Базовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів України
- Автор
- Дата публикации
- Автор
![Базовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів України](https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/428x240/d/64/28252b41-d05d0513e792383a4af3184a8b62764d.jpg?v=7177_1)
Початкова загальна освіта
Базовий навчальний план загальноосвітніх навчальних закладів для початкової школи є основоположним документом Державного стандарту.
Він дає цілісне уявлення про зміст і структуру цього рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між освітніми галузями, визначає гранично допустиме навантаження учнів та загальнорічну кількість годин.
Базовий навчальний план початкової освіти включає сім освітніх галузей: мова і література, математика, фізична культура і здоров‘я, естетична культура (мистецтво), суспільствознавство, природознавство, основи виробництва (трудове навчання).
Кожна галузь побудована за змістовими лініями, які є наскрізними для всіх рівнів загальної середньої освіти.
Зміст освітніх галузей може бути реалізований через окремі навчальні предмети та інтегровані курси.
Відповідно до мети і завдань середньої освіти її зміст грунтується на загальнолюдських і національних цінностях, принципах науковості і системності знання, полікультурності і світського характеру освіти, на засадах гуманізму, демократії, взаємоповаги між націями і народами в інтересах людини, родини, суспільства, держави.
Початкова освіта як складова загальної середньої освіти спрямована на всебічний розвиток молодших учнів та повноцінне оволодіння ними всіма компонентами навчальної діяльності. Тому у доборі змісту враховується його наступність і неперервність, доступність і науковість, потенційні можливості для взаємозв’язку навчання, виховання і розвитку, реалізації принципів індивідуалізації, гуманізації навчально-виховного процесу.
Зміст початкової освіти багатокомпонентний. Він включає знання про людину і природу, суспільство, техніку, уміння, навички, способи творчої діяльності, систему моральних, етичних, естетичних цінностей.
До Базового навчального плану входить інваріантна і варіативна складові змісту початкової освіти.
Інваріантна складова змісту формується на державному рівні і є обов’язковою для всіх загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Зміст інваріантної складової подано через освітні галузі, сукупність яких є необхідною і достатньою для загальноосвітньої підготовки учнів молодшого шкільного віку. Вилучення з інваріантної складової будь-якої з освітніх галузей порушує цілісність загальноосвітньої підготовки на рівні початкової освіти і наступність з основною школою.
В інваріантній частині Базового навчального плану визначена мінімально необхідна кількість навчальних годин на вивчення кожної освітньої галузі.
Варіативна складова Базового навчального плану формується навчальним закладом самостійно з урахуванням особливостей регіону та індивідуальних освітніх потреб учня. У початкових класах варіативна складова включає години, які можна використати додатково на вивчення освітніх галузей, індивідуальні консультації та групові заняття з учнями.
Навчальне навантаження учнів складається з годин інваріантної і варіативної складових і не може перевищувати гранично допустимого тижневого навантаження учнів, встановленого Базовим навчальним планом на підставі санітарно-гігієнічних норм організації навчально-виховного процесу.
За Законом про загальну середню освіту тривалість навчального року у початковій школі не може бути меншою 175 робочих днів, а тривалість уроків становить: у перших класах – 35 хвилин, у других-четвертих – 40 хвилин.
Початкова школа працює за режимом 5-денного навчального тижня. У спеціалізованих школах з вивченням молодшими школярами іноземної мови ця ланка, як виняток, може працювати за 6-денним навчальним тижнем.
Бюджетне фінансування загальноосвітнього навчального закладу здійснюється відповідно до встановленої Базовим навчальним планом сумарної кількості годин інваріантної і варіативної складових, враховуючи можливий поділ класу на групи при вивченні окремих предметів.
На основі Базового навчального плану, який визначає загальні засади побудови змісту початкової освіти, Міністерство освіти і науки України розробляє типові навчальні плани для загальноосвітніх навчальних закладів. У типових навчальних планах зміст освітніх галузей реалізується через навчальні предмети і курси інваріантної складової. На основі типових навчальних планів навчальні заклади щороку складають робочі навчальні плани, в яких конкретизується варіативна складова початкової освіти з урахуванням особливостей організації навчального процесу в даному навчальному закладі.