Тривожна ситуація з лікуванням онкохворих дітей в Україні. Шляхи вирішення проблеми

Автор
Тривожна ситуація з лікуванням онкохворих дітей в Україні. Шляхи вирішення проблеми

"Щороку в Україні діагноз „Рак” ставлять 1500 дітям,

щодня реєструється, в середньому, 3 нових випадки захворювання на рак у дітей

і 1-2 дитини від цієї хвороби помирає…..

Загалом, рівень дитячих онкологічних захворювань в державі, в останні роки, складав 10-11 випадків захворювання на 100 тисяч дитячого населення, що відповідає 800-1000 випадкам щорічно.

В структурі злоякісних новоутворень у дітей віком до 14 років, перше місце посідають лейкози. Їх питома вага складає 33%. На другому місці: злоякісні новоутворення головного мозку та інших відділів нервової системи – 19%. На третьому місці: лімфоми – 13%. Злоякісні новоутворення нирок – 7%, кісток та суглобових хрящів – 5%, сполучної та інших тканин – 4% В цілому пухлини головного мозку, нирок, кісток та мяких тканин, нервової системи, печінки, ока тощо складають 54% онкологічних захворювань у дітей.

8 з 10 онкохворих, згідно міжнародних стандартів можуть бути вилікувані. Завдяки використанню сучасних діагностичних та лікувальних технологій лікарі розвинених країн, рятують до 70% дітей з таким діагнозом. В Україні показник не перевищує 40,5%.

Переважна більшість дітей із солідними новоутвореннями, віком до 17 років лікуються у дитячому відділенні Інституту онкологіі АМН України в Києві.. Тут на 40 ліжечках, щороку, лікуються від 260 до 300 дітей з усіх регіонів країни. У палатах знаходяться по чотири пацієнта одночасно, а це просто неприпустимо, адже це підвищує загрозу небезпечної інфекції для таких пацієнтів. Новий корпус будується з 1992 року. Відділення не має змоги навіть погодувати матусь, які доглядають за маленькими пацієнтами півроку і більше. А більшість серед них, не киянки...

„Досвід роботи дитячих спеціалізованих онкологічних відділень наочно показує, що результати лікування пухлин у дітей залежать не тільки від майстерності хірургів, але і від своєчасної діагностики. Якщо правильно та вчасно поставити діагноз, то досягти одужання можна в 90% дітей, а при деяких новоутвореннях (наприклад, при ретинобластоме, лімфогранулематозі ) і в 100% хворих дітей. Сьогодні українські онкологи досягають значних успіхів. Ми прагнемо до результатів, що отримані в розвитих країнах світу - повне одужання семи з десяти дітей. Однак у силу ряда обставин, таких показників ми досягаємо лише для деяких видів онкопатології” - говорить головний дитячий онколог МЗ України, завідувач відділом дитячої онкології Інституту онкології АМН України, кандидат медичних наук, Григорій Климнюк.

Основна причина низьких показників одужання маленьких українців полягає у відсутності належного фінансування. Це не дивно, тому що навіть самі багаті країни не в змозі фінансувати лікування дітей, хворих раком на 100%. Як показує міжнародний досвід, половина засобів на лікування і реабілітацію дітей залучається за рахунок благодійних і профспілкових організацій.

Джерелами забезпечення лікування онкохворих дітей в Україні до останнього часу були програма „Онкологія” та програма „Діти-України” – по 19 млн. гривень на рік. Такої суми вистачало на закупівлю медикаментів-цитостатиків для здійснення терапії первинних хворих, та на 30% – 40% потреб засобів підтримуючої терапії, яка більш коштовна, ніж основна.

При досить агресивному лікуванні потрібно захистити організм від інфекції, підтримати функції бруньок , печінки і кишечнику. Цитостатичні препарати впливають, у першу чергу, на клітини, що швидко поділяються . Крім злоякісних, до них відносяться епителіоцити кишечнику і клітини крові. Порушення бар'єрної функції оболонки кишечнику може привести до розвитку сепсису. Препаратом, що впливає на клітини, наприклад, є нейпоген (филграстим). Він стимулює продукцію власних лейкоцитів, що забезпечують антибактеріальний захист, діє дуже точно і прицільно. Препарат призначають на наступну добу після закінчення курсу хіміотерапії, що не просто знижує ризик розвитку інфекції, але і дозволяє врятувати життя дитини, а також провести вчасно наступний блок хіміотерапії. Він також допомагає з найменшими втратами перенести наймогутніше променеве навантаження і хіміотерапію, підготувати дитину до операції.

Ці ліки коштують дуже багато...

А життєво необхідне для діагностики та лікування обладнання не фінансується взагалі.

Ситуація в Україні стає дуже напруженою , тому що термін дії вищезгаданих програм минає і перспектива подальшого фінансування дотепер не ясна. А дітей треба рятувати вже сьогодні!

Стурбовані таким положенням справ онкологи цього року звернулися по допомогу до Президента Віктора Ющенко. У відповідь вони одержали доручення розробити Національну програму по дитячої онкології, що дозволяла б довгий час, частково за рахунок бюджету, частково за рахунок притягнутих засобів, рятувати життя українських дітей.

Прес-конференція „Тривожна ситуація з лікуванням онкохворих дітей в Україні. Можливі шляхи вирішення нагальних проблем галузі” відбулася 25 серпня, в конференц-залі Інституту онкології АМН України.

У прес-конференції взяли участь:

Заступник директора Інституту онкології АМН України, професор Гріневич Юрій Якимович

Керівник відділу дитячої онкології Інституту онкології АМН України, Климнюк Григорій Іванович

Начальник управління платіжних систем „Укрексімбанк” Грецька Вікторія Олегівна

Голова оргкомітету Всеукраїнського соціального проекту „Дні дитинства”, президент ВГО „Спілка перукарів України”Антонюк Олексій Степанович

У прес-конференції брали участь представники оргкомітету п’ятого Всеукраїнського соціального проекту „Дні дитинства”. Згідно концепції проекту, 27-28 серпня 2005 року, більшість перукарських салонів, які братимуть участь в проекті „Дні дитинства”, надаватимуть знижку на дитячі зачіски до 50%. Всі салони-учасники перерахують з кожної послуги, здійсненної в останні вихідні літніх шкільних канікул, дві-три гривні на потреби дитячого відділення Інституту онкології АМН України.

Програма „Разом за життя” була створена Укрексімбанком з метою підтримки дітей, хворих на рак. Благодійні перекази на користь дитячого відділення Інституту онкологіі АМН України можна робити як разово за заявою, так і за допомогою банкоматів банку. Сьогодні банк виступає партнером соціального проекту „Дні дитинства”, головна мета якого – це привернути увагу суспільства до проблем дитячої онкології в Україні.

Тільки разом ми можемо допомогти дітям, які зіткнулися з цією страшною хворобою!