Потрапив на кіберзлочинця: що треба робити

Автор

Як протистояти кібербулінгу, якщо ти дитина чи підліток? Психолог проєкту з протидії кібербулінгу «ДоброPhone: STOP кібербулінг» національної мережі «Епіцентр К» Олена Божук дала 5 практичних порад.

Дослідження показали, що підлітки проводять у соціальних мережах достатньо багато часу, є непоодинокі випадки перебування онлайн до 10 годин на добу. Найчастіше онлайн-булінг трапляється в соціальних мережах, зокрема у Facebook, Instagram, Snapchat і Twitter.

Якщо булінг припиняється тоді, коли жертва та агресор знаходяться поза спільним середовищем (начальним закладом), то кібербулінг не має меж. Від нього неможливо сховатися. Смартфон буде показувати сповіщення про нові повідомлення чи коментарі навіть тоді, коли ним активно не користуються, через що постраждала особа не має можливості для відпочинку та нервово-емоційного відновлення.

Як діяти у разі загрози кібербулінгу: 5 порад психолога

Поговори з батьками

Усі ми не любимо ділитися з кимось проблемами, адже вважаємо, що будемо покараними. Особливо не любимо розповідати про те, що стали жертвою агресії в інтернеті, бо батьки можуть забрати улюблений гаджет. Кожній людині властиві страхи, але з ними варто боротися.

Боїшся говорити з батьками відверто? Спробуй зайти з іншого боку. Розпитай у них про те, які проблеми вони мали в дитинстві та як вони з ними боролися. Які страхи їх переслідували та які поради можуть дати тобі в боротьбі з твоїми проблемами.

Не «годуй» свого кривдника

Як зрозуміти, що твої емоційні кордони порушили? Якщо ти спілкуєшся з людьми, але весь час відчуваєш у спілкуванні з ними сором, провину, негативні емоції – тобі не здається! Це може означати тільки одне – спілкування із цією людиною тобі шкодить і його слід обмежувати чи припиняти, аби повернути гарне самопочуття.

Якщо відчуваєш тиск у школі серед однолітків і все надто серйозно, завжди можна піти геть із середовища, де тобі погано: змінити клас, школу, профіль у соціальних мережах, номер телефону чи персонажа в комп′ютерній грі.

Якщо тебе переслідують у соціальних мережах: заблокуй кривдника, не перечитуй його повідомлення, на деякий час видали свою сторінку із соцмереж.

Зберігай конфіденційність

Ніхто не може підслуховувати твої телефонні розмови, читати щоденники, листування, тому якщо це сталося – розкажи батькам чи друзям!

Важливо не розповідати, де ти мешкаєш, де працюють твої батьки, коли і як ти повертаєшся зі школи, адресу проживання та номер квартири.

Зосередься на своїх перевагах

Так, соцмережі захопили нас, і ми вже з самого ранку поспішаємо оновити стрічку новин та відстежити тих, хто пролайкав новий пост.

Якщо з тебе знущаються через те, що ти не такий, як усі, пам′ятай: бути особливим – це прояв індивідуальності. Поцікався, хто з видатних людей мав такі ж риси характеру чи звички? Можливо, саме вони допомогли їм досягнути успіху?

Розвивай впевненість у собі завдяки своїм звершенням у хобі та захопленнях. Стань крутим танцюристом, музикантом, винахідником…

Звернись по допомогу

Не думай, що коли попросиш допомоги у дорослих – це означатиме, наче ти слабка людина. Навпаки, для вирішення проблем і були створені певні структури.

Якщо ти запідозрив злочинця, який вистежує тебе чи твого знайомого, звертайся за цими адресами:

Ювенальна превенція України.

Громадська міжнародна правозахисна організація «Ла Страда-Україна»

прийме твоє звернення та швидко його опрацює і допоможе із психологом.

Практичні рекомендації із кібербезпеки надає «Октава Кіберзахист».

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Що робити, якщо дитина проявляє агресію в соцмережах: поради батькам

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Каждый пятый ребенок в Украине становится жертвой кибербуллинга

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Родительский контроль: 8 программ на компьютер для детской безопасности