Собор Пресвятої Богородиці

Автор
Собор Пресвятої Богородиці

На другий день після Різдва Христового, 8 січня,

православною церквою відзначається традиційне жіноче свято –

Богородиця, або Собор Пресвятої Богородиці.

У цей день люди прославляють народження спасителя Божою Матір’ю. Вірні разом збиралися наступного дня після Христового Різдва, щоб подякувати Пречистій Діві Марії за те, що дала нам Спасителя та віддати їй почесть, як Божій Матері. Від того зібрання вірних і сам празник називають зібранням, Собором.

Із самого ранку у церквах правлять служби, причащають дітей та співають колядки.

В давнину, на Богородицю починали колядувати жінки.

Вважалося, що це свято для жінок більш важливе, ніж Різдво, оскільки пов'язане з Матір'ю Божою. Цього дня вшановують матерів, а всім жінкам заборонено працювати. Жінки не беруться навіть за легку працю, особливо ті, що збиралися стати матерями. Вважається, що у того, хто порушить цей звичай, може народитися дитя зі зрослими пальцями на ніжках; чи й зовсім безпала.

На це свято молодиці обов`язково відвідували Бабів, які приймали у них роди, приносили їм вечерю та щось дарували. Також у цей день справляють обіди та панахиди по померлих (начебто вночі всі небіжчики сходяться до храму і їм правлять молитви священики, що також померли).

У деяких місцевостях на Галичині до сходу сонця запалювали на подвір'ї дідуха, перестрибували через огонь і перегонили домашніх тварин, оскільки вночі «мають гуляти відьми».

Цього дня селяни підмічали: якщо ворони кричать – до метелиці. Синички зранку пищать – чекай морозу вночі. Щоб вродили коноплі, жінкам не гоже спати всю ніч.

Література:

  1. Український рік. В.Скуратівський.К.:Веселка, 1996
  2. Вінець. Скуратівський В.Т. Київ. Видавництво УСГА 1994 - 240 с.

//zapysy.com.ua

//old.ugcc.org.ua

//www.pryluky.com

Фото з сайту //cult.gov.ua