Булінг: захист і відповідальність дітей та їхніх батьків

Автор
Булінг: захист і відповідальність дітей та їхніх батьків

Школа має бути безпечним місцем перебування для дітей. Але, на жаль, проблема дитячого цькування існувала завжди, а з розвитком цифровізації ще загострилася. Як захиститися від булінгу? Яке покарання чекає кривдників? Інспектор у зв'язках із громадськістю управління патрульної поліції у місті Києві Сергій Багаліка знає відповіді на ці запитання. Спікер ділиться експертними порадами з протидії булінгу у межах всеукраїнської онлайн-конференції "На Урок".

Сергій Багаліка

Жорстокість, заподіяння шкоди фізичному або психологічному здоров'ю дитини, упереджене ставлення педагогів до учнів — ці явища доволі часто зустрічаються у школі. Донедавна їх замовчували, але у 2018 році ці діяння були врегульовані на вищому нормативному рівні. Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)" визначено поняття булінгу та його ознаки, затверджено механізми виявлення та реагування на випадки цькування в закладі освіти.

Булінг — це не лише побиття чи бойкот. Він має різні форми:

  • фізична (бійки, нанесення тілесних ушкоджень);
  • психологічна (приниження, поширення чуток, ігнорування, погрози, маніпуляція та шантаж);
  • економічна (крадіжки, пошкодження одягу чи особистих речей, вимагання грошей);
  • сексуальне насильство (образи сексуального характеру, зйомки під час переодягання, сексуальні погрози тощо);
  • кібербулінг (приниження та погрози в інтернеті).
булінг що робити

Булінг — не одноразова сварка між однокласниками, до того ж він відрізняється від конфлікту чи дрібного хуліганства. Ознаками цькування є:

  1. Учасниками булінгу є малолітні (до 14 років) або неповнолітні особи (14-18 років).
  2. Цькування відбувається в межах освітнього процесу.
  3. Дії систематично повторюються (цькування має повторюватися понад два рази).
  4. Наявність кривдника (булера), потерпілого (жертви булінгу) та свідків.

Яке покарання може отримати кривдник? Законом внесено зміни до інших нормативних документів, зокрема, до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до статті 173-4 Кодексу, булінг карається накладенням штрафу або громадськими роботами.

Якщо порушення здійснювалося однією особою та було зафіксоване вперше — штраф становить від 850 грн до 1 700 грн. Якщо ж булінг повторювався впродовж року або здійснювався групою людей — від 1 700 грн до 3 400 грн.

Рішення про визнання булінгу та його покарання приймає суд. Тож, додайте до суми штрафу ще й судовий збір!

булінг що робити

На кому відповідальність?

Якщо булінг вчинила дитина віком до 16 років, за її дії відповідатимуть батьки або особи, які їх замінюють. Якщо дитина досягла 16 років, вона відповідатиме самостійно. Але межа між адміністративним порушенням та кримінальним злочином дуже тонка. Наприклад, якщо булер здійснив крадіжку чи пошкодив майно вартістю понад 227 грн, то це тягне за собою вже кримінальну відповідальність.

Що має робити школа? Відповідно до Закону України "Про освіту", заклади освіти зобов’язані розробити програми протидії булінгу, а педагогічні працівники та батьки мають повідомляти про факти булінгу. Також передбачена адміністративна відповідальність керівників закладів освіти за неповідомлення про факти булінгу органам Національної поліції.

Як фіксувати булінг

Доказом цькування є письмове звернення до адміністрації школи. Усна розмова чи скриншот листування між анонімними користувачами у мережі не буде підтвердженням цькування у суді. Для фіксації правопорушення можна зняти відео.

булінг в школі

Що робити школярам?

У поліціянта є рація, яка допоможе викликати допомогу у небезпечній ситуації. А що робити дитині, коли її ображають інші школярі або вчитель? Звертайтеся до дорослих, у першу чергу, до батьків. Будуйте довірливі взаємини в родині та діліться з рідними не лише перемогами, а й негараздами. Також ви маєте право звертатися до адміністрації школи, психолога та інших вчителів. Якщо ви стали свідком булінгу, обов'язково повідомте вчителя про цей факт. Станьте тим супергероєм, який допомагає іншим!

Що робити батькам?

Звісно, перше бажання батьків — розібратися з кривдником та змусити його відповісти за свої дії. Втім, не варто з'ясовувати стосунки самостійно! Ескалація конфлікту — шлях у нікуди. Заспокойтеся та зачекайте, поки вгамуються емоції.

Подайте до школи письмову заяву, яка має бути зареєстрована в закладі освіти. У заяві максимально точно опишіть, коли і як відбувався булінг, чи нанесено тілесні ушкодження, психологічну/економічну шкоду тощо. Школа має скликати комісію та повідомити поліцію про підтверджений факт булінгу. Якщо дії школи вас не влаштовують, звертайтеся до правоохоронних органів, запросіть шкільного офіцера. Станьте гідним прикладом для дитини, виховуйте толерантне ставлення до інших.

Булінг — це дія, яку обов'язково треба припинити не лише заради жертви, а й заради булера. Адже кривдник, відчуваючи свою безкарність і надалі може вчинити тяжкі злочини. Тож розв'язуйте конфлікти мирним шляхом та будьте щасливі!

Не пропустіть: Місток сили і єдності. Як пояснити малюкам резонансні суспільно-політичні події і попередити конфлікти на цьому тлі