Незаконне проведення абортів

Незаконне проведення абортів

Ст. 134 КК України передбачено відповідальність за незаконне проведення абортів.

Проведення аборту особою, яка не має спеціальної медичної освіти,- карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років.

Незаконне проведення аборту, якщо воно спричинило тривалий розлад здоров’я, безплідність або смерть потерпілої, -

карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Абортом у медицині називають передчасне припинення вагітності і вилучення з матки плідного яйця чи плоду, ще не здатного до життя поза тілом матері, у перші 28тижнів вагітності.

У медицині відрізняють два види аборту:

  1. патологічний – вагітність припиняється внаслідок захворювання вагітної жінки;
  2. штучний – вагітність припиняється побічним втручанням в організм вагітної жінки.

Патологічний аборт не тягне за собою відповідальність передбачену кримінальним правом.

Штучний аборт буває законним і незаконним.

Згідно з діючою в медичній практиці інструкцією “Про порядок проведення операції штучного переривання вагітності (аборту)” штучний перерив вагітності визнається законним, якщо він був проведений за згодою вагітної:

  1. в стаціонарній медичній установі, спеціально пристосованій для проведення таких операцій;
  2. у перші 12 тижнів вагітності чи в зв’язку з тим, що продовження вагітності і пологи загрожували життю жінки (у таких випадках аборт буде законним і тоді, коли вагітність тривала не більше 12 тижнів).

Незаконним визнається аборт, проведений за згодою потерпілої:

  • поза спеціальною медичною установою, незалежно від того хто проводив операцію;
  • при тривалості вагітності більше 12 тижнів, якщо відсутні протипоказання вагітності і пологів;
  • особою, яка не має спеціальної вищої медичної освіти.

При наявності хоча б однієї з цих обставин аборт визнається незаконним.

Суспільна небезпека злочину визначається тим, що це діяння може супроводжуватись різними ускладненнями – кровотечами, сепсисом, безпліддям, психічними аномаліями, смертю тощо.

Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за два види аборту.

Проведення аборту особою, яка не має вищої медичної освіти (ч.1 ст.134 КК). Суб’єктами цього злочину визнаються особи, які не мають вищої медичної освіти (медсестри ,акушерки, фельдшери та інші особи, що мають середню медичну освіту), незалежно від того де вони провели аборт, а також особи, які не мають ніякої медичної освіти.

Кваліфікований аборт (ч.2 ст.134 КК). Незаконний аборт визнається кваліфікованим, якщо його проведення спричинило тривалій розлад здоров’я, безплідність чи внаслідок якого сталася смерті потерпілої.

Спричинений абортом тривалий розлад здоров’я – це втрата загальної працездатності більше ніж на 15%, чи необхідність лікування наслідків аборту більше 21 дня, чи поява у потерпілої хвороби і т.ін.

Незаконне проведення аборту – злочин умисний , оскільки винна особо має при цьому мету припинити вагітність.

Відповідальність за незаконне проведення аборту настає з шістнадцяти років. Жінка, якій було проведено незаконний аборт, визнається потерпілою і кримінальній відповідальності на підлягає.

Юридична консультація ВЖНДО «Дія»