Наказ Про затвердження порядку направлення жінок на лікування бесплідності методами ДРТ за абсолютними показаннями, за бюджетні кошти

Автор

Скляренко Элина Олеговна

Репродуктивне здоров’я жінки залишається актуальною проблемою в Україні загалом. Воно є чи не найважливішою передумовою позитивної динаміки розвитку країни.

В багатьох країнах держава сплачує повну вартість лікування для бесплідних пар. По підрахункам ВОЗ, на 1 млн. населення необхідно проводити 800циклів на рік, щоб країна вирішувала проблему беспліддя. За цими данними, потреби України – це до 40 тис. циклів на рік. До початку цього року проблему беспліддя на Україні вирішували тільки приватні клініки. Сьогодні бесплідні пари мають шанс лікування беспліддя за кошти держави.

Інтерв’ю з заступником начальника управління, начальником відділу організації акушерсько-гінекологічної допомоги МОЗ України Надією Яківною Жилка

Надія Яківна, що для України на сьогодні є проблема бесплідності?

Бесплідність – це проблема нашого суспільства, яка статистично, можна казати, невизначена. Чому? Тому що, статистично, у нас невисокі показники, як жіночої, так і чоловічої бесплідності - десь 3,0 жінок та 0, 33 чоловіків на 1000 чол. репродуктивного віку.

Але соціологічні дослідження, які були проведені у 1999 р., показали, що у нас біля мільону подружніх пар бесплідні. Якщо точно говорити, то це 686 тис жінок, які показали за программою соціологічного дослідження. Проблема ця дуже велика для України і вирішується вона дуже тяжко.

Профілактика бесплідності на Україні сьогодні коштує 0 грн, а лікування самими дорогими технологіями - допоміжними репродуктивними технологіями більше 1- 1,5 тис у.о.

Сьогодні ми говорим про лікування беспліддя - лікування допоміжними репродуктивними технологіями. Тому що лікування бесплідності по класичному гінекологічному підходу – це лікування в амбулаторних умовах, діаностика, потім лікування в стаціонарних умовах і обов’язкове закріплення результату санаторно-курортним лікуванням. Ця система існувала багато років і давала свої результати в нашій країні.

Сьогодні 20% населення, яке страждає на бесплідність, потребує допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Якщо з тих чи інших причин, інші технологіі лікування не допомогають, треба залучати ДРТ. Вони дуже дороговарті з приводу реактивів, медикаментів, що застосовуються при лікування складних видів беспліддя. Для таких пар треба забеспечити підтримку на державному рівні.

Надія Яківна, наші відвідувачі форуму, а також ті жінки, що стискаються на практиці з лікуванням беспліддя, до вас мають багато питань, щодо нового Наказу МОЗ по лікуванню бесплідності. Що це за програма, і які надії вона може дати бесплідним парам?

Коли в МОЗ розроблявся проект заходів і проект указу Президента України щодо заохочуванності народжуванності, а потім, на виконання цього указу був розроблений проект постанови, який затверджений 1 липня 2002 p. № 355-р, „Про затвердження комплексних заходiв щодо заохочення народжуваностi на 2002—2007 роки”, ми тоді вперше поставили питання: чи зможе Держава допомогти провести беспілідним подружнім парам, я кі не моожуть себе забеспечити економічно та вартісно, такі ДРТ? Таких пар дуже багато і звернень до нас було теж дуже багато. Майже до другої половини 2003 року у нас не було можливості забеспечити підтримку на державному рівні, тому що ДРТ займалися лише приватні клініки.

Наказ №523 від 29.11.04 „Про затвердження порядку направлення жінок на лікування бесплідності методами ДРТ за абсолютними показаннями, за бюджетні кошти”. Наказ регулює порядок направлення жінок на лікування. Наказ підписан у Мін.Юстиціі України, щоб регулювати юридичні права пацієнток.

Як це буде здійснюватися?

Порядок такий. Кожна жінка, що страждає на бесплідність, вона повинна звернутися до дільничого лікаря. Кожний лікар, що працює у місті, районі, чи областному центрі, він знає основні підходи у діагностиці беспліддя.

Дільничий лікар, спираючись на стандарти (це головні галузеві Накази: № 503 „Про удосконалення акушерсьо-гінекологічної амбулаторної допомоги”, затвердженний у грудні 2002р, №620 який затверджений у грудні 2003 році, що визначає стандарти стаціонарної допомоги), обстежує жінку, діагностує форму бесплідності і визначає діагноз. Якщо на місті не хватає рівня, або можливостей для діагностики, лікар скеровує на вищий рівень надання медичної допомоги, і там пацієнтка знову обстежується і діагностується, і визначається точний діагноз. Коли жінка має точний діагноз, і вона має бажання для проведення лікування беспліддя ДРТ, вона скеровується на комісію управління охорони здоров’я областної держадмістрації. Такі комісії будуть створені у 27 регіонах на виконання цього Наказу. Комісія, що складається із фахівців: акушер-гінекологів, орагнізаторів, спеціалістів по бесплідності розглядають документи і відповідність поставленного діагнозу. Якщо у жінки є дійсно абсолютні показання для застосування ДРТ, жінці видається направлення до головного фахівця Міністерства охорони здоровья з акушерства-гінекології. Фахівець розгядає також на відповідність документів.

На сьогодні визначен перелік документів і показання.

Перелік медичної документації, необхідної для направлення на розгляд комісії МОЗ:

1. Виписка із медичної карти (форма 0-27/О) амбулаторного стаціонарного хворого, або форма 0-25/О регіональних закладів охорони здоров’я. Надрукованих у 2 примірниках, з обгрунтуванням необхідності лікування методами ДРТ.

2. Висновок лікаря з медичної генетики про стан здоровья жінкі і донора сперми у відповідності до Наказу МОЗ від 04.02.97, №24 „Про затвердження умов та порядку застосування штучного запліднення та імплантації ембріона, та методів їх проведення”.

3. Висновок комісії МОЗ АР Крим та УОЗ Облдержадміністрації „Про необхідність проведення першого курсу лікування бесплідності методами ДРТ за бюджетні кошти”.

4. Висновок Головного спеціаліста.

Всі форми розроблені за спеціальними формами.

Абсолютні показники: бесплідність трубного походження нормогонадотропне, відсутність, або повна непрохідність обох маткових труб, сурогатне материнство за умови виношування вагітності кровною ріднею – сестрою, або матір’ю хворої, у якої бесплідність маткового походження (якщо жінка з відсутністю матки, синехіями матки, аномаліями розвитку матки).

Для раціонального використання бюджетних коштів внесли тільки абсолютні показники, саме при яких самі високі показники ефективності застосування цих ДРТ.

Які центри будуть займатися лікуванням ДРТ?

На сьогодні в нас визначені 2 центри, які будуть займатися лікуванням ДРТ – це Прикарпатський центр МОЗ і регіональний Донецький центр (у складі Донецького перінатального центру). Ми вивчили їх можливості, і вони можуть виконати цю програму.

Скільки коштів виділено на цю програму і як вони будуть використовуватися?

Ми дуже раді, що з держбюджету виделені кошти на цю програму – це 5 млн 300тис грн на ці технології. Ми підкреслюємо - це не виділяються гроші, це виділяється пакет медикаментів і реактивів, щоб забезпечити 1 курс лікування (або 1 спроби).

В державному документі визначено, що це вiдшкодування витрат, пов’язаних з проведенням першого курсу лiкування безплiддя у жiнок методами допомiжних репродуктивних технологiй за абсолютними показаннями і для 1 спроби. Да, не всі жінки будуть задоволені цим, тому що у всьому світі, лише 40% ефективності цих ДРТ. Як би ми не старалися, але людський організм досконально не впізнаний, кожна пацієнтка відрізняється своїм статусом, організм відрізняється фізичними особливостями і сказати, що тут точно 100% вдача, ми не можемо.

Уже проведений тендер на закупівлю медикаментів та реактивів. Тендерна документація розроблена таким чином, щоб на 1 спробу розроблений пакет необхідних медикаментів і реактивів. Це біля 8 тис грн. Для МОЗ це нова методика і новий підхід. Ми разрахували, що на 5 млн. грн можемо забезпечити біля 622 спроб в рік. Де дуже багато. Цей документ діє до 2007 року. Якщо документ покаже свою ефективність, то він і на далі буде працювати, тільки щоб були гроші.

Надія Яківна, чи є ще якісь обмеження, окрім медичних показників, щоб попасти в цю Програму (матеріальний стан і т.і.)?

Ні, тільки медичні показники і 1 спроба. Програма не враховує матеріальний стан пацієнтки.

Розпорядженням Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 1 липня 2002 p. № 355-р нам було визначено таке завдання:

„П.13. Розробити порядок вiдшкодування витрат, пов’язаних з проведенням першого курсу лiкування безплiддя у жiнок методами допомiжних репродуктивних технологiй за абсолютними показниками”.

Тобто, не враховувався матеріальний стан жінок. Ми розробили цей проект Наказу таким чином, щоб виконати саме ті умови, що закладені в державному документі – розпорядженні Кабінету Міністрів. Ми упорядкували стан із бесплідністю в Україні. Дільничний лікар не тільки надає допомогу, діагностує і скеровує, він ще й реєструє цю патологію, тому що це повинна бути чітка реєстрація, на основі якої буде проведений моніторінг єфективності цих заходів.

