Показання до дельфінотерапії і очікувані ефекти

Показання до дельфінотерапії і очікувані ефекти

Дитячий аутизм. Дане захворювання з характерними для нього раннім початком, відгородженістю дитини від близьких і навколишнього світу, затримкою і відхиленнями в психічному розвитку, затримкою і загальним недорозвиненням мови, а також зниженням захисних сил організму (перш за все імунітету) є прямими показаннями для проведення дельфінотерапії. Під впливом сеансів дельфінотерапії покращується комунікації дитини з навколишнім світом, з'являється «очний контакт», покращується настрій і апетит, з'являється денний сон, а нічний стає глибше, з'являються перші слова або розширюється запас слів. Іноді позитивний ефект з'являється після другої серії процедур.

Протипоказаннями є ускладнення дитячого аутизму дезінтегративними психічними розладами з безглуздою, неврівноваженою поведінкою.

Синдром гіперкінетичності з розладом уваги та активності. Цей розлад може виникати на тлі ознак так званої мінімальної мозкової дисфункції, походження якої має пре- і перинатальний корінь. В деяких випадках воно має спадкову природу. Сеанси дельфінотерапії можуть заспокоїти дитину, зробити її пересування більш осмисленими і цілеспрямованими, навчити її різною мірою посидючості і елементам зосередженості.

Розумова відсталість. У дітей з розумовою відсталістю різного походження (органічна, хромосомна, змішаного генезу) під впливом дельфінотерапії зростає їх здібність до соціалізації і мабуть тому вона трішечки покращує кмітливість і когнітивні здібності. Ці діти з переважанням апатії, виснажуваності й астенії в поведінці стають жвавішими, енергійнішими, активнішими. Діти з деякою еректильністю і надмірною рухливістю стають спокійнішими, а їх поведінка більш впорядкованою. Діти з легким ступенем розумової відсталості демонструють більші успіхи після дельфінотерапії, ніж діти з глибокими формами розумової відсталості.

Невротичні, обумовленії стрессом та соматоформні розлади. Серед невротизованих дітей та підлітків, що проходять процедури дельфінотерапії помітно знижується тривожність і агресивність, зникають страхи, а також денний і нічний енурез. У дітей з логоневрозом бачимо поліпшення мовно-рухової функції, особливо в тих випадках, коли окрім дельфінотерапії проводилися заняття з логопедом. У підлітків і дорослих з депресивним радикалом відмічаються поліпшення показників проекційних тестів-малюнків, покращується апетит, життєва активність. Як депресія, так і фобії, патологічні звичні дії у дітей або зменшуються, або зникають зовсім.

Діти зі зниженою реактивністю і схильністю до соматичних страждань. Серед населення частка дітей з психосоматичними розладами є найчисленнішою. Тут дельфінотерапія виступає як чинник загального оздоровлення і зміцнення захисних сил організму. Найпереконливіше це проступає в ході застосування дельфінотерапії у дітей, підлітків і дорослих, постраждалих в результаті аварії на ЧАЕС. В ході сеансів хворі із зони екологічного неблагополуччя відчувають анальгізуючу дію (проходять парестезії, явища церебрастенп), покращуються настрій і нічний сон, припиняються розмови уві сні і зникають кошмарні сни, зменшуюється тривожність, покращуються показники вегетативної нервової і серцево-судинної систем. Тобто після курсу дельфінотерапії у цих пацієнтів підвищуються адаптаційні резерви організму і зменшуються симптоми дискомфорту.

Дитячий церебральний параліч і інші порушення опорно-рухового аппарату (сколіоз, плексити).

Дельфінотерапія наводить перш за все до позитивних результатів у психоемоційній сфері таких дітей. У них зменшується тривожність, зникає агресія, покращуються сон, загальне самопочуття, настрій, з'являється упевненість в своїх силах. Менш помітні зміни руховій активності. Але і тут деякі пацієнти переходять з групи з низькими показниками рухової активності в групу з вищими показниками. У дітей з'являються нові рухові навики за рахунок включення в статомоторику нових груп м'язів, удосконалюється чуттєвість м'язів і координація рухів.

Діти з патологізю зору (незрячі і слабозрячі діти). Дельфінотерапія незрячих і слабозрячих дітей може включати прості завдання: розширити понятійний апарат, сформувати нові образи, поліпшити просторове орієнтування і тактильне сприйняття. Ці трудомісткі завдання сповна можна здійснити. У дітей з патологією зору розширюється сприйняття світу, покращується настрій, самопочуття, з'являється упевненість в собі.

Інші сфери вживання дельфінотерапії. Широкого розповсюдження набула дельфінотерапія як засіб боротьби з хронічною втомою у дорослих. Після відвідин дельфінарію вони відзначають заспокоєння, поліпшення настрою, підвищення життєвого тонусу, поліпшення нічного сну і лібідо.

Лікарі включають етап дельфінотерапії в психолого-корекційні заняття з вагітними.

Протипоказанням до проведення дельфінотерапі

ї є гострі і хронічні інфекційні, шкірні захворювання, епілепсія і психози, різні форми раку. Можливе загострення цих хвороб

Українська асоціація народної медицини Київський Медичний Університет Національна медична академія післядипломної освіти

ім. П.Л.Шупика