Центральна Санітарно-епідеміологічна станція МОЗ України надала інформацію про стан пляжів на території південних областей України
- Автор
- Дата публикации
Всього в поточному оздоровчому сезоні має діяти 1009 пляжів і рекреаційних зон у Автономній Республіці Крим, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях, м. Севастополі, які мають вихід на морське узбережжя, з них 883 морський (87,5 %) і 126 річкових, у тому числі і в м. Києві на р. Дніпро.
Станом на 18.08.2008 р. працює 868 (86,03 %) пляжів – 822 на морському та 46 на річковому узбережжі. На цей період закрито спеціалістами держсанепідслужби 17 пляжів (1,59 %) у Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях, м. Севастополі. Решта пляжів на сьогоднішній день залишаються закритими через непідготовленість до сезону із-за різних причин – у АР Крим, Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях – 276 пляжів (27,4 %), з них 203 морських (73,6 %). Невідкриття пляжів у цьому оздоровчому сезоні пов’язане, як із невідповідністю санітарно-гігієнічним вимогам, так і санітарно-технічним станом самих об’єктів, мікробним забрудненням морської і річкової води.
Проводиться постійний лабораторний контроль за якістю морської і річкової води. За звітний період досліджено 590 проб води, з них 371 (62,9 %) проба морської і 219 – річкової. При цьому 1,4 % (8) проб води, що були досліджені, не відповідають вимогам стандарту на мікробне забруднення по індексу ЛКП (лактозопозитивні кишкові палички) тощо. Найбільша кількість невідповідних проб на цьому тижні приходиться на річкову воду – 2,3 % (7) із 219 досліджених проб .
У регіонах ситуація на пляжах складається таким чином.
В Автономній Республіці Крим всього нараховується 379 пляжів. Працював 354 пляж (94 %), залишаються закритими 3 пляжі у м. Ялті (міські “Солнечный”, “Ливадия”, санаторію “Золотой пляж”) через невідповідність санітарно-технічному стану. Решта – не відкриті і не мають дозвільних документів. На цей період досліджено 193 проби морської води. Відхилення від стандарту на цьому тижні виявлено у 2 пробах морської води індекс ЛКП у м. Феодосії (індекс-1300). Знаходяться під наглядом санепідслужби.
Стосовно пляжів і рекреаційних зон, на які вплинуло стихійне лихо, яке сталося 11 листопада 2007 року в акваторії Чорного та Азовського морів на Керченському узбережжі – на даний момент пляжі у м. Керчі та Ленінському районі працюють. Санепідслужбою здійснюється моніторинг за наявністю у морській воді нафтопродуктів, відбір проб води проводиться щотижнево у рекреаційних зонах – на пляжах, місцях купання, міській набережній. У всіх досліджених 12 пробах із 10-х контрольних точок концентрації нафтопродуктів не перевищують нормативні показники:вміст нафтопродуктів коливався від 0,013 мг/дм3 (пляж “Героївське”) до 0,024 мг/дм3 (пляж “Подмаячне”) та 0,13 мг/дм3 (пляж “Старо-Карантинний”) при ГДК 0,3 мг/дм3 відповідно до ГОСТ 17.1.5.02-80 “Гигиенические требования к зонам рекреации водных объектов”, СП 497-64 “Санитарные правила устройства, оборудования и эксплуатации пляжей” та СанПіН 4630-88 “Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнения”. При візуальному огляді узбережжя Чорного і Азовського морів у межах міста забруднення узбережжя не виявлено.
У Донецькій області на цей період працює 17 пляжів, з ділянка міського пляжу в районі готелю “Турист” через невідповідність води стандартам. Решта – 71 пляж залишається не відкритим. Проведено дослідження 40 проби води (16 – морської та 24 – річкової). Відхилення від стандарту за звітний період виявлено у 1 пробі морської води по індексу ЛКП – 24 тис., виявлено збудник Tifi-mori Заборонено купання, знаходяться під наглядом санепідслужби.
У Запорізькій області з 329 пляжів (312 морських і 17 річкових) за звітний період працювало 177 (53,8 %) пляжів, з них 164 морських. Закрито 3 річкових пляжі у м. Запоріжжя на р. Дніпро (“Гребний канал”, санаторію “Волна”, санаторію-профілакторію “Джаз”) через невідповідність води стандартам. Решта пляжів не відкривалася через непідготовленість до оздоровчого сезону, тобто 149 (45,3 %). Досліджено 58 проби води (30 морської і 28 річкової). Відхилення від стандарту за звітний період виявлено у 2 пробах річкової води у м. Запоріжжя з пляжів і рекреаційних зон на р. Дніпро по індексу ЛКП (на території району санаторію “Великий Луг” – 11 тис., санаторію-профілакторію “Джаз” – 24 тис.). Заборонено купання, знаходяться під наглядом санепідслужби.
Заборонено купання, знаходяться під наглядом санепідслужби.
У Миколаївській області усього під наглядом держсанепідслужби знаходиться 10 пляжів (6 морських і 4 річкових). За звітний період працювало 7 пляжів, з них 6 морських – Коблево-Рибаківська зона (Коблево-лиман, Коблево-море, Рибаківка, Лугове), м. Очаков на Дніпро-Бугському лимані. Закрито 3 пляжі річкових – пляжі “Стрілка” і “Прибой” у м. Миколаєві, міський пляж у м. Первомайську (через невідповідність води стандартам). Досліджено 13 проб води (8 морської і 5 річкової). Відхилення від стандарту виявлено у 3 пробах річкової води з індексом ЛКП (пляжі м. Миколаїв „Прибой” – 70 тис., “Стрілка” – 240 тис., міський пляж у м. Первомайську – 240 тис. по колі-фагам (500)). Заборонено купання, знаходяться під наглядом санепідслужби.
В Одеській області з 21 діючих пляжів за звітний період працюють 19 морських пляжів м. Одеси та приморських районів. Закрито 1 морський пляж – у с. Приморське Килійського району і 1 лиманний пляж у м. Кілії (через непідготовленість та невідповідність санітарно-технічному стану). Досліджено 89 проб морської води. Відхилень від стандарту не виявлено.
У Херсонській області всього у цьому сезоні під наглядом держсанепідслужби знаходиться 163 пляжі (145 морських і 18 річкових). На цей час працює 127 пляжів, тобто 77,9 %, з них 114 морських в Скадовському та Генічеському районах. Закрито 1 морський пляж у с. Хорли Каланчацького району та 4 річкових пляжі у смт. Бериславі, Горностаївці, Цюрупинську через невідповідність санітарно-технічному стану. Досліджено 52 проби води (морської – 26, річкової – 26). Відхилень від стандарту за звітний період не виявлено. Закриті пляжі знаходяться під наглядом санепідслужби.
У м. Севастополі станом на 11.08.2008 р. працювало 3 пляжі. Закрито 3 пляжі – “Песочный”, “Парк Победы”, “Солнечный” через антисанітарний стан території. Досліджено 9 проб морської води, відхилення від стандарту не виявлено.
У м. Києві на цей період працювали всі 12 пляжів, що розташовані на р. Дніпро, із 12 зареєстрованих. Проте досі не мають паспортів 9 пляжів. Було досліджено 136 проб річкової води. Відхилень від стандарту за звітний період не виявлено.