Ніби мама й тато: які методики коучингу можуть бути корисними для школярів

Автор
Ніби мама й тато: які методики коучингу можуть бути корисними для школярів

Коли йдеться про коучинг, найчастіше виникають асоціації зі спортом і тренером, який допомагає своїй команді досягти результатів. Але це хибна думка. Разом із коучем Катериною Титарчук розбираємось, що таке коучинг і як він може допомогти дітям.

Ніби мама й тато: які методики коучингу можуть бути корисними для школярів - изображение №1

Катерина Титарчук

Коротка історія коучингу

Своїми коренями коучинг сягає часів Давньої Греції, де в "Одіссеї" син Одіссея, Телемах, мав мудрого старця, який був для нього ментором і допомагав йому зростати. Також у давньогрецьких атлетів були свої ментори, які тренували їх, щоб ті ставали чемпіонами.

Проте батьківщиною коучингу вважають США, де з 1940-1960 років коучі у бізнес-сфері є нормою. Перші згадки про коучинг в освітній сфері з’явилися ще в 1830-х роках в Оксфордському університеті. Коучем тоді виступав тьютор, який допомагав студенту в його академічному навчанні та роботі. Досі для школярів та студентів менторство є дієвим інструментом для особистісного росту та розвитку навичок та вмінь. А ментор — це наставник, якого вони можуть наслідувати і звернутися по пораду.

Щодо України, популяризація коучингу набирає обертів. Про це свідчать дані ICF Ukraine — Відділення Міжнародної Федерації Коучингу в Україні.

В Україні коуча найчастіше сприймають як мотиваційного тренера, а не як людину, яка допоможе розкрити свій потенціал і працювати з усвідомленням через призму своїх сенсів та цінностей.

Коротка історія коучингу   - изображение №1

Цікаві факти про коучинг

Коуч не зобов'язаний бути експертом певної сфери та не має права давати порад своєму клієнту. Важливим аспектом коучингу є можливість навчання через своє усвідомлення. Згідно з визначенням Міжнародної Федерації Коучингу, коучингом є партнерство з клієнтом, яке стимулює творчі та розумові процеси для максимізації особистісного та професійного потенціалу.

На відміну від психолога, який працює з минулим та нересурсними станами (травмами), коуч працює з теперішнім та майбутнім, коли людина перебуває в ресурсі. Водночас і коуч, і психолог працюють із запитом клієнта (без нього взаємодія між ними буде неефективною) у форматі запитань.

Коуч використовує переважно "відкриті запитання", щоб людина могла дати розгорнуту відповідь та провести аналіз, рефлексію своїх думок, емоцій, почуттів, ситуації в цілому.

Деколи коучинг порівнюють із консультуванням. Консультант дає рішення (працює директивно) і несе відповідальність за виконання своїх обов'язків в рамках вашого запиту. В коучингу людина, яка звернулась до коуча, самостійно працює над своїм запитом і несе повну відповідальність за результат.

Цікаві факти про коучинг  - изображение №1

Основні принципи роботи коуча:

 • активне слухання та можливість повного самовираження для клієнта;
 • присутність коуча (фокус уваги на клієнті та його запиті);
 • робота з теперішнім та майбутнім у ресурсному стані;
 • відсутність порад та директивності;
 • відповідальність на клієнті;
 • відсутність засудження та оцінки;
 • відкритість чесність у формі прямої комунікації;
 • довіра та конфіденційність
 - изображение №1

Творіть атмосферу для дитини: ефективний коучинг

На думку коуча Катерини Титарчук, коучинг можна використовувати батькам чи вчителям як інструмент, який допоможе краще зрозуміти дитину. Варто зазначити, що у процесі коучингу навчається як коуч (батько/мати чи викладач), так і дитина. Тож кожен із учасників зможе багато дізнатись про стосунки і проаналізувати: що можна зробити інакше, на що звернути увагу, де можна надати більше підтримки, а де потрібно більше самостійності.

У коучингу важливо створити атмосферу, в якій дитина зможе відкритись — надайте простір для самовираження. Серед основних порад:

 • будьте терплячими, не перебивайте;
 • проявляйте інтерес до емоцій, думок та відчуттів, ситуації в цілому ("Що ти відчуваєш, коли думаєш про це? Як часто в тебе виникає така ситуація? Чому саме це питання для тебе важливе?");
 • віддзеркалюйте, що бачите, проте без відчуття власної правоти ("У мене таке відчуття, що ти злишся. Як тобі це? Я відчуваю, що для тебе це дуже важливо, чи це так?");
 • не засуджуйте і не давайте оцінок думкам чи діям дитини, адже тільки тоді вона може відчути, що з вами безпечно, і зможе вам довіряти.

Також важливо вивчити аспекти фізіологічного розвитку дитини, розвитку її головного мозку в різному віці: це може дати більше розуміння, що відбувається з дитиною та які можливості в неї є в рамках її розвитку. Проте, якщо є бажання спробувати, можна почати з невеликих кроків, дотримуючись вище описаних принципів.

Творіть атмосферу для дитини: ефективний коучинг  - изображение №1

Коучинг для розвитку дитини

Основою в коучингу є довіра, тому під час сесії важливо бути відкритим та чесним. А це можливо лише за умови довірливих стосунків між батьками (викладачами) та дитиною.

Ось декілька ситуацій, де коучинг як інструмент може бути корисним:

 • надання підтримки дитині за допомогою підкреслення її сильних сторін та досягнень ("Я бачу, що ти багато часу інвестував у цю роботу, це справді для тебе важливо. Ти вже маєш такі досягнення: ...");
 • дитина зможе розкрити потенціал за допомогою запитань, які допоможуть зрозуміти її справжній інтерес, важливість та бажання розвитку, що вона вже знає чи вміє ("Що тобі подобається у навчанні? А чому саме це …? Що ти відчуваєш, коли навчаєшся цьому? Що б хотів робити далі?");
 • визначати реалістичні цілі, над якими дитина бажає працювати, щоб впевнено та непохитно йти до мети (SMART підхід: S-specific — конкретна ціль, M-measurable — вимірювальний результат, A-achievable — мета, якої можна досягти, R-realistic — реалістична мета, T-time-bound — дедлайн);
 • навчитись долати ситуації/проблеми самостійно, аналізуючи та рефлексуючи, а не давати готові рішення ("Як ти думаєш, як можна було б виправити ситуацію? Що для цього потрібно? А що ще можна зробити? Що зробиш по-іншому в майбутньому, якщо така ситуація виникне? Що підтримає тебе в цьому?"). Це також і про вміння брати відповідальність за власні вчинки;
 • стимулювати свою креативність — наприклад, за допомогою відкритих запитань можна розширити варіанти вирішення ситуації ("А якби ти був чарівником, то яке б рішення було б найкращим? А що ще можна зробити в такій ситуації?");
 • сприймати помилку як можливість ("Що нового ти зрозумів про себе після цієї ситуації? Що ти зробиш наступного разу? Що нового навчився? Який позитивний досвід ти отримав?").

Варто пам'ятати, що коучинг допомагає дитині (як і дорослому) вчитися самому. Коуч не вчить, а надає підтримку у навчанні за допомогою своєї присутності, активного слухання, інтересу, відкритих запитань. А головне — віри, що кожен може стати тим, ким забажає.

Авторка: Анастасія Пасічна, журналістка проєкту “Навчаємось разом: дружня школа”

Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Його зміст є виключною відповідальністю партнера і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії.