6 українських народних ігор для дітей дошкільного віку
- Автор
- Дата публикации
- Автор
- 525
До Дня Незалежностi фольк-студiя Правиця пiдготувала для UAUA.info добiрку українських народних рухливих ігор для дітей дошкільного віку.
Ми так часто чуємо про патріотичний дух, любов до своєї землі, культури, повагу до своїх предків та традицій. Про те, що в умовах масової глобалізації треба гартувати в дитині українця, який знає і любить своє коріння. З кожним роком ми про це говоримо все частіше і навіть не уявляємо, що ключ до дитячого самоусвідомлення як українця давно в наших головах.
Чи пам’ятаєте ви ті безхмарні дитячі роки, коли мама співала вам колискову, бабця мала заготовлену приказку до всіх випадків життя, дід розказував хитромудрі казки, а на вулиці як не “Вовк” доганяв “Гусей”, то “Дід Панас” із зав’язаними очима бігав за дітлахами. Тим, хто мав таке дитинство можна лише позаздрити.
Читай также: Тайный смысл славянских детских игр, или пальчиковые игры
Саме в цих казках, іграх, загадках, дражнилках, піснях засекречений код, який ідентифікує людину, як українця в світі. І питання не просто в тому, скільки ти знаєш народних пісень, а в тому чи чув ти їх з дитинства в своєму природньому середовищі.
“Поки дитина пішки під лаву ходить” - ось те визначення вікової категорії, яку ні в якому разі не можна позбавляти давньої народної мудрості. В цих маленьких голівках, як пазли складаються образ за образом, які в результаті формують спосіб мислення та світобачення, а також відкладають у підсвідомість весь досвід попередніх поколінь - “щоб не наступати на ті ж граблі”, уявлення про добро і зло, яке плекалося віками.
Читай также: Пять активных игр в помещении для детей дошкольного возраста
Багато народних ігор є популярними досі і використовуються в садочках та школах, але великий масив, вже забутий і збережений тільки в дослідженнях видатних фольклористів. Науковці, які збирали дитячий фольклор наголошують на складності цього процесу, бо діти утворюють певну субкультуру, правила, якої не передбачають довіряти свої знання дорослим.
В сучасному суспільстві, маючи за своїми плечима культурну прірву радянського часу, потрібно починати зворотній процес передачі цих знань. Те, що колись було записано від дітей, має бути їм передано знову. Тому, розповідайте вашим дітям народні казки, навіть, якщо вони вам здаються страшними, жорстокими, негуманними, співайте з ними пісні і обов’язково грайте в українські народні ігри.
Українські народні рухливі ігри для дітей дошкільного віку
Українська народна гра для дітей дошкільного віку "Латка-Битка"
"Латка-Битка" - один із варіантів української народної гри "Лови". Того, хто доганяє потрібно вирахувати лічилкою, яких в народі є чимало:
Зоре-зірнице, красна дівице,
По полю ходила, ключі загубила.
Місяць бачив не сказав,
Сонечко йшло, ключі знайшло.
Квач каже:
Латка-битка, шовкова нитка,
На мені не була, на тобі зігнила!
І доганяє всіх інших. Кого впіймав, той стає квачем далі.
Українська народна гра для дітей дошкільного віку "У далакала"
Ще один цікавий варіант ловів гра “У далакала”. Ведучий лічилкою вираховує кожного по-черзі: хто випав, той хапається за дерево. Вкінці гри з ведучим залишається один учасник і лічилкою вирішується, хто буде доганяти.
Українська народна рухлива гра для дітей дошкільного віку “Ой, щит, щит”
Однією з характерних рис народних ігор є їх синкретичне виконання, поєднання рухів з піснею або речитативом. В грі “Ой, щит, щит” діти лічилкою вибирають “Неньку”, яка співаючи пісню, підходить по-черзі до кожної дитини і кланяється, після чого цей учасник має стати позаду неї і покласти руки їй на пояс:
Ой, щит, щит, ой, щит, щит,
Щітка маленька,
Повідай, повідай
Де твоя ненька?
Я на камені сиділа, сиділа
І дрібний мачок дзьобала, дзьобала!
Таким чином утворюється потяг з усіх учасників і ненька починає закручувати усіх кривим танцем. Завдання учасників не впасти і втримати потяг:
Ой, дзьоб, дзьобанець,
Пішла дівка у танець,
А за нею горобець!
Українська народна рухлива гра для дітей дошкільного віку "Мости"
Українська народна гра для дітей “Мости” цікава навіть для дорослих.
Діти поділяються на два ряди. Перший складається з двох осіб, які складають руки у замок. Другий ряд складається з усіх інших учасників і стоїть навпроти першого.
Другий ряд:
Пустіть нас, пустіть нас за яр воювати!
Перший ряд:
Не пустим, не пустим мости поламати!
Другий ряд:
Як ми мости поломимо, то ми вам заплатимо
Срібними гривнями, срібними гривнями!
Перший ряд:
Не треба нам вашої заплати!
Не пустимо за яр воювати!
Другий ряд:
Заплатимо, заплатимо
тим крайнім дитятком!
Перший ряд піднімає “ворота” а другий ряд намагається швидко в них пробігти. Завдання першого ряду опустити руки перед крайнім учасником. Тоді перший ряд забирає собі учасника і так грати аж поки в другому ряді залишиться двоє осіб.
Українська народна рухлива гра для дітей дошкільного віку "Зняти шапку"
Дуже веселими є парні ігри-змагання, які прийшли до нас з козацьких часів. Ці ігри гартують спритність та уважність. Одна з таких ігор “Зняти шапку”. Двоє учасників одягають шапки і тиснуть одне одному руки. Після слів “риба-карась, гра почалась” відпускають руки і намагаються відібрати один в одного шапку, той хто переміг змагається з наступним супротивником.
Українська народна рухлива гра для дітей дошкільного віку "Дід Панас"
Українська народна рухлива гра “Дід Панас” - варіант всім відомої гри “У Петрика”. Учасники лічилкою вираховують Діда Панаса, зав’язують йому очі, розкручують його промовляючи: “Дід Панас, дід Панас, лови мухи, а не нас!” і тихенько розбігаються у різні боки. Завдання Діда Панаса - зловити іншого учасника і впізнатий його із зав’язаними очима.
Бажаємо вам гарного та веселого проведення часу разом з вашими дітками!
До речi, фольк-студiя Правиця проводить день вiдкритих дверей 30 серпня. Деталi можна дiзнатися за посиланням.
Читай также: Поразительные отличия: как и чем играют дети в разных странах мира
Читай также: Что делать если ребенок не умеет играть с детьми?
Читай также: 5 детских игр с завязанными глазами