Наука про грудне молоко

Наука про грудне молоко

ПЕРШІ РОКИ ЖИТТЯ Є ВИРІШАЛЬНИМИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Піклування про Вашого малюка наразі є найважливішим для Вас. Для того, щоб малюк ріс та розвивався здоровим, йому необхідно мати міцний імунітет.

Імунітет – це комплексна система, і хоча всі її основні компоненти закладаються при народженні, імунна система малюка все ще залишається незрілою. Саме тому протягом перших трьох років життя діти є надзвичайно вразливими і потребують активного зміцнення імунітету.

Грудне вигодовування – це найкращий спосіб зміцнення імунітету дитини, оскільки материнське молоко містить пребіотики, спеціальні АА/DHA кислоти, нуклеотиди та інші корисні речовини. Коли грудне вигодовування неможливе, слід обрати молочні суміші, які максимально наближені до грудного молока і містять комплекс пребіотиків для зміцнення імунітету, спеціальні АА/DHA кислоти для розвитку мозку і зору малюка, нуклеотиди та інші корисні речовини.

Наука про грудне молоко - изображение №1

Чи знаєте Ви що?

Під час досліджень складу грудного молока у дослідніцькому центрі Грудного Молока Nutricia, експерти дитячого харчування вивчили переваги таких поживних речовин, як арахідонова та докозагексаенова (AA/DHA) кислоти, нуклеотиди та пребіотики. Всі воні мають величезне значення як у перші роки життя Вашого малюка, так і в дорослому віці, адже саме вони забезпечують добре самопочуття і здоровий розвиток Вашої дитини.

СПЕЦІАЛЬНІ КИСЛОТИ

Дослідження показали, що дві кислоти, арахідонова (AA) та докозагексаенова (DHA), знайдені у грудному молоці, є важливими для розвитку мозку, зору та нервової системи дитини. Доведено, що при споживанні достатньої кількості цих спеціальних кислот підчас вагітності та грудного вигодовування, мати робить величезний внесок у розвиток дитини, сприяючи покращенню зорових та мозкових функцій малюка.

Чи знаєте Ви що?

Щодо їжі, яку ми споживаємо, основним джерелом спеціальних (AA/DHA) кислот є риба, яйця та м’ясо. Жирна риба, така як скумбрія, сардина, тунець і лосось, містить багато арахідонової і докозагексаенової кислоти, тоді як червоне м’ясо багате саме на арахідонову кислоту.

КОРИСНІ НУКЛЕОТИДИ

Нуклеотиди є будівельнім матеріалом для всіх клітин тіла людини, включаючи імунну систему. Імунна система є надзвичайно складною, тому вона ефективно захищає організм від інфекцій. Дослідження показали, що нуклеотиди підтрімують активність певних клітин імунної системи.

Наука про грудне молоко - изображение №2

ПРЕБІОТИКИ ДЛЯ ЗМІЦНЕННЯ ІМУНІТЕТУ

Одним з найбільш важливих компонентів грудного молока є пребіотики – спеціальні харчові волокна, що виступають їжею для корисних біфідобактерій, які природно мешкають у кишківнику Вашої дитини і можуть знищувати потенційно шкідливі мікроорганізми. Пребіотики живлять ці корисні бактерії, активно сприяють їхньому росту і розмноженню та зміцненню імунітету Вашого малюка день у день.

Щоденне забезпечення дитини пребіотиками грудного молока під час годування є дуже корисним для здорового травлення та стабільної роботи імунної системи Вашої дитини. Саме тому годування грудним молоком є унікальним для зміцнення імунітету малюка.

Наука про грудне молоко - изображение №3

Перші роки життя є вирішальними для розвитку імунної системи, адже діти – це не маленькі дорослі. Одже після 6 місяців у додаток до прикорму, Ваша дитина 3 рази на день потребує грудне молоко для зміцнення імунної системи день за днем.

Nutrilonстворений експертами Nutricia, чиїм натхненням є грудне молоко. Суміші Nutrilon містять IMMUNOFORTIS– запатентований комплекс пребіотиків, що працюють подібно до пребіотиків грудного молока. Результат клінічно доведений.1Молочні суміші Nutrilon також містять спеціальні AA/DHA кислоти для розвитку мозку і зору малюка та нуклеотиди.

Безумовна перевага належить грудному вигодовуванню! Хочетезнати більше? Завітайте на www.nutrilon.uaабо телефонуйте на номер Лінії підтримки батьків 0 800 50 17 85*

(*дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні)

Наука про грудне молоко - изображение №4

Інформацію підготовлено: ТОВзІІ «Нутриція Україна» www.nutricia.ua

1 – ArslanogluS.JNutr2008, 138: 1091-5 (С.Арсланоглу, Дженел оф Нутришн 2008, 138: 1091-5)