Квітнева ластівка день починає, а соловей кінчає...

Автор
Квітнева ластівка день починає, а соловей кінчає...

Скляренко Элина Олеговна

Квітень зустрічає весну

Народні обряди

Святки:

1 квітня – Дарини

4 квітня – Василя теплого

7 квітня – Благовіщення

8 квітня – Благовісника

9 квітня – Мотрони

21 квітня – Родіона, Руфи

30 квітня – Зосима

Квітень зустрічає весну

Квітень зустрічає весну як полноправну господиню: луки, узлісся, видолинки зодягаються у зелень, з”являються перші весняні квіти. Обіч осель прокльовуються тендітними списами півники. Ці справжні рицарі найпершими оповіщають, що весна оселилися біля хати.

Найпершою давньоруською назваю цього місяця була „Цвєтєнь”. Письменники ж послуговувалися переважно словом „апріль” – од латинскього „апріліс”, чи ще давнішого – „апрілюм”, себто „сонячний”.

З приходом квітня значно побільшується турбот у хліборобів. „Минув марець,- нагадує відоме прислів”я,- готуй у поле ярець”. Там, де земля підсохла, на пагорбах, вже починали висівати ранні ярові. До таких у першу чергу належить ячмінь – невибаглива до природних умов рослина вимагає ранніх строків сівби. У квітні починали виводити на пасовиська і домашніх тварин.

Народні обряди

Переважно з квітнем пов”язане одне з найбільших свят християн – Великдень, або Пасха.

Великодневі дні не дотримуються певного числа – вони можуть бути зміщені в часі.

Напередодні Великодня відзначали Вербну неділю. У цей день жінки нарізали вербових патичків (котики), несли їх до церкви, щоб святити. Галузки ці тримали як „помічні од недуг і грому”, ними можна було „викликати у посуху дощ”. Для цієї мети брали лише червону вербу – шановане в Україні дерево, оскільки воно найпершим розпукується і, отже, оповіщає про весну. Оскільки на Вербну неділю ще нерідко наверталися морози, то казали: „Прийшов вербич – кожуха тербич”, тобто змушує одягтися в теплий одяг. Є звичай „бити” кожного стрічного свяченою в церкві лозою: „Верба б”є, не я б”ю, від нині за тиждень Великдень”.

Останній четвер перед Великднем називається „чистим”. Господарі намагалися в цей день вичистити кабанців, огирів та бугайців, пасічники творили борті, готували бджолині гнізда до сезону, милися.

У суботу, напередодні Великодня, жіноцтво готувало писанки та крашанки.

В дні, що співпадають з Пасхою, дівчата починали водити хороводи з піснями. Власне, початок веснянок переважно співпадав з Пасхою. Меншим дівчаткам уже дозволено грати в скакалки. Ці забавки продовжувались до того часу, доки не обсадяться городиною.

Наступний тиждень від Пасхи, відводиться для поминок за померлими. Його так і називають – „Поминальний тиждень”. З давен, кожна родина мала за святий обов”язок прибрати надгробки покійників і у визначений день тижня одвідати родиною кладовище. На могилках справляли поминальний обід, невпоквап згадуючи небіжників і залишаючи їм обрядові страви – крашанки і цукерки.

....Цвітень, красенець, водолій. Ці та інші назви пов”язані з середнім місяцем весни. Але в народі є ще одна і не менш цікава накличка – „лелечник”. Мова йде про найшановнішого в нашого народу птаха – лелеку, який, долаючи далекі відстані, приносить на своїх крилах теплу весну. Недарма кажуть: „Прилетів лелека – весну приніс здалека”....

Святки:

1 квітня – Дарини

До цього дня мають зійти останні сніги, а тому спостерігали: якщо вода стікає шумливо, то повинні бути густі трави, а тихо – кволі.

4 квітня – Василя теплого

Якщо утворилося гало навколо сонця, то буде добрий урожай.

7 квітня – Благовіщення

Це свято звільнення.

Традиційно це найбільше весняне свято. Селяни з особливою пошаною ставилися до нього, оскільки вважали, що „Бог у цей день благословляє всі рослини”, а відтак було за великий гріх братися за будь-яку роботу. Особливо застерігали вагітних жінок, бо як працюватимуть, то неодмінно відріжуть ніжку своїй дитині. Існує повір”я, що навіть птах на Благовіщення не в”є гнізда.

Великим гріхом вважалося на Благовіщення позичати вогонь.

З Благовіщенням пов”язан високогуманний звичай – вирішувати серед селян, хто і коли буде обробляти ниви вдовам та сиротам. Адже здавна на Україні існував звичай: першу весняну оранку починали в тих родинах, де не було господаря. Виконували цю роботу без оплати і колективно.

Яка погода на Благовіщення, така і на Великдень.

Якщо на Благовіщення лежить сніг – літо неврожайне.

8 квітня – Благовісника

9 квітня – Мотрони

Завершується приліт ранніх птахів.

21 квітня – Родіона, Руфи

Період, коли Сонце зустрічається з Місяцем.

30 квітня – Зосима

Зосим – покровитель бджіл.