За 9 місяців соціальні працівники врятували від сирітства 400 новонароджених дітей

До 2014 року в кожній українській територіальній громаді з’явиться дільничний соціальний працівник. Про це повідомила директор Державної соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді Наталія Лук’янова, підбиваючи підсумки діяльності відомства у сфері соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю за 9 місяців 2008 року на круглому столі, що відбувся у столиці напередодні свята соціального працівника.

Круглий стіл пройшов за участі фахівців Міністерства праці та соціальної політики України, Комітету з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу Міністерства охорони здоров'я, представників ООН, науковців, представників громадських організацій.

Як зазначила Наталія Лук'янова, цю роботу з сім’ями, дітьми та молоддю у 1369 центрах соціальних служб і 73 закладах соціального обслуговування здійснюють понад 5 тисяч працівників.

За її словами, одним з найпріоритетніших напрямків роботи Держсоцслужби є розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також запобігання соціальному сирітству. Так, сьогодні в Україні діє 15 соціальних центрів матері та дитини на 180 місць (у т.ч. 10 служб створено у 2008 році), 18 соціальних гуртожитків для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на 540 місць (у т.ч. у 2008 році – 8), 23 центри соціально-психологічної допомоги на 390 місць (у т.ч. у 2008 році створено один).

Пройшли навчання та отримали рекомендацію на створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу 746 подружніх пари та 339 особи. Під соціальним супроводом центрів перебувають 2225 прийомних родин.

За 9 місяців 2008 року соціальні працівники врятували від сирітства майже чотири сотні новонароджених дітей (аби розмістити їх в інтернатах, потрібно було б відкрити два дитячих будинки). Такий результат майже вдвічі перевищує відповідний показник за 2007 рік. Сьогодні в пологових стаціонарах, жіночих консультаціях та будинках дитини діють 687 консультаційних пунктів для запобігання сирітства.

Зростає і рівень довіри до соціальних працівників. Про це свідчить той факт, що протягом цього року до регіональних центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звернулася по допомогу половина від усіх щойно звільнених неповнолітніх.

Голова Громадської колегії Державної соціальної служби Ірина Звєрєва привітала колег зі святом і повідомила, що, на її думку, головним підсумком роботи соціальних служб є створення центрів для ВІЛ-інфікованих. «Сьогодні їх уже сім, тоді як ще п’ять років тому про це й мови не було, – розповіла Ірина Звєвєрєва, – більше тисячі неповнолітніх уже отримали у цих центрах допомогу. І це найяскравіше свідчення ефективності роботи соціальних служб».

З метою удосконалення роботи та розвитку мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, забезпечення адресності та доступності сімей, дітей та молоді до якісних соціальних послуг в громаді задля наближення їх до європейського рівня розроблено Стратегію розвитку системи соціальних послуг для сім’ї, дітей та молоді на 2009-2014 роки. І це, мабуть, наше найбільше досягнення, адже за останні 4 роки дуже розширилося коло отримувачів соціальних послуг – у 2008 році таких налічується 12 категорій. Це вдвічі більше, порівняно з показниками 2004 року.

Учасники круглого столу також обговорили проблеми захисту прав соціальних працівників та пропозицій щодо внесення змін до чинного законодавства у сфері соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю