У Рівному роблять усі обстеження майбутніх малюків

Автор
У Рівному роблять усі обстеження майбутніх малюків

Любов Євтушок радить кожній майбутній мамі заздалегідь подбати про народження здорової дитини Ось уже рік, як в медико-генетичній консультації Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру ім. В.Поліщука впроваджена комплексна програма пренатальної діагностики першого і другого триместру вагітності. Це ноу-хау, до речі , застосоване вперше в некомерційній лікувальній установі Західного регіону. Воно допомагає запобігти народженню дітей із вродженими вадами, діагностувати проблеми плоду, які звичайне УЗД виявити не в змозі. Раніше такі обстеження проводились тільки у Києві. Тепер майбутні мами можуть пройти їх у Рівному і своєчасно, на ранніх термінах вагітності, з допомогою фахівців виявити відхилення у внутрішньоутробному розвитку дитини. — Вроджені вади розвитку — це важка проблема, однак боротися з нею можна силою знань, залучивши все суспільство, — стверджує завідуюча медико-генетичною консультацією РОКЛДЦ Любов Євтушок.

Йдеться про профілактику вроджених вад і їх пренатальну діагностику. — Кожна майбутня мама повинна знати, що прийом однієї таблетки фолієвої кислоти перед запланованою вагітністю і у перші її 2 місяці на 80% вбереже дитинку від страхітливих вроджених порушень, — розповідає пані Євтушок. — Ми говоримо про вади невральної трубки: аненцефалію (народження немовляти без головного мозку), спинно-мозкову килу (коли дитя залишається паралізованим на все життя або помирає в перші місяці), черепно-мозкову килу. За 6 останніх років у нашій області спостерігалося майже 200 таких випадків, у минулому році — 28. Прикро, бо більшість з них могли б народитися здоровими і трагедій у їхніх родинах можна було б уникнути, якби мами приймали фолієву кислоту — вітамін В9.

Треба підкреслити, що хворобу Дауна у майбутньої дитини можна діагностувати в 10-13 тижнів вагітності. Для цього варто зробити спеціальне ультразвукове обстеження і здати кров з вени. За сукупними результатами цих двох обстежень спеціальна комп’ютерна програма визначає, чи належить вагітність до групи ризику. Якщо потрібно, призначаються додаткові обстеження, метою яких є підтвердження чи відсутність наявності хромосомної хвороби у дитини.

Важливо і те, що застосування такого підходу до діагностики дозволяє на ранніх етапах вагітності виявляти вроджені вади серця у плода. — Тому таким важливим і є цей метод — комплексна програма пренатальної діагностики І і ІІ триместру вагітності, яку в РОКЛДЦ ми впровадили на початку минулого року, — приєднується до розмови позаштатний спеціаліст обласного управління здоров’я з питань пренатальної діагностики Зоряна Сосинюк. — Така методика допомагає діагностувати вади, які не може виявити звичайне УЗД. Підкреслю, що це абсолютно безпечний для матері і дитини метод обстеження. Раніше ми направляли жінок проходити таке обстеження у Київ. У минулому році було діагностовано 202 випадки вроджених вад пренатально у плода, а серед новонароджених дітей спостерігалося більше 500 таких випадків.

Завідуючий центральним відділенням автоматизованої лабораторії діагностики РОКЛДЦ Олександр Кректун демонструє апарат, з допомогою якого проводиться широкий спектр досліджень, в тому числі і тести для пренатальної діагностики. Великий автоматизований механізм, по якому рухаються реактиви, а збоку — екран комп’ютера. Навіть вода, яка використовується в апараті, не просто стерильна, а деіонізована. — Коли ми запустили цей прилад, то почали з кількох тестів, сьогодні їх робимо більше тридцяти. І це не лише діагностика вагітних, — пояснює пан Олександр. — Апарат дає змогу досліджувати гормони щитовидної залози, статеві (це актуально при безплідді), проводити діагностику онкозахворювань, цукрового діабету. Головне у його роботі — оперативність. Результатів не потрібно чекати довго — сьогодні на сьогодні. А це дуже важливо для того, аби вчасно запобігти чи вирішити проблеми із здоров’ям. Головний лікар РОКЛДЦ Ігор Шумлянський каже, що новітні методики медико-генетичної допомоги дають шанс кожній мамі народити здорову дитину.

— Результати роботи засвідчили, що ми можемо прогнозувати і передбачати багато аспектів здоров’я майбутніх малюків, — резюмує головний лікар. — Скористатися допомогою наших лікарів — це усвідомлений вибір на користь ваших дітей і майбутнього.

www.gazeta.ru