Ще один крок до вдосконалення системи захисту дітей

 Ще один крок до вдосконалення системи захисту дітей

На сьогодні в Україні немає жодної дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, віком до 6-ти років, яка б чекала на усиновлення іноземцями, всі діти усиновлені українськими сім’ями. Про це заявила директор Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини Людмила Волинець на прес-конференції в середу, 5 листопада, що відбулася після завершення презентації Концепції проекту Закону України «Про організаційно-правові засади діяльності органів опіки та піклування», розробку якого спільно з Фондом Ріната Ахметова «Розвиток України» здійснює Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту.

За словами Людмили Волинець, на централізованому обліку дітей, які можуть бути усиновлені, перебуває 31 тисяча дітей, з яких майже 25 тисяч – це діти віком понад сім років, з яких на батьківщині усиновлюються одиниці, тому іншого варіанту, як бути усиновленим іноземцями, у цих дітей, як і у 551 дитини до 6 років, хворих на складні невиліковні хвороби, майже немає.

Інноваційний закон має врегулювати порядок діяльності органів опіки і піклування з питань забезпечення прав та інтересів дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, та інших осіб, які потребують піклування, оскільки, на думку його ініціаторів та розробників, чинне законодавство в цій сфері не дозволяє повністю розв’язати проблеми належного захисту дітей, зокрема пов’язані з набуттям дітьми статусу дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування, їх житловими та майновими правами, притягненням до відповідальності опікунів та піклувальників тощо.

«Найскладнішим питанням сьогодні в зв’язку з відсутністю чітких законодавчих норм чи суперечностями в підзаконних актах, є захист житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», - зазначила Людмила Волинець, зауваживши, що Цивільний та Сімейний кодекси, які набули чинності у 2004 році, не дозволяють належно вирішувати дані питання, як і Житловий кодекс, що морально застарів.

Директор Департаменту також наголосила, що вся система захисту дітей, які втратили сім`ю, в Україні побудована так, що дитина отримує його тільки тоді, коли вона набуває офіційного статусу сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, а на підготовку документів часто йдуть місяці, як от, приміром, коли батьків такої дитини оголошено в розшук тощо. В зв’язку з цим діти, фактично позбавлені батьківського піклування, залишаються незахищеними, можуть бути виштовхнуті на вулицю. «Тому ми пропонуємо, щоб всі діти, які залишилися без батьківського піклування, отримували допомогу від першого дня, а не чекали цих коштів місяцями», - зазначила Людмила Волинець, додавши що всі країни пострадянського простору вже виробили такі механізми захисту дітей.

Директор Департаменту також закликала журналістів до об’єктивності у висвітленні питань, пов’язаних із такою делікатною темою, як усиновлення, до ґрунтовності у вивченні законодавства в цій сфері.

У прес-конференції також взяли участь керівник проектів Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» Дар’я Касьянова та президент Всеукраїнської громадської організації «Магнолія» Євгенія Ткаченко.