У 2008 році проблемам дітей-сиріт слід приділити особливу увагу – Президент

У 2008 році проблемам дітей-сиріт слід приділити особливу увагу – Президент

На цьому наголосив Президент України Віктор Ющенко, перебуваючи у Центрі соціальної опіки «Отчий дім» у Київській області.

«Я хочу видати відповідний указ, який би дав змогу пробудити у мільйонах людей це відчуття відповідальності, спонукати до прийняття дуже сміливих мужніх та благородних рішень відносно усиновлення дітей-сиріт», – сказав Віктор Ющенко, додавши, що на сьогодні в Україні є більше 100 тисяч таких дітей.

Президент наголосив, що тема повноцінного виховання дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування має бути у центрі уваги суспільства та влади. «Вони вимагають такого ж повноцінного виховання, як будь-яка дитина із повної родини», – наголосив В. Ющенко.

Президент висловив переконання, що відгородившись від проблеми дітей-сиріт парканом, суспільство не вирішить це питання.

У цьому контексті В. Ющенко наголосив на необхідності реформування системи опіки над такими дітьми. Йдеться зокрема про тему інституту опікунства, уніфікацію моделі усиновлення, «всіляку підтримку на рівнях державної та регіональної влади» проектів, аналогічних «Отчому дому».

Говорячи про сьогоднішні кроки української держави щодо вирішення проблем дітей-сиріт, Глава держави зазначив: «Я не можу сказати, що держава сьогодні мало виділяє коштів на утримання цих дітей по всіх системах». Натомість, наголосив він, стурбованість викликає не питання грошового забезпечення, а «питання відсутності чіткої моделі» по управлінню у цій площині. Президент нагадав, що на сьогодні питання дітей-сиріт знаходиться у компетенції не одного, а кількох державних органів. На його думку, така система має бути оптимізована.

Наразі ж, зазначив Віктор Ющенко, «немає продуманої державної технології», відповідно до якої дитина, яка залишилася сиротою, від першого дня її народження опиняється під опікою держави і «в кращих формах сімейного виховання» доводиться до свого першого робочого місця та житла. «Так буде, тому що іншої моделі відповіді на цю проблему не існує», – наголосив В. Ющенко.

Відзначаючи позитивні зрушення, які відбулися у цьому питанні протягом останніх двох років, Президент назвав більшу увагу суспільства до цієї проблеми, зміни у законодавстві тощо. Він особливо наголосив на важливості широкого запровадження в Україні принципу «гроші ходять за дитиною».

«Я маю намір все зробити для того, щоб починаючи з наступного року цей експеримент став практикою в Україні. В кожній області повинен працювати такий механізм», – наголосив Віктор Ющенко, додавши, що його впровадження також стимулюватиме процес усиновлення сиріт.

«Переконаний, якщо ми серйозно змінимо систему державного управління, якщо ми перенаправимо фінансові потоки навіть ті, які сьогодні є, – вони будуть достатньо великими, щоб спонукати до дій дедалі більшу частину українського суспільства», – сказав Віктор Ющенко.

Президент нагадав, що 20 листопада Україна разом з іншими державами відзначала День спільних дій в інтересах дітей, який традиційно святкують у день прийняття Конвенції ООН про права дитини.

В Україні діє 285 дитячих будинків сімейного типу, в яких перебуває 1853 дитини. Також у нашій державі є 1408 прийомні родини, які виховують 2213 дітей. Протягом 2007 року сімейними формами виховання було охоплено 1749 дітей.

//www.president.gov.ua