Відповідальність за незаконне поміщення в психіатричний заклад (ст.151 Кримінального кодексу України)

Автор

  1. Поміщення в психіатричний заклад свідомо психічно здорової особи карається арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  2. Те саме діяння, що спричинило тяжкі наслідки, карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Стаття 151 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за спеціальний вид незаконного позбавлення волі – поміщення в психіатричну лікарню свідомо психічно здорової особи.

Жодна людина не може бути поміщена в психіатричний заклад інакше ніж відповідно до процедури, встановленої законом, у таких випадках, як:

  • за рішенням суду в порядку виконання примусового заходу медичного характеру або для примусового лікування;

  • за рішенням суду для лікування особи, визнаної хворою на наркоманію, яка ухиляється від добровільного лікування або продовжує після лікування вживати наркотичні засоби без призначення лікаря, та поведінка якої є небезпечною;

  • за висновком медико-експертної комісії для лікування у центрі медико-соціальної реабілітації неповнолітніх віком від 11 років, які вживають алкоголь чи наркотики;

  • для визначення психічного стану обвинуваченого (підозрюваного) за наявності у справі даних, які викликають сумніви щодо його осудності;

  • в порядку примусової госпіталізації осіб, хворих на психічні захворювання.

В інших випадках поміщення людини в психіатричний заклад є незаконним.

Відповідальними за вчинення цього злочину є лікарі-психіатри, які прийняли свідомо неправильне рішення – визнати здорову людину психічно хворою або утримувати в психіатричній лікарні особу, яка вже вилікувалась і є здоровою.

Юридична консультація ВЖНДО «Дія»