ЕКЗ: у вас буде дитина!
- Автор
- Дата публикации
В наш час питання здорового наступного покоління все частіше і частіше хвилює майбутніх батьків. Всім хочеться мати здорову дитину. Але що робити, коли бажана вагітність ніяк не настане? Тоді час звертатися до лікаря-репродуктолога.
На питання користувачів відповідає акушер – гінеколог, репродуктолог клініки ilaya Тарас Хомета.
Тарас, скажіть будь-ласка, коли подружній парі йти до Центру репродукції?
До центру планування сім'ї або клініки репродуктивного здоров'я необхідно звертатися при ненастанні вагітності після року відкритого статевого життя. Парам, старшим за 36 років, бажано зробити це вже після півроку невдалих спроб, адже у питанні батьківства вік має критичне значення. Раніше траплялося, що лікарі в поліклініках спостерігали жінок десятками років, намагаючись лікувати запалення чи інші нездужання. І на той момент, коли пацієнтки приходили до клініки репродукції, оваріальний резерв (потенціал до продукування яйцеклітин) уже був істотно зниженим. На щастя, нині таких випадків стає дедалі менше. Отже, головне — не затягувати: якщо після звернення до гінеколога вагітність не настала і через рік, це привід замислитися над екстракорпоральним заплідненням (ЕКЗ).
За якими критеріями обирати клініку, щоб зробити ЕКЗ?
Очевидно, що пари, обираючи медичний центр, шукають спеціалістів екстра-класу. Однак навіть у клініці з хорошою репутацією можливі нюанси-наприклад, надто довге очікування на консультацію з потрібним лікарем. А будь-який стрес під час підготовки до вагітності може вплинути на результат. З огляду на досвід роботи в українських та закордонних клініках репродукції, я б виокремив таку особливість ііауа, як забезпечення дуже високого рівня комфорту для пацієнтів. Тож, на мою думку, одна з наших переваг - це така організація роботи, за якої кожна пара відчуває себе VІР-пацієнтами.
Якщо пара живе в райцентрі, далеко від Києва. Куди краще звертатися?
Один із напрямів, над яким ми працюємо, - оптимізація роботи з пацієнтами із регіонів. Сьогодні спостерігається потужне зростання професійного рівня лікарів, однак для проведення всіх допоміжних репродуктивних технологій не завжди є необхідне обладнання. Тож ми плануємо співпрацювати з колегами таким чином, щоб підготовка до ЕКЗ розпочиналася на місці. Для лікування безпліддя парі може знадобитися 7-8 візитів до клініки. Якщо половина з них пройде за місцем проживання - це буде зручно для пацієнтів. І дедалі більше людей проходять лікування за цією схемою.
Від чого залежить оваріальний резерв жінки і як можна зберегти свій репродуктивний потенціал?
Яйцеклітини закладаються в жіночому організмі ще у внутрішньоутробний період. Від моменту настання статевої зрілості кількість яйцеклітин невпинно зменшуватиметься. Буває так, що їх запас невеликий від природи, тоді він буде вичерпаний задовго до середньостатистичного початку менопаузи. Тож дуже важливо провести перевірку оваріального резерву ще в молодості. Якщо він знижений, а жінка з певних причин не готова до материнства, можна здійснити кріоконсервацію яйцеклітин або ембріонів. Якщо ж природа подарувала щедрий запас, репродуктивний вік жінки залежатиме від способу її життя. Паління і часті переохолодження погіршують кровообіг у яєчниках, отже, оваріальний резерв знижується швидше. Покращити ситуацію може вчасна нейтралізація шкідливих чинників.
Скажіть, будь-ласка, бувають такі випадки, що після першого ЕКЗ жінка вагітніє природнім шляхом. Виходить, потреби в ЕКЗ не було?
У того, що деякі пари після народження малюка, зачатого іn vіtго, стають батьками самостійно, є щонайменше два пояснення. По-перше, вагітність здатні позитивно впливати на організм при низці захворювань жіночої статевої системи. Під час виношування дитини можуть зменшитися прояви ендометріозу, знизитися ступінь хронічного запалення. Також буваємо нормалізується гормональний фон. Тож якщо не йдеться про трубний фактор або істотні проблеми з боку чоловіка, цілком можливо, що після ЕКЗ вагітність настане самостійно. По-друге, успішне ЕКЗ нейтралізує такий чинник безпліддя, як стрес, і надалі батьківство можливе без лікарської допомоги.
На правах рекламы