Особливості розлучення: коли йти до РАЦСу, а коли – до суду

Автор
Особливості розлучення: коли йти до РАЦСу, а коли – до суду

Розлучення – завжди болісна тема для подружжя. Та якщо рішення про розірвання шлюбу було прийнято, варто знати, як розірвати шлюб максимально швидко та з мінімальними емоційними та матеріальними втратами для обох сторін. Про всі особливості процедур припинення шлюбу читайте в нашому матеріалі.

Багато подружніх пар на початку сімейного життя навіть і подумати не могли, що всі їхні мрії, прагнення та плани на майбутнє розтануть, а натомість доведеться думати про розірвання шлюбу та життя після розлучення. На жаль, від такого кінця стосунків ніхто не застрахований. Особливо важко доводиться парам з дітьми. Та якщо рішення про розлучення прийнято, хочется, щоб процедура пройшла швидко та максимально комфортно для обох сторін.

Що ж потрібно знати подружжю про процедури розірвання шлюбу та в яких випадках питання можна вирішити через РАЦС, а коли – лише через судовий позов? Як саме подати на розлучення та які документи потрібно мати, розповідає Вікторія Ковальчук, партнер ESQUIRES, адвокат, медіатор, номінант Юридичної премії 2017 року у номінації «Кращий юрист у сімейному праві».

Особливості розлучення: коли йти до РАЦСу, а коли – до суду - изображение №1

Вікторія Ковальчук

адвокат, медіатор, партнер ESQUIRES

За статистикою у 2016 році кількість зареєстрованих шлюбів в Україні склала 229453, розлучень – 129997, тобто кількість пар, що припинили офіційно сімейні відносини у 2016 році, складає 56,66% від кількості новостворених сімей. У Німеччині, наприклад, розлученням закінчується кожен другий шлюб, в Бельгії розлучення складають 71% від шлюбів, в Іспанії – 61%, а ось в Італії лише 25%. Кількість розлучень у країні також пов’язана зі складністю/простотою процесу розірвання шлюбу.

Якщо ви маєте намір припинити шлюб, як офіційний, зареєстрований відповідними органами держави, так і цивільний, формальностей уникнути не вдасться. Та краще одразу знати, як діяти, щоб втрати часу, коштів та й, зрештою, емоцій, були мінімальними.

Ми не будемо давати будь-які оцінки питанню розірвання шлюбу: добре це чи погано, шкода чи ні. Нижче ми розглянемо особливості процедур розірвання шлюбу залежно від способу його оформлення та фактичного стану сім’ї на момент прийняття рішення про розлучення.

Особливості розлучення: коли йти до РАЦСу, а коли – до суду - изображение №2

Розлучення при цивільному шлюбі

Так, формально «розривати» шлюб вам не доведеться. Проте, постане питання поділу майна, придбаного у цивільному шлюбі. Якщо між подружжям немає спору, залишиться лише фізично поділити рухоме майно та документально закріпити домовленості щодо нерухомості.

Розлучення при цивільному шлюбі - изображение №1

Придбана за час цивільного шлюбу нерухомість на ім’я одного з подружжя є формально його особистою приватною власністю, отже доведеться вчинити ряд дій для поділу цього майна і відповідної реєстрації права власності.

Розлучення при цивільному шлюбі - изображение №2

Якщо ж виникне спір між подружжям – суду не уникнути. Для максимального захисту інтересів кожного з подружжя у цивільному шлюбі радимо вже під час придбання майна правильно оформлювати документи та відображати частки власності кожного із подружжя.

як подати на розлучення

Розлучення при цивільному шлюбі - изображение №3

Розлучення у шлюбі без дітей або коли діти повнолітні

Розірвання шлюбу подружжям, яке не має дітей, або діти вже є повнолітніми, відбувається або органом РАЦСу або судом. Якщо на розлучення є спільна згода дружини та чоловіка, необхідно лише подати спільну заяву до органу РАЦСу за місцем реєстрації шлюбу чи проживання та сплатити державне мито за розірвання шлюбу.

Міністерство юстиції України запустило онлайн-платформу для звернень до органів РАЦС, то ж заяву про розірвання шлюбу тепер можна подати онлайн і залишиться лише у призначений час прийти до РАЦСу. З собою необхідно мати:

  • паспорти;
  • довідки про ідентифікаційний (податковий) код;
  • оригінал квитанції про сплату жержавного мита;
  • підписані належні документи.

Якщо один із подружжя з поважної причини не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву або прирівняну до неї від його імені може подати другий із подружжя. Справжність підпису на заяві має бути нотаріально засвідчена.

Також підставою звернення із заявою про розірвання шлюбу саме до РАЦС є наявність документально підтвердженого факту визнання одного з подружжя недієздатним або безвісно зниклим.

Розлучення у шлюбі без дітей або коли діти повнолітні - изображение №1

Реєстрація розірвання шлюбу провадиться через місяць після подачі заяви, якщо вона не була відкликана подружжям.

