Профілактичні щеплення дітей

Профілактичні щеплення дітей

Наказом Міністерства охорони здоров`я України № 276 від 31.10.2000р. Затверджено Календар профілактичних щеплень в Україні.

Щеплення за віком

ВОЗРАСТ ТУБЕРКУЛЕЗ ГЕПАТИТ В1 ДИФТЕРИЯ, КОКЛЮШ, СТОЛБНЯК ПОЛИОМИЕЛИТ КОРЬ, КРАСНУХА, ПАРОТИТ
Профілактичні щеплення дітей - изображение №1
1 день - + - - -
3 день + - - - -
1 месяц - - - - -
3 месяца - + + + -
4 месяца - - + + -
5 месяцев - + + + -
6 месяцев - - - - -
12-15 месяцев - - - - +
18 месяцев - - + + -
3 года - - - + -
6 лет - - + + +
7 лет + - - - -
11 лет - - + + (при отсутствии вакцинации в 6 лет)
14 лет + - + + -
15 лет - - - - + (краснуха (девочки), паротит (мальчики)
18 лет - - + - -
Взрослые - + + - -
Профілактичні щеплення дітей - изображение №2
  1. Ревакцинації в 7 і 14 років підлягають діти з негативною реакцією на пробу Манту. Неприпустиме поєднання в один день щеплення проти туберкульозу з іншими парентеральними маніпуляціями.

    Для вакцинації недоношених дітей з масою тіла більше 2000 г, а також дітей, не щеплених у пологовому будинку через наявність медичних протипоказань, необхідно застосовувати вакцину БЦЖ-М.

    Діти, які не були щеплені в пологовому будинку через медичні протипоказання, підлягають обов'язковій вакцинації в дитячих поліклініках після зняття протипоказань. Після виповнення дитині двохмісячного віку перед виконанням щеплення БЦЖ слід провести пробу Манту і здійснювати щеплення у випадку негативного результату проби.

    Дітям з негативною реакцією на пробу Манту з 2 ТО при відсутності післявакцинного (БЦЖ) рубчика слід здійснювати додаткове щеплення через 2 роки після вакцинації або через 2 роки після ревакцинації БЦЖ.

  2. Для вакцинації проти гепатиту В може застосовуватися альтернативна схема - 0, 1, 6 місяців життя дитини.

    Новонароджені, які народились від матерів - носіїв HbsAg, вакцинуються за схемою - 0 (перші 12 годин життя), 1, 6, 12 місяців життя дитини.

    При порушенні строку початку вакцинації проти вірусного гепатиту В інтервали між введеннями цієї вакцини зберігаються. Дозволяється поєднання з щепленням проти дифтерії, кашлюку, правця та поліомієліту при наявності комбінованої вакцини, щеплення проводиться за схемою - 3, 4, 5 місяців від народження дитини.

    Вакцинації підлягають також дорослі: медичні працівники (студенти середніх та вищих медичних учбових закладів), які професійно мають контакт з кров'ю, її препаратами та здійснюють парентеральні маніпуляції.

  3. Інтервал між першим і другим, другим і третім щепленням дорівнює 30 днів. Інтервал між третім і четвертим щепленням повинен становити не менше 12 місяців і не більше 2 років.

    Щеплення дітей до 4 років поза строками календаря призначаються з такого розрахунку, щоб дитина встигла одержати чотириразову вакцинацію до 3 років 11 місяців і 29 днів.

    Другу, третю та четверту ревакцинації проводять у 11, 14 та 18 років АДП-М-анатоксином. Дітям, щепленим проти правця з приводу травми протягом останніх двох років, ревакцинацію у 11 років проводять АД-М-анатоксином.

    Діти до 6 років 11 місяців 29 днів, які мають протипоказання до введення АКДП-вакцини або перехворіли на кашлюк, щеплюються АДП-анатоксином. Вакцинація проводиться триразово (первинний вакцинний комплекс) з інтервалами між першим і другим щепленням 30 днів, між другим і третім - 9 - 12 місяців.

    Щеплення дітей після 6 років поза строками календаря проводиться АДП-М-анатоксином чотириразово (первинний вакцинний комплекс): інтервал між першим і другим, другим і третім щепленнями дорівнює 30 днів. Четверте щеплення проводиться через 6 - 9 місяців після третьої імунізації.

    Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, що раніше були щеплені, треба здійснювати АД-М-анатоксином через 5 років після останнього щеплення. Подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з інтервалом 10 років АДП-М-анатоксином.

    Підлітки та дорослі, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо імунізації, прищеплюються АДП-М-анатоксином триразово (інтервал між першим і другим щепленням має становити 30 - 45 днів, між другим і третім - 6 - 12 місяців).

    Ревакцинації здійснюються не раніше ніж через 3 роки після останнього щеплення проти дифтерії та правця.

