Львів. Як змінилася ситуація у сфері репродуктивного здоров’я населення

Львів. Як змінилася ситуація у сфері репродуктивного здоров’я населення

Якщо проаналізувати, як змінилася ситуація у сфері репродуктивного здоров’я населення впродовж останніх п’яти років (власне, коли діяла стара програма), то варто зауважити, що є й позитивні зрушення. Наприклад, у рамках зазначеної державної програми значно поліпшилося забезпечення обладнанням акушерських і неонатологічних стаціонарів області, впроваджують принципи ВООЗ в акушерській допомозі.

Із 1999 року у Львівській області вдвічі зменшився рівень материнської смертності, вдвічі – частота пологів у жінок віком 15-17 років. Щорічно меншає на 80% абортів. Натомість на 70% зросла частота народження малюків з масою менш ніж кілограм. Дитяча смертність на Львівщині поступово знижується, і її рівень є одним із найнижчих в Україні (з 1999 року зменшення становить 95%).

А ось показники приросту населення від’ємні, особливо в Жидачівському та Перемишлянському районах, де природний приріст сягає мінус 11. Це пов’язано здебільшого з тим, що мешканці цих районів старіють.

Народити здорову дитину сім’ям активно допомагають допоміжними репродуктивними технологіями і на Львівщині. Для цього працюють і приватні, й державні медичні заклади. Хоча до 2005 року штучне запліднення (або запліднення in vitro) проводили лише у приватних медичних закладах. Проте торік ухвалили державну програму, за якою одну спробу штучного запліднення проводять коштом держави.

В Україні є два осередки, де здійснюють цю програму, – Прикарпатський і Донецький центри репродуктивного здоров’я МОЗ України. Для виконання цього проекту в кожній області створено комісію (у Львові вона працює на базі обласного центру репродуктивного здоров’я). Подружня пара, яка обов’язково мусить перебувати на обліку в акушера-гінеколога, повинна звернутися в центр планування сім’ї, де їй слід пройти всі обстеження, згідно з протоколом. Відтак комісія ухвалює рішення про скерування пари на спробу штучного запліднення ДРТ.

За час, відколи діє програма (рік і п’ять місяців), у Львівській області в ній узяли участь 44 подружні пари. Половина з них готуються до штучного запліднення. А шість щасливих сімей уже досягли того, чого бажали.

//www.gazeta.lviv.ua