Розлучення у шлюбі без дітей або коли діти повнолітні - изображение №2

Якщо в день, призначений для реєстрації розірвання шлюбу, подружжя не з’явилося і протягом трьох місяців з дня подання заяви не повідомило орган РАЦС про причину своєї неявки, подана заява стає недійсною. Крім того, не можна не згадати про те, що подружжя може в будь-який момент до моменту реєстрації розірвання шлюбу відкликати подану заяву. Зробити це вони можуть разом або хтось один з них.

Орган РАЦС розриває шлюб незалежно від наявності спору між подружжям щодо майна, то ж не можна вважати, що в день реєстрації розірвання шлюбу ви припините будь-які правовідносини з колишнім подружжям. Поділ спільного майна подружжя рекомендуємо закріпити шляхом укладення договору.

подати заяву на розлучення онлайн

Розлучення у шлюбі без дітей або коли діти повнолітні - изображение №3

Розірвання шлюбу лише через суд

Якщо ж намір розлучитися є лише у одного з подружжя, доведеться звертатись до суду з позовом про розірвання шлюбу. Крім того, є інші випадки, коли розірвати шлюб можливо виключно за рішенням суду: наявність неповнолітніх дітей у подружжя, навіть у ситуації, коли обоє з подружжя бажають припинити шлюб.

Наявність неповнолітніх дітей. Закон дає можливість використати спрощену процедуру розірвання шлюбу хоч і судом, та в короткі строки за заявою обох з подружжя, що мають неповнолітніх дітей. Цей процес є спрощеним, допомагає мінімізувати судові витрати та час.

Розірвання шлюбу лише через суд - изображение №1

У разі, коли подружжя за спільною згодою подає заяву про розірвання шлюбу, суд має констатувати припинення сімейних відносин, попередньо впевнившись у щирості намірів подружжя, а також у тому, що їхні права та права їхньої дитини (дітей) в результаті такого розриву не будуть порушені. Причини розірвання шлюбу для суду в даному випадку є неважливими.

Розірвання шлюбу лише через суд - изображение №2

Протягом місячного терміну подружжя або один з них може забрати заяву, що не позбавляє їх права в майбутньому знову подати таку саму заяву або звернутися до суду з позовом про розлучення. Рішення суду про розірвання шлюбу виноситься по закінченню місяця з дня подачі заяви. До такої спільної заяви подружжя необхідно додати:

  1. свідоцтво про шлюб;

  2. копію свідоцтва про народження дитини;

  3. договір про виховання та утримання дитини (дітей). У цьому договорі, батьки повинні визначити: з ким із них після розлучення залишається дитина, тобто з ким вона буде постійно проживати.

  4. договір про утримання дитини (про сплату аліментів);

  5. квитанція про сплату судового збору (320 грн станом на 2017 рік).
як подати на розлучення якщо є діти 2017

Спір про розірвання шлюбу. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, ініціатива походить від одного з подружжя, і не важливо чи є у подружжя спільні неповнолітні діти, чи ні.

В окремих випадкаха законодавство передбачає обмеження можливості звернення до суду з таким позовом. Мова йде про випадки, коли дружина вагітна, а також, коли дитині ще не виповнився один рік.

Розірвання шлюбу лише через суд - изображение №3

У самому позові до суду про розірвання шлюбу важливо навести підтвердження неможливості подальшого спільного життя подружжя і збереження шлюбу, невідповідності подальшого існування шлюбу інтересам одного з них чи інтересам їх дітей.

Розірвання шлюбу лише через суд - изображение №4

У позові також викладаються обставини щодо фактичних взаємин подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, яким чином розірвання шлюбу відобразиться на інтересах дітей, питання можливого примирення сторін. При поданні позовної заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір, станом на 2017 рік – 640 грн.

Першим кроком у судовому розгляді справи є визначення судом строку для примирення подружжя. Проте це не є безумовним обов’язком суду. Суд визначає його з урахуванням думки обох подружжя, наявності неповнолітніх дітей, інших обставин справи. Якщо у визначений судом строк примирення між сторонами не відбулось, суд розглядає справу і приймає рішення по суті.

Слід зазначити, що в ході звернення до суду із позовом про розірвання шлюбу можуть також бути заявлені й інші вимоги, зокрема, про поділ спільного сумісного майна подружжя, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів на утримання дитини, стягнення аліментів на утримання одного з подружжя тощо.

Шлюб розривається з моменту набрання законної сили рішення суду про розірвання шлюбу, та не потребує прийняття додаткових рішень органами РАЦС. Рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало сили, вказаним органам потрібно лише для внесення відповідної інформації до актового запису про шлюб.

Наведена вище інформації не є консультацією і пропонується лише з інформаційною метою. В конкретних випадках рекомендуємо отримувати повну фахову консультацію.

Розірвання шлюбу лише через суд - изображение №5

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Как жить после развода: мужчины и женщины рассказали, что чувствуют, спустя несколько лет после развода

ЧИТАЙ ТАКОЖ: 5 полезных книг о разводе, которые помогут избавиться от чувства вины

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Почему девочки тяжелее переносят развод родителей?