Міністерство охорони здоров’я України дозволило відновити проведення туберкулінових проб з 1 липня 2006 року

Міністерство охорони здоров’я України дозволило відновити проведення туберкулінових проб з 1 липня 2006 року

Про це поінформував у своєму листі до керівників управлінь охорони здоров’я усіх регіонів країни Перший заступник міністра – Головний Державний санітарний лікар України Сергій Бережнов.

Він звернув увагу керівників закладів охорони здоров'я та державної санітарно-епідеміологічної служби на необхідність суворого дотримання усіх діючих вимог при проведенні туберкулінодіагностики.

Зокрема, при проведенні туберкулінових проб потрібно враховувати наступне:

- туберкулінову пробу проводить спеціально призначена медична сестра за призначенням лікаря, яка має документ-допуск протитуберкульозного диспансеру до проведення туберкулінодіагностики шприцовим методом;

- результати туберкулінової проби можуть бути оцінені лікарем або спеціально навченою медичною сестрою, яка проводила цю пробу;

- обстеження дітей та підлітків при проведенні масової туберкулінодіагностики серед організованих дітей (дитячі ясла, садки, школи) та ревакцинації БЦЖ у декретованих вікових групах школярів покладається на дитячі поліклініки, які спеціальним наказом виділяють медичний персонал та затверджують графік його роботи у дитячих колективах. Неорганізованим дітям раннього й дошкільного віку проби Манту проводять у дитячий поліклініці. У сільській місцевості проба Манту виконується центральними районними, сільськими дільничними лікарнями і фельдшерсько-акушерськими пунктами. Забороняється проводити туберкулінову пробу вдома;

- у випадку виникнення тимчасових медичних протипоказань для проведення проби Манту всі діти і підлітки повинні охоплюватися туберкулінодіагностикою після їх відміни;

- перенесені захворювання можуть посилювати чи послаблювати чутливість шкіри дитини до туберкуліну;

- не допускається проведення проби Манту в тих дитячих колективах, де є карантин через дитячі інфекції;

- рекомендується проведення туберкулінової проби виконувати в одну й ту ж пору року, краще восени;

- підготовка медичних сестер для проведення проби Манту з туберкуліном проводиться медичним персоналом протитуберкульозних диспансерів, де надається допуск терміном на 1 рік.

Протипоказаннями до туберкулінових проб є: шкірні захворювання, гострі та хронічні інфекційні захворювання у період загострення, алергічні стани (ревматизм у гострій і підгострій фазах, бронхіальна астма, ідіосинкразія з вираженими шкірними ознаками), епілепсія. З метою визначення протипоказань лікар (медична сестра) в день виконання туберкулінових проб здійснює опитування та огляд осіб, які підлягають пробі.

Туберкулінові проби повинні проводитися у медичних закладах особам з урахуванням протипоказань та попереднім інформуванням батьків або інших законних представників, в тому числі про можливе виникнення реакцій на введення препарату, та після отримання їх згоди.

Як вже повідомлялося, у зв'язку з виникненням випадків захворювань дітей в трьох районах Вінницької, Херсонської та Хмельницької областей, які збіглися у часі з проведенням туберкулінодіагностики (проб Манту), тимчасово було призупинено проведення цих діагностичних проб до особливого розпорядження. МОЗ України для з'ясування причин було створено комісію, за результатами роботи якої встановлено, що туберкулінодіагностика дітям проведена з використанням алергену туберкульозного очищеного рідкого в стандартному розведенні для внутрішньошкірного застосування (туберкуліну) виробництва ЗАТ «Біолік» (м. Харків, Україна). Техніка проведення туберкулінової проби та умови транспортування та зберігання препарату не порушувались. Проби Манту проводилися медичним персоналом, які мають довідку – допуск до проведення туберкулінодіагностики. 12 квітня 2006 року з метою перевірки дотримання технології виробництва туберкуліну вимогам технологічного регламенту на підприємстві ЗАТ «Біолік» працювала комісія ДП «Центр імунобіологічних препаратів». За результатами перевірки, порушень дотримання вимог нормативно-технологічної документації до виробництва препарату туберкуліну не встановлено. Обстеження виробничих ділянок Харківського заводу-виробника туберкуліну "Біолік" не виявили порушень технології виробництва препарату та умов його транспортування.

Контроль якості препарату, проведений відповідно до вимог аналітично-нормативної документації, показав, що препарат відповідає зазначеним вимогам.

Комісія МОЗ України після вивчення ситуації дійшла висновку, що вірогідною причиною виникнення загальної реакції при проведенні туберкулінодіагностики може бути вплив супутньої патології та індивідуальної чутливості дітей у ґенезі виникнення незвичної реакції.

За словами голови правління ЗАТ «Біолік» Михайла Меркулова, «Міністерство охорони здоров’я звернулося до нас з проханням замінити залишки вакцин для усунення психологічного фактору, який може бути присутній при відновленні туберкулінових проб. Ми абсолютно впевнені в якості всіх залишків туберкуліну, в тому числі і тих серій, якими проводились проби у Вінницькій, Херсонській і Хмельницьких областях. Але, щоб не виникло будь-яких інсинуацій, ми вирішили замінити 280 000 доз туберкуліну. Ми розуміємо хвилювання батьків, дітям яких невдовзі почнуть робити проби Манту. Для того, щоб заспокоїти в першу чергу батьків, для яких здоров’я дітей є найголовнішим, ми прийняли рішення безкоштовно зробити заміну залишків туберкуліну».