Ні в один із приватних закладів ці кошти не будуть спрямовані. За бажанням жінки, вона їде на лікування у ті 2 заклади, що визначені МОЗ.

До дільничного лікаря мають змогу звернутися також ті жінки, що вже мали змогу використовувати ДРТ?

Так.

Жінкі хвилюються з приводу великої черги, що набито існує вже на сьогодні в МОЗ? Чи існує така черга?

Ні. На сьогодні, насправді, до нас поступають дзвінки, звернення та запитання. Але ми відповідаємо, що тільки розробяемо Проект Наказу. Як тільки він буде розроблений, не гайте часу і звертайтеся до дільничих лікарів.

В мене до вас прохання, щоб ви акцентували питання на тому, щоб жінки вже зараз зверталися до дільничних лікарів, реєструвалися, як такі жінки, що потребують лікування РДТ .

Якщо жінка має вже пакет з аналізами, діагнозом, якщо вона вже обстежувалась, може вона прийти до дільничного лікаря з цим пакетом документів?

Так. Лікар розглядає цей пакет документів, і якщо всього достатньо, лікар не призначає додаткового обстеження, а скеровує на комісію.

ДОДАТОК

Національна програма "Репродуктивне здоров'я 2001-2005 (затверджено Указом Президента України від 26.03.2001 №203/2001).

ЗАХОДИ В ГАЛУЗІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

5. Заходи щодо заохочення народжуваності в Україні (затверджено Указом Президента України від 03.01.2002 № 5/2002).

РОЗПОРЯДЖЕННЯ КАБIНЕТУ МIНIСТРIВ УКРАЇНИ вiд 1 липня 2002 p. № 355-р код нормативного акта: 22732/2002

„Про затвердження комплексних заходiв щодо заохочення народжуваностi на 2002 —2007 роки”

1. Затвердити комплекснi заходи щодо заохочення народжуваностi на 2002—2007 роки, що додаються (далi — комплекснi заходи).

Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласним, Київськiй та Севастопольськiй мiським держадмiнiстрацiям затвердити у мiсячний термiн вiдповiднi регiональнi заходи.

2. Мiнiстерствам, iншим центральним органам виконавчої влади забезпечувати здiйснення комплексних заходiв виходячи iз загального обсягу видаткiв, передбачених цим органам у державному бюджетi на вiдповiдний рiк.

3. Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласним, Київськiй та Севастопольськiй мiським держадмiнiстрацiям передбачати видiлення коштiв з мiсцевих бюджетiв для здiйснення заходiв щодо заохочення народжуваностi.

4. Мiнiстерствам, iншим центральним органам виконавчої влади, Радi мiнiстрiв Автономної Республiки Крим, обласним, Київськiй та Севастопольськiй мiським держадмiнiстрацiям подавати МОЗ щороку до 1 лютого матерiали для узагальнення та iнформування до 15 лютого Кабiнету Мiнiстрiв України про хiд виконання комплексних заходiв.

Прем’єр-мiнiстр України

А. КIНАХ

ЗАТВЕРДЖЕНО розпорядженням Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 1 липня 2002 p. № 355-р „КОМПЛЕКСНI ЗАХОДИ щодо заохочення народжуваностi на 2002—2007 роки”

13. Розробити порядок вiдшкодування витрат, пов’язаних з проведенням першого курсу лiкування безплiддя у жiнок методами допомiжних репродуктивних технологiй за абсолютними показаннями.

МОЗ, Мiнфiн., 2002—2003 роки.

РОЗПОРЯДЖЕННЯ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

9. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.07.2002 № 355-р "Про затвердження комплексних заходів щодо заохочення народжуваності на 2002-2007 роки".

НАКАЗИ МОЗ УКРАЇНИ

З питань організації медичної допомоги населенню

51. Наказ від 29.07.2002 № 294 "Про затвердження плану виконання комплексних заходів щодо заохочення народжуваності".

Затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.07. 2002 р. № 355-р "Про затвердження комплексних заходів щодо заохочення народжуваності на 2002 - 2007 роки"

Мета: поліпшення демографічної ситуації в країні, забезпечення підтримки сімей з дітьми, посилення соціального захисту материнства і дитинства.

Загальний обсяг фінансування (тис. грн):

Вжиті заходи:

Розроблено спільний наказ Міністерства охорони здоров'я України та Академії медичних наук України від 29.07.2002 р. № 294/60 "Про затвердження плану виконання комплексних заходів щодо заохочення народжуваності".

//www.moz.gov.ua