80% хвороб у дитячому віці - це хвороби органів дихання
- Автор
- Дата публикации
Дуже часто в зимовий період, зокрема в пору мінливої погоди, страждають особливо діти, від гострих респіраторних вірусних захворювань, грипу, катару тощо. Звичайно причиною, що запускає процес захворювання, вважають застуду, переохолодження організму, адже здебільшого після того, як дитина побігала босою по холодній долівці чи побувала на протязі, попила молоко з холодильника чи на вулиці промочила ноги, і виникають симптоми нездужання: кашель, нежить, біль у горлі, підвищення температури тіла тощо.
Батьки сприймають такий стан дитини по-різному. Одні вважають, що до застуди не можна доводити, тому не відчинять кватирку, щоб провітрити кімнату, забороняють ходити босоніж, занадто тепло одягають дітей, виряджаючи на прогулянку. Однак це малят не рятує - вони хворіють знову і знову, адже одягнуті "у сто одежинок" діти мало рухаються, зіпрівають і варто їм ковтнути холодного повітря - вже й застуджуються. Шарф аж по очі утруднює носове дихання, а дихання через рот - це і додаткове охолодження горла, і безперешкодне потрапляння потоку мікробів у дихальні шляхи.
Іншу категорію батьків можна назвати безпечною. Вони заспокоюють себе словами "Застуда? З ким не буває? Скоро мине." І не звертають належної уваги на стан дитини. А тим часом із застуди розпочинаються зовсім різні хвороби: ангіна, грип, ларингіт, бронхіт тощо.
І той же безневинний нежить, який у дорослого минає, як жартують, за 7 днів або за тиждень, не завдавши особливої шкоди здоров`ю, на стані здоров`я дітей може позначитись на все життя. Особливо небезпечний він для немовлят першого року життя, адже вони не вміють дихати ротом. Як тільки перестають дихати носом, у них порушується звичайний ритм життя, тобто не можуть нормально спати, годуватися. Але найстрашніше, що інфекція може за день-два поширитися на вуха, там виникає запалення, а коли вона заторкує бронхи, легені, то розпочинається бронхіт, запалення легень.
Узагалі, за статистикою, понад 80% хвороб у дитячому віці - це хвороби органів дихання, і ці ж хвороби серед причин смертності дітей - на першому місці. Отже, застуду не можна ігнорувати. Але не застуда є головною причиною виникнення хвороби. Головний винуватець - це інфекційні збудники, які потрапляють у сприятливе для свого розвитку середовище, легко долаючи імунний бар`єр, чи узагалі слабкий, чи ослаблений або охолодженням організму, або нервовим перезбудженням, або нестачею вітамінів.
Який же зв`язок між застудою та інфекціями? Ось незагартована дитина пробігла босою холодною підлогою. На підошвах ніг є зони, пов`язані з носоглоткою, тож коли змерзли ноги, тут же знизилася температура на слизових оболонках носа. Це створює сприятливі умови для бурхливого розвитку хвороботворних мікроорганізмів, наслідком чого є нежить, кашель тощо. Якби ж організм був загартований, підготовлений до перепадів температури, в охолоджених частинах тіла одразу ж посилювалося б вироблення тепла, зменшувалася тепловіддача і хвороботворний процес не розпочинався б. Отже, застуда - один з провокаторів, а стан здоров`я чи не здоров`я залежить не від застуди, а від імунітету.