Kардіохірургічна операція – єдиний шлях врятувати дітей з вродженими вадами серця
- Автор
- Дата публикации
- Автор
В Науково-практичному медичному Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України 16 жовтня відкрився IV український форум “Суперечливі питання кардіології та кардіохірургії вроджених вад серця”.
З вітальним словом до учасників форуму звернулась Голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду “Україна 3000” Катерина Ющенко, яка подякувала кардіологам та кардіохірургам за високий професіоналізм, що допомагає рятувати життя тисячам українців.
“Ми добре знаємо і дуже високо цінуємо роботу, яку проводить Центр. Навіть будуючи першу в Україні дитячу лікарню світового рівня – Всеукраїнський центр охорони здоров’я матері і дитини – ми свідомо відмовилися від створення в ній кардіохірургічного відділення. Адже цілком довіряємо досвіду та успіхам Центру дитячої кардіології та кардіохірургії”, - наголосила пані Ющенко.
Міністр охорони здоров’я Василь Князевич, в свою чергу, відзначив: “Серцево-судинні захворювання — одна із найважливіших медико-біологічних та соціальних проблем в Україні. Вони посідають перше місце в структурі хвороб, зумовлюють майже дві третини всіх випадків смерті та третину причин інвалідності. Значну частину серед цих захворювань складають вродженні вади серця (ВВС)”.
Перед учасниками форуму також виступили заступник міністра охорони здоров’я В.Лазоришинець, директор Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України І.Ємець.
Загалом участь у форумі беруть 300 провідних кардіологів та кардіохірургів з України та інших країн.
Згідно зі статистикою, в Україні щороку народжується від п’яти до п’яти з половиною тисяч дітей з вродженими аномаліями серцево-судинної системи. На сьогоднішній день в Україні нараховується понад сорок сім тисяч дітей з вродженими вадами серця. Захворюваність ВВС у дітей України зростає щорічно: від 0,5 на 1000 дітей у 1994 році до 0,86 на 1000 – у 2007 році. Така ж тенденція спостерігається і серед немовлят. З кожним роком зростає захворюваність на вроджені аномалії системи кровообігу у дітей першого року життя, у 2007 році вона склала 9,26 на 1000 немовлят.
Сорок відсотків народжених дітей з ВВС знаходяться в критичному стані з перших днів і місяців життя. Природна летальність при ВВС сягає до 42%. Тобто, без хірургічного втручання 42% пацієнтів помирає у дитячому віці (до 18 років), причому близько 90% з них - у віці до 1 року. Це суттєво впливає на показник малюкової смертності. Так, у структурі причин малюкової смертності на другому місці стоять вроджені вади розвитку (25,6%), більше третини з цих дітей померло від вроджених вад серцево-судинної системи, понад 60% – в періоді новонародженості.
Фахівці відзначають, що кардіохірургічна операція – єдиний шлях врятувати дітей з вродженими вадами серця.
Для міністерства охорони здоров’я боротьба з серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями є серед найбільш важливих завдань у галузі охорони здоров’я. На цьому часто наголошував Василь Князевич, звертаючи увагу на той факт, що одним з його заступників є кардіохірург. Князевич переконаний, що вирішення зазначених завдань потребує впровадження системного підходу до надання медичної допомоги дітям з ВВС, активної організаційно-методичної роботи в регіонах, удосконалення ранньої діагностики ВВС у новонароджених, оновлення матеріально-технічної бази медичних закладів різного рівня, покращення діяльності первинної ланки щодо медичного спостереження за дітьми віком до 1 року, особливо в сільській місцевості. До речі, на сьогодні виявлення ВВС у дітей що проживають в сільській місцевості, в 1,5 рази нижча в порівнянні з міськими жителями.
Тож, щорічні форуми з проблем вроджених вад серця, організовані Центром дитячої кардіології та кардіохірургії, сприяють впровадженню новітніх методик діагностики та лікування, якими діляться провідні фахівці з найкращих закордонних клінік. Цього року до участі в форумі запрошені відомі спеціалісти з Франції та Бельгії. Протягом кількох днів вони поділяться своїм досвідом діагностики та лікування складних вад серця.
Новим у форматі цьогорічного форуму, та й загалом на теренах України стане проведення телемостів. У рамках форуму заплановані сесійні засідання, а також телеконференція між трьома клініками – Центром дитячої кардіології та кардіохірургії, Одеською обласною лікарнею та Children's Hospital & Regional Medical Center міста Сіетл (США).