Особливості грудного вигодовування малюків з синдромом Дауна
- Автор
- Дата публикации
Ваш малюк росте на вашому молоці, але його апетити часто міняються?.. Зазвичай, у перший тиждень життя мама і дитина пристосовуються до потреб одне одного. На щастя, природою закладано так, що молока виробляється стільки, скільки малюк висмоктує – тобто запит породжує пропозицію.
Інколи в мам складається враження, що молока бракує і дитина не наїдається. Не поспішайте догодовувати сумішшю, адже кількість молока, що прибуває, можна відрегулювати:
почастіше прикладайте дитину до грудей; годуйте немовля за вимогою, а не за розкладом. Час одного годування може затягуватися надовго. Дайте дитині цей час. Якщо дитина захоче їсти надто скоро (через півгодини, годину), знов прикладайте її до грудей. Дозвольте малюку смоктати стільки, скільки йому потрібно. намагайтесь не переривати процес годування, тільки тому що вам здалося, що дитина довго їсть і повинна вже наїстися. Немовлята, як правило, засинають біля грудей, а прокидаючись, продовжують їсти...На початку кожного годування грудне молоко більш рідке, водянисте – дитина втамовує спрагу, а потім, коли молоко стає густішим і більш поживним – малюк насичується. Отже, дитина може потребувати груди як для насичення, так і для втамування спраги.
Окрім відомих позитивних сторін грудного вигодовування є ще одна не менш важлива перевага. В процесі годування активізуються ті лицеві м’язи, що беруть участь в мовленні, таким чином відбувається формування мовленнєвого апарату.
Грудне вигодовування малюків з синдромом Дауна може супроводжуватись певними труднощами.
Деяким дітям з цим діагнозом важко смоктати через такі причини як:
- особливості будови щелепно-лицевого апарату;
- знижений м’язовий тонус (гіпотонус);
- соматичні захворювання (порок серця);
Якщо в дитини знижений тонус і їй важко смоктати, варто проводити підготовку до годування.
Спробуйте зробити масаж за 15 хв. перед їжею:
- погладжуйте вказівним пальцем навколо ротика – рухи спрямовані зверху вниз, огинаючи кутики ротика;
- погладжуйте обличчя від щічок до ротика;
- погладжуйте гортань зверху вниз;
- обережне погладжуйте ясна і піднебіння зверху вниз, спереду назад;
- або спробуйте провести навколо рота шматочком льоду.
Безпосередньо перед годуванням положіть свій вказівний палець в ротик малюку так, щоб подушечка лягла на язик, обережно натисніть пальцем вниз, щоб дитина обхватила ваш палець. Або спробуйте доторкнутися соском грудей (соскою, якщо це штучне вигодовування) до щічки - при цьому немовля відкриє ротик. Коли дитина почне смоктати, обережно вийміть палець і замініть його соском або соскою. Якщо годування штучне, спробуйте натиснути соскою на нижню губу і кінчик язика, і дитина почне смоктати. Погладжування біля основи великого пальця також стимулює смоктальний рефлекс.
Якщо за досить вагомими причинами, мама не може годувати дитину грудьми, штучне вигодовування можна наблизити до грудного. Даючи суміш з пляшечки, важливо тримати дитину на руках у позі грудного годуваання – голова припіднята, лежить на руці, тіло малюка близько до мами. Цей момент є дуже важливим і сприятливим для налагодження близьких стосунків між мамою і дитиною. Годуючи малюка, спілкуйтеся з ним – дивіться в очі, погладжуйте тіло. Не забувайте, що годування – не лише їжа, а й емоційне спілкування і прояви вашої любові. Нехай ваше спілкування приносить задоволення вам і вашому малюку.
Підготувала: Н.Вавілова,
спеціаліст з ранньої допомоги