Протидія насильству в сім'ї

Протидія насильству в сім'ї

12 серпня 2010 року у Києві відбувся Всеукраїнський освітній семінар "Протидія насильству в сім'ї: робота з особами, які вчиняють насильство", організований Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту.

Метою заходу є розгляд багатовекторної проблеми насильства як явища в цілому. Вперше на всеукраїнському рівні розглядалася характеристика особи насильника як фактору, без розуміння сутності якого неможливо будувати системної роботи з попередження насильства.

Семінар відкрила заступник директора департаменту сімейної та гендерної політики - начальник відділу сімейної політики Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту Ірина Пінчук. У своєму виступі вона повідомила, що Міністерство має на меті докорінно змінити підхід до розв’язання проблеми домашнього насильства: із постреагування на проблему, що виникла, – на попередження цього явища.

Ірина Пінчук поінформувала, що сьогодні у Міністерстві України у справах сім’ї, молоді та спорту відбувається низка змін, спрямованих на підвищення ефективності протидії явищу насильства в країні. Серед них, внутрішньоорганізаційні – створення спеціалізованого підрозділу за відповідним напрямком у Міністерстві та визначення відповідальних по регіонах. Крім того, відбувається системне об’єднання зусиль різних відомств, у першу чергу силових та освітніх, впровадження потужної комунікативної стратегії через проведення широкомасштабних інформаційних кампаній тощо.

Водночас, посадовець наголосила, що робота за напрямком вимагає ретельного опрацювання даних, комплексного аналізу, а головне – системного підходу у роботі.

Присутня на заході довгостроковий радник проекту зі зміцнення та захисту прав жінок та дітей в Україні (TRES) Моніка Платек зауважила, що Україна вирішує проблеми по-європейському, і, навіть, краще!

Почесна гостя аргументувала такі висновки тим, що Україна, маючи менші можливості, вимушена вкладати більше волі і сил для досягнення поставлених задач. Однак порівняння результатів не демонструють суттєвої різниці.

Також, Моніка Платек заявила, що головна причина насильства криється у існуючій нерівності між чоловіками і жінками, і починається, власне, із дискримінації жінки у суспільстві.

"Ні культура, ні звички, ні рівень розвитку і, тим більше, відсутність грошей – не є першопричиною цього ганебного явища", - сказала Моніка Платек, наголошуючи, що рівність – це розвиток країни на рівні інтересів і цінностей і жінок і чоловіків.

Участь у семінарі також взяли доктор педагогічних наук, професор Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди Ірина Трубавіна, головний спеціаліст управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України Олексій Лазаренко, представники управлінь у справах сім'ї та молоді обласних державних адміністрацій, обласних центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та кризових центрів.

Присутні на заході проаналізували причини прояву насильницької поведінки у родині, сутність корекційної роботи з особами, які вчинили насильство в сім'ї та досвід створення і реалізації корекційних програм, методи і особливості роботи з дорослими, які вчинили насильство, аспекти соціальної реабілітації та особливості роботи з дітьми, над якими вчинено насильство. Учасники отримали інформацію про український досвід попередження насильства в сім’ї, а також розглянули проблеми, перспективи у даному напрямку роботи та основні засади державної сімейної політики до 2015 року.