООН. Згідно них, проблема гендерної нерівності в Україні залишається актуальною і може ще більше загостритися через світову економічну кризу, роль жінки в суспільно-політичному житті й далі недооцінюється, в громадській свідомості продовжують панувати старі гендерні стереотипи стосовно ролі жінки. Як свідчать дослідження, кожен другий українець визнає наявність у суспільстві гендерної нерівності, а 62 % населення вважають, що права жінок обмежуються. Так за кількістю жінок у найвищому законодавчому органі Україна посідає 110-е місце в світі серед близько 180 країн (8% жінок у парламенті проти 17% в середньому у світі). Причому ситуація така, що чим вищий рівень управління, тим менше жінок в ньому представлено (серед керівників 1-2-ї категорій жінки становлять всього 14%). Водночас близько половини всіх чоловіків та 65% українських жінок вважають, що участь жінок у владі могла б суттєво покращити життя.

«Рівень розвиненості і добробуту країни перебуває у прямій залежності від того, наскільки жінка рівна з чоловіком. Переваги залучення жінок, врахування їх внеску, їх думки позитивно позначається на всьому суспільстві і принципово змінює ситуацію: політика стає соціально орієнтованою, інвестиції набувають гуманітарного змісту, покращується соціальне самопочуття нації», - зазначила у своєму виступі заступник Міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту Тетяна Кондратюк.

Учасники дискусії були одностайні в тому, що українське законодавство перебуває у стані гендерно нейтрального, недосконалість закону про вибори не дає можливості входити до парламенту більшій кількості жінок, гендерна культура населення продовжує залишатися низькою; при цьому вони розділилися у поглядах щодо запровадження гендерних квот у законодавство.

Учасники круглого столу закликали жінок України до більшої активності в суспільно значимих сферах життя, і зокрема в політичній.