Як убезпечити себе від домашнього насильства

Автор
Як  убезпечити  себе від домашнього насильства

Згідно до існуючого законодавства України, насильство в сім‘ї – це дія чи бездіяльність одного з членів сім‘ї, спрямована проти інших членів сім‘ї, використання існуючої або створеної завдяки обставинам переваги сили чи влади, яка позбавляє членів родини особистих прав і свобод та стає загрозливою для їхнього життя і здоров‘я (фізичного і психічного), завдаючи страждань та ушкоджень.

Проблема знущань з боку рідних може торкнутись кожного: багатого або бідного, жінку або чоловіка, дитину чи дорослого. Варто пам’ятати, що найбільш небезпечним є циклічний характер насильства, тобто з кожним новим випадком воно посилюється, стаючи жорстокішим. У циклі домашнього насильства існує так званий "медовий місяць" – це період, коли кривдник перепрошує в жертви та обіцяє більше ніколи її не зачіпати, і, як правило, жертва його пробачає. Проте, поступово напруга зростає і знущання повторюється знову. Ось чому людина, яка страждає від насильства, може жити в таких стосунках роками або все життя, сподіваючись, що все повернеться на краще.

Розрізняють чотири види насильства в сім‘ї: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.

Ознаки фізичного насильства:

Побиття, штовхання, викручування рук, спроби задушити;

Завдання болю ляпасами, ударами кулаків, жбурляння предметами;

Нанесення опіків, укусів чи поранень;

Погроза зброєю, фізична перешкода у спробі вийти з дому;

Відмова в допомозі, коли жінка хвора, поранена чи вагітна;

Перешкоджання в спробі звернутися за медичною допомогою;

Тощо.

Ознаки сексуального насильства:

Зґвалтування;

Примушення жінки роздягатись проти її волі;

Примус до статевого акту на очах у дітей;

Здійснення статевого акту з особливою жорстокістю;

Примус дивитися порнофільми та/або повторювати подібні дії;

Тощо.

Ознаки психологічного насильства:

Постійна критика та образи;

Глумління над жертвою на очах інших людей та наодинці;

Висміювання переконань;

Заборона підтримувати стосунки з близькими;

Ігнорування, небажання спілкуватися, постійна емоційна відчуженість;

Гнів та переслідування на ґрунті безпідставних ревнощів;

Примушування зробити аборт;

Тощо.

Ознаки економічного насильства:

Заборона жінці виходити на роботу, змінювати/самостійно обирати її робоче місце, підвищувати кваліфікацію, навчатися;

Тотальний контроль сімейного бюджету, самостійне прийняття фінансових рішень (вимога звіту по кожній копійці);

Відмова працювати та вносити власну частку в сімейний бюджет;

Введення жінки в економічну залежність;

Пошкодження майна, позбавлення можливості ним користуватися та розподіляти після розлучення;

Тощо.

Що робити, якщо Ви зазнаєте насильства від ваших близьких?

Необхідно викликати дільничного інспектора (при цьому обов‘язково має бути складено протокол про факт насильства в сім‘ї) або самостійно звернутись до дільниці та написати заяву про вчинення насильницьких дій по відношенню до вас. У разі наявності у вас тілесних пошкоджень, дільничний інспектор має дати направлення про призначення судово-медичної експертизи.

Дії по відношенню до кривдника можуть бути такі:

винесення офіційного попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім‘ї (якщо в діях кривдника немає ознак злочину), про що особі повідомляється під розписку.

взяття кривдника на профілактичний облік.

винесення захисного припису, якщо після отримання офіційного попередження кривдник знову вчинить насильство. Це означає, що йому буде заборонено протягом 90 діб чинити конкретні акти насильства в сім‘ї, отримувати інформацію про ваше місцеперебування; розшукувати вас, якщо ви не хочете, щоб він знав ваше місцеперебування; відвідувати вас, вести з вами телефонні переговори.