    Для активної імунізації проти правця осіб старше 60 років, не щеплених останні 10 років, використовувати скорочену схему вакцинації (одноразове щеплення АП-анатоксином у подвійній дозі - 20 оз/мл з обов'язковою ревакцинацією через 12 місяців дозою 10 оз/мл) та в подальшому кожні 10 років без обмеження віку.

  4. Для імунізації застосовується оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ). Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) може використовуватися для перших двох щеплень і при протипоказах до ОПВ - для будь-якого щеплення. Дитина, яка вакцинована проти поліомієліту без порушень календаря щеплень і отримала загалом 4 дози ІПВ, подальшій імунізації проти поліомієліту підлягає лише за епідпоказаннями.

    Після щеплення ОПВ пропонується обмежити ін'єкції, парентеральні втручання, планові операції протягом 2 тижнів.

  5. Вакцинація проти кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться моновакцинами або тривакциною у віці 12 - 15 місяців. Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи, щеплення можна починати в будь-якому віці.

    Другу дозу вакцини проти кору, паротиту та краснухи рекомендовано вводити дітям у віці 6 років. Особи, які не отримали своєчасно другу дозу, повинні бути ревакциновані у 11 років. Особи, що не були раніше вакциновані або не отримали ревакцинацію, можуть бути щеплені за епідпоказами в будь-якому віці до 30 років.

    Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказанням до щеплення тривакциною. Якщо в анамнезі перенесені дві з названих хвороб, щеплення треба проводити лише моновакциною проти тієї інфекції, на яку дитина не хворіла. При наявності моновакцини проти краснухи в першу чергу треба щепити дівчат 15-річного віку. Жінки дітородного віку, що не хворіли на краснуху і не були проти неї щеплені, можуть отримувати індивідуальні щеплення за власним бажанням згідно з інструкцією до вакцини.

Схема вакцинації ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей

ВИЗНАЧЕННЯ СИТУАЦІЇ ВАКЦИНА ПРОВЕДЕННЯ ЩЕПЛЕНЬ
Профілактичні щеплення дітей - изображение №3
1. ВІЛ-інфікована дитина без клінічних проявів СНІДу та зі слабо вираженими або помірними клінічними симптомами ВІЛ - інфекції                    Живі вакцини проти поліомієліту* та туберкульозу Не  прищеплювати
Інші вакцини та анатоксини (вакцинація проводиться у період клініко-лабораторної ремісії)                                    Прищеплювати за календарем
2. Дитина з діагнозом СНІДу  Вакцинація не проводиться        
Профілактичні щеплення дітей - изображение №4

* Щеплення проти поліомієліту проводити інактивованою поліомієлітною вакциною.

  1. За 1-2 тижні до вакцинації бажано призначити полівітаміни, які вміщують вітамін А.

  2. Вакцинація проводиться під наглядом лікаря-педіатра або дитячого лікаря-інфекціоніста в амбулаторно-поліклінічних чи стаціонарних умовах.

  3. У поствакцинальному періоді здійснюється патронаж дитини медичним працівником на 3 - 4-й та 10 - 11-й дні.

  4. Жива оральна поліовакцина не призначається членам родини ВІЛ-інфікованого та особам, що мають тісний контакт з ВІЛ-інфікованим, у зв'язку зі значним ризиком виникнення вакциноасоційованого поліомієліту у ВІЛ-інфікованої особи.

  5. Щеплення дитини, яка народжена ВІЛ-інфікованою матір'ю, проти туберкульозу та поліомієліту (живою оральною вакциною) проводиться після зняття діагнозу ВІЛ-інфекції у дитини. Вакцинація проти поліомієліту проводиться, якщо дитина не була щеплена раніше інактивованою поліомієлітною вакциною.

  6. Пасивна імунопрофілактика ВІЛ-інфікованій та хворій на СНІД дитині проводиться (за епідемічними показаннями) протягом перших 4 діб після контакту незалежно від проведених раніше щеплень.

  7. Перед сезонним підйомом рівня захворюваності на грип ВІЛ-інфіковані діти підлягають першочерговій вакцинопрофілактиці проти грипу.

Схема вакцинації проти вірусного гепатиту В дітей із злоякісними новоутвореннями, дітей, що перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів

ВАКЦИНАЦІЯ ТЕРМІН ВАКЦИНАЦІЇ
Профілактичні щеплення дітей - изображение №5
Перша  Розпочинається у будь- якому віці  
Друга Через 1 місяць після першої вакцинації 
Третя  Через 1 місяць після  другої вакцинації   
Четверта Через 6 місяців після третьої вакцинації  
Профілактичні щеплення дітей - изображение №6

Примітка: Щеплення проводиться подвійною дозою вакцини в амбулаторних умовах або у спеціалізованому відділенні, де дитина отримує перший курс лікування якщо вона не щеплена раніше. Носії HBsAg також підлягають вакцинації

Юридична консультація ВЖНДО «Дія»