Як уникнути дитячих смертей на фізкультурі?
- Автор
- Дата публикации
Від початку цього навчального року в Україні на уроках фізкультури померло вже четверо дітей, вони не витримали навантаження під час банальної розминки чи бігу. "Факти" вже вдруге порушують цю тему, хоча причини фатальних уроків відомі - це загальне погіршення стану здоров‘я дітей з тих часів, коли було встановлено нормативи, профанація медоглядів в навчальних закладах і неналежне фізичне виховання вдома. Держава про дітей не подбає, ніколи їй будувати басейни, ковзанки, сучасні спортмайданчики і тенісні корти. Це лише для обраних і багатих. Міністерство освіти активізувало діалог з медиками, напередодні уряд заборонив кроси на уроках фізкультури. Та схоже одним розпорядженням тут не обійтися.
Шкільна фізкультура – не для наших дітей. У цій львівській школі скаржаться: здолати стометрівку на "відмінно" в 11-ому класі здатна лише одна дівчина, природжена спортсменка. Але у старших класах обов‘язкове оцінювання бігу та стрибків. І це при тому, що українські учні не рухаються взагалі. Три години щоденно біля комп‘ютера, решту часу - з книгами та зошитами.
Олена Сосенко, учениця 11 класу (Львів): “Зараз зовсім не вистачає часу. Бо в нас одна ціль – поступити добре. Може хтось і займається, але знаю по собі – не вистачає часу”.
Світлана Остапчук, учителька фізкультури (Львів): “Нормативи на 12 балів – дуже важко виконати. Тільки спортсмен може виконати, який має перший розряд”.
Діти в школах надто ослаблені. Нормативи для них розробили ще 96-го року, і нині Кабмін їх скасовує. Медики ж кажуть: навіть саме навчання – заважке для дітей. Причому у групі ризику – зовні здорові діти. Часто ані батьки, ані шкільні медики не знають реального стану їхнього здоров`я. Найбільше ж перевантаження – у молодших класах.
Володимир Родіонов, провідний науковий співробітник Інституту педіатрії: "Первые два-три года обучения ребенок проводит в почти постоянном стрессе. Часть из детей не выдерживает. Ведь все родители знают: пошел ребенок в первый класс, первые месяцы – ничего, а к концу третьей четверти дети начинают болеть".
Плюс до цього – проблеми із педіатрією. Медична реформа попередніх років скоротила у вузах педіатричні відділення. У деяких школах немає медсестер, а щорічний медогляд перетворився на фікцію. Після 5 смертей на фізкультурі про цю проблему заговорили.
Василь Князевич, міністр охорони здоров‘я: "Потрібно визначити, якими мають бути навантаження, як працювати з дітьми, як оцінювати їх стан здоров`я, що таке фізкультура, а що таке спорт. Адже заборонити уроки фізкультури не можна, треба реально оцінювати стан наших дітей".
Уряд обмежив спортивні навантаження. Міносвіти пропонує проводити медогляди на початку навчального року, щоб одразу знати усі медичні проблеми дітей. Однак кардинальних змін на уроках фізкультури не очікують.
Сергій Дятленко, голова спеціальної департаментської загальносередньої та дошкільної освіти: "Коли ми матимемо достатню кількість спортмайданчиків, басейнів, тоді ми матимемо кардинальні зміни".
Заборонили не кроси, а будь-які вимірювання швидкості та витривалості у учнів. І то – тимчасово, запевняють у Міністерстві освіти. За три місяці профільна комісія має надати рекомендації, які вирішать долю уроків фізкультури.
Утім, про здоров`я дітей мають думати передовсім батьки. Якщо у дитини – часті головні болі, запаморочення чи хоч незначні проблеми із серцем – треба показатися лікареві. Адже звичні для дорослих хвороби молодшають.