Чому дитина не "спить, як немовля"? Про очікування батьків та реальність

Автор
Чому дитина не "спить, як немовля"? Про очікування батьків та реальність

Часто уява батьків про сон немовля малює одну картину, а на справді все відбувається зовсім по іншому. Молоді батьки можуть хвилюватися, вишукувати якість захворювання чи не нормальні стани в свого малюка, гадаючи, що новонароджений повинен майже весь час спати. Насправді це не так, і це абсолютно нормально. Чому, читайте далі.

Тетяна Сологуб

Авторка: Тетяна Сологуб, консультантка з дитячого та сімейного сну, консультантка з грудного вигодовування, ав торка ГО "КПВМ "Лада"

Про очікування

До народження дитини ми підходимо з певним набором очікувань на предмет того, як "повинен" спати наш малюк. Якщо подивитися в більшість таблиць з нормами сну, в них вказано, що новонароджені сплять до 18 годин (3/4 доби!), а іноді й більше. І наша уява одразу малює нам образ нашого майбутнього малюка, який буде солодко і довго спати у своєму ліжечку і періодично прокидатися на годування, після чого знову мирно засинати.

Реальність

Але в реальності все виявляється трохи інакше. І ось маленький бунтар не спить вже котру годину підряд, а мама збивається з ніг, перебираючи можливі тому причини: голодний? переїв? жарко? холодно? повний підгузок? животик турбує? кольки? або просто знущається? Звичайно ж, не маючи досвіду в догляді за маленькими дітьми, коли перша дитина, яку ти береш на руки — твоя власна, не дивно подумати, що щось не так або з дитиною, або з тобою.

сон дитини

Фізіологія новонародженого

Але з уваги вислизає той факт, що людська дитина народжується на світ дуже незрілою. Відділи мозку, що відповідають за різні, пов'язані зі сном функції (засинання і пробудження, зміну фаз, підтримання сну і забезпечення його тривалості), дозрівають дуже поступово і нерівномірно. Тому характер сну дитини, особливо на першому році життя, може зазнавати змін і перебудовуватися досить велику кількість разів.

Про ритми сну немовляти

Самі ритми денного сну і неспання також розвиваються незалежно один від одного, і в перші 3-4 місяці життя можуть бути не синхронізовані, в результаті чого організм дитини може отримувати суперечливі один одному сигнали з різних областей головного мозку. Наприклад, малюк може бути сильно втомленим, але продовжувати спати — при цьому він не може зрозуміти, що з ним відбувається, і відчайдушно плаче. Або дитина може плакати з відкритими очима в фазі швидкого сну — хоча в цей момент вона видається не сплячою, насправді вона спить. Наявність таких подвійних станів також показує незрілість головного мозку.

Крім цього, у новонароджених малюків до 80% від загальної кількості сну становить так званий активний сон (попередник фази швидкого сну). Перебуваючи в цій фазі, дитина може посміхатися, смоктати, рухатися, кряхтіти й навіть плакати, що може викликати стурбованість у дорослих. Однак природою так задумано неспроста, адже саме в фазі швидкого сну найбільш активно росте і розвивається головний мозок дитини.

сон немовля

Діти сплять саме так, як їм належить спати відповідно до рівня незрілості їх нервової системи

Таким чином, у малюків є досить передумов для того, щоб спати не зовсім так, як нам хотілося б. І хоча це не скасовує необхідності піклуватися про якість сну дитини шляхом настроювання відповідного ритму дня і створення оптимальних умов для сну, пам'ятайте, що не все завжди на 100% залежить від ваших батьківських зусиль. Іноді ми просто чекаємо занадто багато занадто рано, а діти сплять саме так, як їм належить спати відповідно до рівня зрілості (точніше незрілості) їх нервової системи й закономірностями їх розвитку.

Якщо ви маєте запитання, такі як:

 • Як виглядає сон новонародженого?
 • Як допомоги новонародженому краще спати?
 • Чому дитина не спить самостійно?
 • Про "навчання" самостійному засинанню методом "дати прокричатись".
 • Чому плаче немовля?
 • Як заспокоїти немовля?
 • Безперервний сон новонародженого.
 • Сон дитини у відпустках/під час подорожі/сон влітку.
 • Як організувати сон дитини у подорожі?
 • Сон дитини в поїзді.
 • Адаптація до зміни часових поясів. Як допомогти дитині?
 • Планування відпустки: з дитиною або без?
 • Як ночувати не вдома з дитиною?

Телефонуйте на Гарячу лінію підтримки батьків після пологів від ГО "КПВМ Лада" https://golada.org/ та отримайте відповіді на ваші запитання.

0 800 500 313

Пн - пт, 9:00 - 19:00.

Сб, 9:00 - 16:00.

Мудрості всім і терпіння!