Боротьба з ВІЛ/СНІД та туберкульозом є пріоритетом державної політики

Боротьба з ВІЛ/СНІД та туберкульозом є пріоритетом державної політики

20 жовтня 2008 року під головуванням Президента України Віктора Ющенка відбулося засідання Координаційної ради з проблем ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та наркоманії. У засіданні взяли участь Міністр України у справах сім'ї, молоді та спорту Юрій Павленко, заступник Генерального секретаря ООН, Виконавчий директор Об'єднаної програми ООН з ВІЛ/Сніду Пітер Піот, Генеральний прокурор України Олександр Медведько та інші представники влади і громадських організацій.

Президент відзначив позитивні зрушення, що відбулися протягом цього року у сфері боротьби з ВІЛ/СНІД та туберкульозом. Серед них - вагомі результати у темі лікування, адже майже 9 тисяч осіб із ВІЛ/СНІДом завдяки допомозі Глобального Фонду отримали доступ до антиретровірусної терапії. «Цього року 6 тисяч із них перейшли на державне медичне забезпечення України», - зауважив Віктор Ющенко. Він також звернув увагу на широке впровадження заходів із профілактики серед груп найбільшого ризику, оцінив як «велике досягнення» відкриття у травні 2008 року Центру «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД».

Водночас Глава держави наголосив - безумовно, йдеться лише про початок напруженої і цілеспрямованої роботи із подолання проблеми ВІЛ/СНІДу. Він нагадав, що за національними даними в країні проживає близько 440000 ВІЛ-інфікованих (1,6% дорослого населення). «Лише протягом першого півріччя 2008 року було зареєстровано на 8 відсотків більше ВІЛ-інфікованих, ніж за аналогічний період попереднього року», - сказав Віктор Ющенко, додавши - продовжує зростати смертність від СНІДу. За його словами, особливе занепокоєння викликає збільшення кількості ВІЛ-позитивних жінок - відтак і кількість народжених ними інфікованих дітей.

Міністр Юрій Павленко у своєму виступі зазначив, що питання протидії ВІЛ-інфекції в Україні не є питанням здоров’я окремих людей - сьогодні це питання вкрай нагальне для всього українського суспільства. «Відповідальність перед суспільством за виконання заходів і завдань Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД ми усвідомлюємо», - додав Міністр. На сьогоднішній день є низка позитивних результатів, а саме:

По-перше, систематично проводяться засідання робочих груп Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту з питань координації діяльності у сфері ВІЛ/СНІД та Громадських колегій, де спільно з міжнародними і громадськими організаціями вирішуються питання профілактики соціально небезпечних хвороб. Таке партнерство з громадськістю має позитивні результати - об’єднуються людські і фінансові ресурси, планується діяльність з урахуванням можливості роботи з різними цільовими групами.

По-друге, реалізуються не тимчасові й одноразові заходи, а комплексні програми та дії з наданням соціальних послуг. Їх мета - не тільки надання дітям та молоді інформації, знань, а формування стійких життєвих навичок стосовно безпечної поведінки щодо інфікування ВІЛ та мотивації на здоровий спосіб життя.

По-третє, з цього року за участю зірок української естради та відомих спортсменів започатковано проведення кампанії, спрямованої на запобігання поширенню наркоманії та ВІЛ/СНІДу в Україні.

По-четверте, вперше створено загальнонаціональну та регіональні бази даних неурядових організацій, що працюють у сфері профілактики ВІЛ/СНІД.

По–п’яте, Міністерством ініційовано розробку стандартів соціальних послуг у сфері ВІЛ/СНІД та відпрацьовується модель вторинної профілактики вживання наркотиків та інфікування ВІЛ.

По–шосте, створено систему служб та закладів різних типів, діяльність яких спрямовано на соціальну підтримку і допомогу різним категоріям дітей, молоді та їх сім’ям, уразливих до ВІЛ:

- 219 служб по роботі з ін’єкційними споживачами наркотиків,

- 44 центри ресоціалізації наркозалежної молоді мережі „Твоя перемога”,

- 7 центрів для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді;

В притулках для дітей запроваджено обов’язкове обстеження дітей на ВІЛ-інфекцію.

По-сьоме, започатковано влаштовування у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу ВІЛ-інфікованих дітей. Затверджено Програму підготовки кандидатів у прийомні батьки та батьки-вихователі щодо виховання ВІЛ-інфікованих дітей.

По–восьме, спільно з МОЗ розроблено Порядок взаємодії центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із закладами охорони здоров’я щодо різних аспектів профілактики ВІЛ/СНІД та заходи з розвитку „дружніх до молоді” медико-соціальних послуг.

По–дев’яте, з метою запровадження єдиної системи моніторингу та оцінки ефективності надання соціальних послуг, Міністерством затверджені та впроваджуються галузеві показники моніторингу та оцінки профілактики негативних проявів у дитячому та молодіжному середовищі, у тому числі епідеміологічної ситуації з ВІЛ-інфекцією/СНІД.

Довідково:

За офіційними даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ на липень 2008 року кількість офіційно зареєстрованих:

- випадків ВІЛ-інфекції в Україні склала 134 000, з них 18 999 – діти до 14 років;

- число випадків захворювання на СНІД – 24 719 (з них 725 діти до 14 років);

- померли від СНІДу – 13 860 людей (з них 245 – діти до 14 років).