Пам‘ятайте, що закон на вашому боці, навіть якщо Ви не перебуваєте в офіційному шлюбі, але проживаєте однією сім‘єю! Якщо у діях Вашого кривдника будуть присутні ознаки злочину, то він понесе відповідальність. Як мінімум:

Накладання штрафу або виправні роботи (у разі вчинення ним фізичного насильства, що не завдало болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи, переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, коштів, на які ви маєте законне право і це могло спричинити шкоду вашому здоров‘ю, або у разі невиконання ним захисного припису);

Адміністративний арешт строком від 5 до 15 діб (якщо попередніх заходів буде визнано недостатньо);

Кримінальна відповідальність (якщо вам було завдано тілесні ушкодження, незаконно позбавлено волі, зґвалтовано, умисно знищено чи пошкоджено ваше майно, у разі вбивства).

Зверніться до медичного закладу (швидка допомога, травмпункт, районна поліклініка). Відвідайте установу, що проводить судово-медичну експертизу, при собі обов‘язково! майте документ, що посвідчує особу та направлення (у цьому випадку експертизу буде проведено безкоштовно).

Вартість такої експертизи, без направлення міліції, у Київському міському бюро судово-медичної експертизи становить 150 грн. 33 коп. (вартість може змінюватись). За результатами експертизи видається експертний висновок, який надсилається до міліції, у разі видачі нею направлення. Якщо у висновку встановлено, що, внаслідок насильства в сім‘ї, особа отримала тілесні ушкодження (середньої тяжкості, тяжкі), органом внутрішніх справ порушується кримінальна справа. У разі відсутності направлення посадової особи органу внутрішніх справ, постраждала особа має право самостійно звернутися за призначенням судово-медичної експертизи, яка проводиться за плату.

Судово-медичну експертизу можна пройти за адресою: Київське міське бюро судово-медичної експертизи знаходиться у м. Києві, пров. Бондарський, 7-а, тел.: 432-68-22, 432-68-41, з 9.00-15.00. Якщо Ви звернулись в лікарню за місцем проживання або до швидкої допомоги, обов‘язково розкажіть лікарю яким чином отримана травма. Лікар повинен зафіксувати факт вчинення насильства в медичній картці, що надалі стане доказом в суді про характер отриманих ушкоджень.

Зверніться до закладу, що надає послуги жертвам насильства в сім‘ї (соціальної служби, недержавної організації, близького до вас центру медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім‘ї або кризового центру. У зазначених установах, відповідно до їх повноважень, Ви зможете отримати: вичерпну та достовірну інформацію про явище насильства, його причини та можливі наслідки, інформацію про права жінки, інформацію про контакти організацій, які допомагають жінкам (кризовий центр з можливістю тимчасового проживання, центр роботи з жінками та сім‘ями); консультацію соціального працівника (допомога в пошуках житла, роботи, відновленні документів); психологічна підтримка (допомога справитись зі стресом, допомога у складанні плану дій та визначенні першого кроку); допомогу залученого юриста ( складання позову в суді, заяви в міліцію, стягнення аліментів); притулок, якщо є необхідність залишити домівку на деякий час.

Розробіть особистий план безпеки:

При загрозі насильства потренуйтесь швидко і непомітно виходити з дому.

Приготуйте найважливіші речі (гроші, ключі, одяг, ліки, документи: паспорт, свідоцтво про народження дітей та шлюб, у разі наявності й водійські права, медичні картки). Бажано зберігати це вдома у рідних, сусідів або друзів, щоб мати змогу швидко залишити домівку.

Домовтесь із сусідами, щоб ті (у випадку підозрілих криків) зателефонували до міліції та попередили про загрозу вашому життю.

З‘ясуйте адреси та номери телефонів безпечних місць, де ви могли б зупинитися (притулків, центрів медико-соціальної реабілітації, кризових центрів для жертв насильства в сім‘ї тощо).

Підготуйте дітей до того, що можливо їм доведеться залишити домівку разом з вами.

Заощаджуйте (відкрийте рахунок на власне ім‘я, щоб мати фінансову незалежність).

Якщо Ви або ваші близькі страждають від домашнього насильства, не зволікайте, терміново звертайтесь по допомогу!

Автор: Елеонора Козловська, соціальний працівник БО «Соціальна служба «Віфанія»